Berošev fotograf s bandićevcima želi srušiti Tomaševića. Država mu isplaćuje milijune

Screenshot: YouTube/ Index

VINKO KOJUNDŽIĆ, glavni akter afere Cijepi se bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, postao je jedan od glavnih aktera predsjedničke kampanje, iako se nije ni kandidirao.

>> Firma Beroševog fotografa: Ovako je poslovala prije i poslije dolaska Beroša

Naime, Kojundžić se prvo našao pod udarom Gonga da je jedan od onih koji je vodio difamacijsku kampanju iz sjene protiv predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin, nakon čega su uklonjeni neki videi na kojima je bio kolaborator, a na kojima su se širile lažne informacije. 

Apolitična udruga s političkim ciljem

Kojundžić je nakon toga postao "zvijezda" pa su ga tako Petar Vlahov s HTV-a te ekstremno desni voditelj Velimir Bujanec predstavili kao ozbiljnog sugovornika o korupcijskim aferama i funkcioniranju grada Zagreba. 

Kojundžićeva biografija, koju donose Index Istrage, u najmanju je ruku kontroverzna s obzirom na to da je više puta bio predmetom interesa USKOK-a i DORH-a. Njegove misli i ideje, koje često prezentira na društvenim mrežama, vrlo su konfuzne te je nekada teško pratiti tok misli. 

Primjerice, Kojundžić za sebe kaže da je apolitična osoba koja ima vrlo jasan politički cilj. Baš kao i Mislav Kolakušić, koji mu je očigledni politički uzor, tvrdi da je njegova snaga u lajkovima s društvenih mreža. Svoj cilj Kojundžić je jasno postavio, a to je svrgavanje gradske vlasti.

Iza Kojundžićeve udruge stoje bandićevci

Sebi je dao politički zadatak da na sljedećim lokalnim izborima bude jedna lista protiv Tomislava Tomaševića, slično kao i Kolakušićeva ideja o "sanitarnom kordonu" protiv HDZ-a. U tome bi mu trebala pomoći udruga Bolje možemo, koju su ovo ljeto osnovali bandićevci, i to predsjednik te stranke Slavko Kojić i član predsjedništva Dejan Kljajić.

Par mjeseci kasnije, u rujnu ove godine, postavili su Kojundžića kao predsjednika, a dopredsjednik je donedavno bio Nenad Predovan, inače predsjednik Glavnog odbora stranke Bandić Milan 365. S druge strane njegova tvrtka Cupis imala je prošle godine 1.2 milijuna eura prihoda, dok mu je iz državnog proračuna isplaćeno više od 974 tisuće eura. Posebno se istaklo jedno ministarstvo. Pogađate koje?

No, krenimo redom.

Kojundžić je rođen 1973. godine, a završio je Fakultet elektrotehnike i računarstva. Sredinom devedesetih godina angažiran je u informatičkom odjelu Ministarstva obrane, koji je tada vodio Gojko Šušak, a 1995. godine osniva svoju tvrtku Matičnjak, koja je aktivna i danas pod drugačijim imenom - Cuspis.  

HDZ mu je vječno zahvalan zbog onog što je napravio 10. travnja

Baš na datum 10. travnja, i to 1997. godine, Kojundžić je dobio komadić slave kada ga je HDZ javno pohvalio da je sudjelovao u izradi prve web-stranice te stranke. Kojundžić je bio zadužen za tehnološki dio izrade portala. Za stranicu je bila zadužena HDZ-ova mladež. 

Nakon 3. siječnja 2000. godine, kada je uslijedila promjena vlasti, Kojundžić napušta ministarstvo obrane te se bavi s više poslova, a jedan od njih vezan je uz HZZO, gdje je bio u središtu afere. 

