MINISTARSTVO rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi prošlog je tjedna javnosti zatajilo da je 27. rujna navečer u podružnici Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka preminuo maloljetnik s teškim invaliditetom, objavio je tjednik Nacional. Umro je 15-godišnji dječak koji se, po svemu sudeći, ugušio pizzom dok je bio sam u sobi. Vezano uz slučaj, Ministarstvo je jutros održalo presicu.
>> Dječak (15) ugušio se pizzom u Centru za rehabilitaciju. Državna tajnica: Događa se
Nakon nalaza inspekcije, ravnateljica Centra Iva Letina je podnijela ostavku, koja je odmah prihvaćena, te je imenovana nasljednica.
Bivša ravnateljica: Tri godine sam ministarstvu slala molbe da se dječaka premjesti
Odvjetnica ravnateljice Katja Jajaš za Novi list kaže da je podnijela ostavku jer je "kontinuirano zahtijevala i tražila pomoć Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, a nije ju dobivala".
Jajaš tvrdi da je Letina raspolagala medicinskom dokumentacijom iz koje je bilo razvidno kako se radi o dječaku s višestrukim teškoćama, koji zahtijeva skrb kakvu Centar za rehabilitaciju ne može pružiti.
"Ako netko nebrojeno puta apelira da dječaku nije mjesto u toj ustanovi, ne zato što ga ustanova ne želi nego iz razloga što njegovo stanje zahtijeva drugačiji pristup, a Ministarstvo se na te apele oglušuje i ne poduzima ništa, gdje je onda odgovornost ravnateljice? Kao pravnik, ali i kao čovjek, ne vidim njezinu pogrešku", kazala je Jajaš.
Dodaje da je preminuli dječak zahtijevao individualni pristup, što Centar za rehabilitaciju nije mogao kadrovski i prostorno pružiti te je i s tim problemima bilo upoznato resorno ministarstvo te zaključuje da se radi o nesretnom slučaju za koji je kriv sustav, a ne ravnateljica.
Bivša ravnateljica kaže kako je tri godine ministarstvu slala molbe da se dječaka premjesti u adekvatnu ustanovu. Zadnji apel, kaže, uputila je 30. kolovoza ove godine, a i osobno je tražila sastanke s državnom tajnicom, no nitko nije reagirao, pišu 24 sata.
"Više nisam ni živa ni mrtva"
Letina je danas dala izjavu za medije.
"Izražavam svoju duboku sućut i potresenost. Otkad se to dogodilo ja više nisam ni živa ni mrtva. S tolikim nedostatkom kadrova s kojima se susrećemo, u noćnoj smjeni je bila samo njegovateljica, s obzirom da ne možemo pokrivati drugačije. Dolazimo do velikog broja prekovremenih sati, do velikog zamora djelatnika", rekla je ravnateljica. Naglasila je da su u pitanju djeca s velikim teškoćama.
"Da je još deset djelatnika, bilo bi malo", kazala je.
"Mene su pozvali, bila sam s njima do tri ujutro, obavijestila majku, Zavod za socijalnu skrb Zadar, državnu tajnicu drugo jutro. Ispadi tog djeteta su bili svakodnevni. Ministar i državna tajnica su rekli da sam zabranila da se zove prva pomoć. Svatko može potvrditi da sam striktno tražila da se zove prva pomoć. Izvješće i očitovanje sam tražila odmah. Je da su dijete nahranili u sobi, dijete je imalo ispade i ozljeđivalo djelatnike i korisnike. Djelatnici su trebali dati terapiju i ostaloj djeci, čekali su da se ispad smiri. Oni su čuli 10 do 7 po mojim saznanjima da on lupa vratima - ne znam koliko smo vrata promijenili. Dok su spremili zadnje dijete, u 8.20 djelatnica je otišla u vizitu, našla dijete bez svijesti, zvala hitnu pomoć koja je stigla za 20 minuta i krenuli su s reanimacijom", rekla je ravnateljica, prenosi RTL.
Ministarstvo: Nismo ništa tajili, smrti korisnika se nažalost događaju
Na početku konferencije za medije Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi istaknulo je kako u slučaju smrti djeteta u Centru za rehabilitaciju Rijeka nije bilo pokušaja prikrivanja informacija. Državna tajnica Marija Pletikosa rekla je da su smrti korisnika uobičajene.
"Slučaj smo doživjeli kao jedan od uobičajenih, događa se da korisnici preminu", rekla je. Kazala je da su anonimne prijave o događaju ubrzale inspekcijski nadzor.
Na presici je rečeno kako je, prema dokumentima iz izvanrednog inspekcijskog nazora, smrt posljedica nemara jer dijete nije bilo pod odgovarajućim nadzorom. Protokol koji zahtijeva da se dijete obilazi svakih 15 minuta nije se poštovao, a navodno je bilo pokušaja prikazivanja postupanja prema nepostojećem protokolu. Inspekcija je također otkrila da je bivša ravnateljica pokazivala samovolju u vođenju Centra, što je uključivalo odluku da slučaj djeteta ne bude predmet stručne rasprave. Zaposlenici su izjavili kako ravnateljica nije dozvolila da se na dan incidenta pozove hitna pomoć.
Centar za rehabilitaciju Rijeka, koji djeluje na nekoliko lokacija, uključujući dvije podružnice, ima sjedište u novoj zgradi s navodno dobrim uvjetima. Centar broji 58 korisnika, od kojih su mnogi djeca s teškoćama u razvoju. Na noćnim smjenama o 15 korisnika brine jedna njegovateljica, dok su dnevne smjene pokrivene s dvije do tri osobe, što je u skladu s propisima, rekla je državna tajnica Pletikosa.
Piletić: U Centru se prikrivalo da nisu obilazili dječaka
Smrt 15-godišnjeg dječaka danas je komentirao i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.
"Želim izraziti žaljenje zbog smrti dječaka. Ono što ste mogli čuti i od nalaza inspekcije, utvrđeni su propusti u radu same ustanove. Ono što je bacilo ljagu na postupanje i cijeli sustav, zbog čega također izražavam žaljenje, jest i naknadno mijenjanje internih pravilnika, uvjeravanje stručnih radnika da potpišu zapisnike s nepostojećih sastanaka, sve s ciljem prikrivanja da maloljetnog dječaka nitko nije obilazio više od dva i pol sata", kazao je ministar pa nastavio:
"Četiri zaposlene djelatnice podružnice su bile tamo i nije istina da nema ljudi. Zbog odgovornosti ovog posla postupanja, u proteklom razdoblju smo odobrili, na traženje bivše ravnateljice Ive Letine, 39 novih zapošljavanja i još 12 radnih mjesta kao zamjena za postojeća."
Piletić je istaknuo je da su nadležne službe bile u kontaktu s bivšom ravnateljicom o skrbi za maloljetnika, da je ocijenjeno kako ustanova pruža adekvatnu skrb te da Ministarstvo podržava dodatna zapošljavanja u sustavu socijalne skrbi.