Bangladeš poručio da ne može više primati izbjeglice iz Mjanmara

Foto: EPA

BANGLADEŠ je u četvrtak poručio Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda da više ne može prihvaćati izbjeglice iz Mjanmara, nekih 18 mjeseci nakon što je više od 700.000 Rohindža muslimana počelo bježati iz većinski budističkog Mjanmara uslijed vojnih akcija koje su istražitelji Ujedinjenih naroda označili kao "etničko čišćenje".

"Žao mi je što moram obavijestiti Vijeće da Bangladeš više neće biti u poziciji da prihvati više ljudi iz Mjanmara", rekao je bangladeški ministar vanjskih poslova Shahidul Haque.

Nisu još povoljni uvjeti

Haque je optužio Mjanmar za "šuplja obećanja i različite opstrukcije" tijekom pregovora o povratku Rohindža u mjanmarsku državu Rakhinu.

"Nijedan Rohindža nije se dobrovoljno javio da se vrati u Rakhinu zbog nepostojanja povoljnog okruženja", rekao je Haque.

Mjanmar tvrdi da je spreman prihvatiti povratnike, ali Ujedinjeni narodi kažu da uvjeti još nisu sazreli za njihov povratak.

Rohindže pak prije povratka žele jamstva za sigurnost i priznavanje svojih građanskih prava.

Predstavnici zapadnih zemalja u Vijeću u četvrtak su izrazili žaljenje zbog nedovoljnog djelovanja mjanmarskih vlasti.

"Vrlo smo razočarani što nije bilo više napretka u povratku izbjeglica, što uključuje stvaranje uvjeta u kojima se izbjeglice osjećaju sposobnima za povratak", izjavila je britanska veleposlanica Karen Pierce.

Mjanmar i Rohindža muslimani

Nekoliko zapadnih članica Vijeća naglasilo je da povratak izbjeglica mora biti siguran, dobrovoljan i dostojanstven te da vlada Mjanmara mora dopustiti UN-u otvoreni i bezuvjetni pristup Rakhineu.

UN-ova izaslanica u Mjanmaru Christine Schraner-Burgener izjavila je Vijeću sigurnosti da je pristup UN-a trenutno "nedovoljan".

"Opseg onoga što je učinjeno muslimanima Rohindžama i optužbe za zločine protiv čovječnosti doista to označavaju kao jedan od najstrašnijih događaja u ovom stoljeću", rekla je.

Kina i Rusija bojkotirale su razgovore

Petnaesteročlano Vijeće sigurnosti podijeljeno je oko toga kako se nositi s krizom, pri čemu su zapadne sile protiv Rusije i mjanmarskog saveznika Kine.

Zamjenik kineskog veleposlanika u UN-u Wu Haitao rekao je kako je to uglavnom pitanje između Mjanmara i susjednog Bangladeša "i kao takvo je na dvjema zemljama da rade na rješenju". S time se složio i ruski zamjenik veleposlanika u UN-u Dmitrij Poljanski.

U prosincu je Velika Britanija predstavila nacrt rezolucije članovima Vijeća za koju diplomati kažu kako joj je cilj odrediti vremenski okvir za povratak izbjeglica i rješavanje pitanja odgovornosti Mjanmara, ali Kina i Rusija bojkotirale su razgovore o nacrtu.

Zamjenik američkog veleposlanika u UN-u Jonathan Cohen rekao je da međunarodna zajednica ne može ignorirati najveći svjetski izbjeglički kamp.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.