>> Kojundžićeva žena objavila fotografije s Plenkovićem. Premijer kaže da je ne poznaje

U toj aferi smijenjen je direktor HZZO-a Većeslav Bergman, kojeg se, s tadašnjim savjetnikom HZZO-a za informatičke poslove Vinkom Kojundžićem, sumnjičilo za korupciju pri poslovima s informatičkom opremom. Na čelu tadašnjeg Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi bio je HDZ-ov Darko Milinović.

Od USKOK-a do USKOK-a u deset godina

Spominjale su se i istrage DORH-a i USKOK-a, no nije poznato da je istraga utvrdila kaznenu odgovornost nekog od aktera. Kojundžić je sve to nazivao političkom harangom te se negdje u isto vrijeme, po izbijanju te afere, prebacio u London, gdje je upisao poslijediplomski studij. Tvrtka Matičnjak 2009. godine postala je tvrtka Cuspis sa sjedištem u Londonu. 

Ta je tvrtka godinama ugovarala milijunske poslove s Ministarstvom zdravstva, a proširila je poslove i na susjednu Bosnu i Hercegovinu, gdje su također bili pod optužbama za sumnjive radnje, namještene poslove i nepravilnosti na natječajima. 

Veliki skok u prihodima tvrtke Cuspis događa se u vrijeme kada na čelo ministarstva zdravstva dolazi Vili Beroš, koji je danas pod sumnjom da je namještao natječaje u aferi Mikroskopi. O aferi Cijepi se detaljno smo pisali OVDJE.  

Nezadovoljni Cuspisom

U vrijeme te afere otkrili smo i kako su u minimalno četiri bolnice s kojima smo tada kontaktirali bili krajnje nezadovoljni radom Kojundžićeve tvrtke. Tako su, osim Sestara milosrdnica, suradnju s Cuspisom prekinuli ili nisu produžavali ugovor Klinički bolnički centar u Osijeku, Opća bolnica u Kninu i Specijalna bolnica za kronične bolesti dječje dobi Bistra. 

Berošev fotograf Vinko Kojundžić

Nakon izbijanja afere, Kojundžić se baca na društvene mreže kako bi zapravo razotkrio tko je zapravo razotkrio "pravu aferu u ministarstvu zdravstva". Glavnog aktera nazivao je Spletkavi Muco, a ta je osoba prema Kojundžićevim saznanjima radila na digitalizaciji, i to po "naređenju nekoga s vlasti". 

"U samo mjesec i pol dana otkrio sam četiri afere koje su potresle zdravstveni sustav. Niti jedan zviždač u povijesti Hrvatske nije otkrio toliko afera. A ovo je tek početak", stajalo je u jednoj objavi. Kojundžić je tako skupljao dokaze na razne načine a ostaje zapamćeno kako je nudio 1000 eura onom tko donese snimku Dnevnika Nove TV od 12. travnja 2021. godine.

Znate li tko je Spletkavi Muco i njegova kriminalna banda?

U tom dnevniku, tvrdio je Kojundžić bili su glavni dokazi protiv "Spletkavog Muce i njegove bande". No, dogodovštine te bande nisu valjda polučile interes koji je htio. Kojundžić će u središte interesa javnosti doći tek onog trenutka kada od bandićevaca preuzima udrugu Bolje možemo. 

Ako vam je priča oko Splektavog Muce bila komplicirana za pratiti, što tek reći za platformu Bolje možemo? Platforma je zapravo "apolitična udruga" kojoj su glavni cilj izbori za grad Zagreb te skupljanje ljevice i desnice protiv Možemo. 

"Mi smo apolitična udruga i podržavamo sve stranke koje se žele udružiti i svrgnuti vlast", kontradiktoran je Kojundžić. Za gradonačelnika se, objašnjava Kojundžić u jednom od mnogobrojnih videa, može kandidirati tko god želi, a tko uđe u drugi krug protiv Tomislava Tomaševića, dobit će njihovu podršku. 

