Foto: FAH
POTPREDSJEDNIK Republike Srpske iz reda bošnjačkog naroda Ramiz Salkić u četvrtak je u Banja Luci posjetio biskupa Franju Komaricu kako bi "u časnoj borbi za poziciju hrvatskog naroda" u tom entitetu podržao biskupa kojemu još nijedan hrvatski političar u Bosni i Hercegovini nije dao potporu.
Salkić, koji je ujedno član Stranke demokratske akcije (SDA), jedini je dužnosnik iz BiH koji je nakon tih napada jasno stao u zaštitu biskupa Komarice dok niti jedan političar u toj zemlji iz reda hrvatskog naroda to nije učinio.
Kako je priopćeno iz Salkićeva ureda, on i biskup razgovarali su o povratku Hrvata u Bosansku krajinu i Posavinu pri čemu su još jednom mogli zaključiti samo to da je on slab i da imovina brojnih prognanika stoji napuštena i propada te postoji opasnost da ovaj dio BiH trajno ostane bez Hrvata što je izravna posljedica progona i zločina počinjenih nad nesrpskim stanovništvom tijekom proteklog rata.
O Bleiburgu
Biskup Komarica u utorak je odgovarajući na novinarska pitanja zašto je 14. svibnja išao u Bleiburg predvoditi misu rekao da je htio odati poštovanje nedužno stradalima upozorivši da se uporno prešućuje što se tijekom proteklog rata zbivalo u Banja Luci koja je gotovo u cijelosti etnički očišćena od nesrba. Rekao je da je na području entiteta RS nad Hrvatima počinjen zločin i dulje od dva desetljeća osjećaju se posljedice tih nedjela, a zainteresirani za povratak se umjesto potpore susreću s radikalizmom i sustavnim opstrukcijama.
"Biskup Komarica je podsjetio na podatak da je prije rata u mjestima koja danas pripadaju bosanskohercegovačkom entitetu RS živjelo oko 220 tisuća Hrvata, a da ih se vratilo manje od 12 tisuća što govori upravo o razmjerama zločina. To su porazni podaci, koji su sa stanovišta povijesti hrvatskog naroda u BiH zaista zabrinjavajući i prema njima se nitko ne smije ophoditi ravnodušno", izjavio je Salkić.
Biskupa Komaricu prvo je napao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik te čak zatražio od njega javnu ispriku, a orkestriranom napadu pridružili su se Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i oporbena Partija demokratskog progresa (PDP) koji su banjolučkog biskupa gotovo izjednačili s ustašama i zločinima koje su počinili tijekom Drugog svjetskog rata. Napade provode i mediji u RS, posebice oni bliski Dodiku.