Bandićevci očekuju mnogo od Beroševa fotografa

Kojundžićeva politička ideja, kao i njegov nastup, dosta nalikuje onom populista Mislava Kolakušića, a dok je Kolakušić kao glavnog političkog neprijatelja vidio HDZ-a i tajne svjetske sile, Kojundžić je fokusiran na gradsku vlast.

"Povijest će suditi onima koji će ići solo i rasipati glasove birače. Mora postojati samo jedna lista", rekao je Kojundžić, što zvuči gotovo isto kao i Kolakušić u svojim predizbornim kampanjama. 

Uostalom, i jedan i drugi naglašavaju kako je njihova prava snaga u broju lajkova na društvenim mrežama. Uglavnom, Kojundžić se "iskazao" u predsjedničkoj kampanji, a glavna meta bila mu je Ivana Kekin, kandidatkinja Možemo. Vrhunac te kampanje bila je optužba da je Kekin kupila stan bez kredita, što je Kojundžić povezao s Nikicom Jelavićem pitajući se je li im upravo Jelavić kupio taj stan. 

Prepoznali ga Vlahov i Bujanec

Udruga Bolje možemo dovela je Kojundžića u medije kao "ozbiljnog" sugovornika o temama Zagreba. Među prvima su ga kao takvog prepoznali Petar Vlahov s HTV-a te ekstremni desni voditelj Bujanec.  

Posebno je bila zanimljiva Bujica gdje su, uz Kojundžića, gostovali Ivan Pernar te propali kandidat za gradonačelnika Zagreba, psihijatar Herman Vukušić. Glavna tema bila im je Kekin te njezina vila u Istri. 

Gostovanje kod ekstremno desnog voditelja 

U emisiji se ponavljala lažna teza da je gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin 2018. godine Mili Kekinu prodao gradsko zemljište od 412 kvadrata za svega 25 tisuća kuna. 

Najviše novca dolazi iz države

Recimo na kraju kako Kojundžić od 2020. godine ima i tvrtku Post Nomine, koja je financirala kampanju Marije Selak Raspudić. Toj tvrtki u posljednjih godinu i pol dana iz Ministarstva gospodarstva isplaćeno je malo više od 42 tisuće eura, i to kroz subvencije i kapitalne pomoći iz EU sredstava. Tvrtka se bavi upravljačkim djelatnostima, a prošle godine imali su dobit od 59 tisuća eura. 

Od ove godine aktivna je i tvrtka za usluge Pozitiva Pure Digital Assets. Tvrtka Cuspis prošlu je 2023. godinu završila s dobiti od 99 tisuća eura, a prihod je iznosio 1.2 milijuna eura. Ogromna većina prihoda dolazi od poslova s državom pa je tako Cuspisu prošle godine isplaćeno 974.667,36 eura.

Ministarstvo zdravstva Vilija Beroša od toga iznosa isplatilo mu je više od 750 tisuća eura. 
*********

Istraživačko novinarstvo je najskuplje i financijski potpuno neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno i odvažno istraživačko novinarstvo.

Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj

Originalno objavljeno na Index Istrage

 

***

Nakon objave članka stigao nam je mail Nenada Predovana koji tvrdi da je bio dopredsjednik Udruge kratko vrijeme.

"Točno je da sam ja bio dopredsjednik udruge „Bolje možemo“ i to kratko vrijeme, ali više nisam član udruge. Zbog neslaganja s pristupom predsjednika udruge „Bolje možemo“ Vinka Kojundžića o političkim i društvenim pitanjima vezanim za Grad Zagreb dao sam neopozivu ostavku na članstvo u navedenoj udruzi, to podrazumijeva i na mjesto dopredsjednika u udruzi.  Dakle, više nisam član udruge niti imam bilo kakvu vezu s udrugom "Bolje možemo", a pogotovo nisam dopredsjednik iste", napisao nam je. U skladu s tim taj navod u tekstu je naknadno izmijenjen.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.