Harris ili kaos

Foto: Shutterstock, Epa

Kako se približavaju američki predsjednički izbori, Amerikanci razmišljaju o ključnim pitanjima o gospodarstvu, reproduktivnoj slobodi, klimatskim promjenama i ulozi svoje zemlje u sve nestabilnijem svijetu. Ipak, ispod ovih političkih rasprava krije se još fundamentalnija odluka: hoće li izabrati vođu koji će stvarati veću stabilnost ili više kaosa.

Na ovim se izborima bira kandidat koji može jamčiti zdravlje američkih institucija. Samo jedan će pružiti predvidljivost koja je potrebna američkim kompanijama za napredak i samo jedan pokazuje smirenost potrebnu za rješavanje složenih globalnih izazova.

Najveći paradoks izbora

I tu leži najvažniji paradoks izbora. Dok Donald Trump obećava stabilnost zahvaljujući autoritarnoj kontroli, on bi zapravo proizveo neviđeni kaos i društveni nered. Njegova osobnost i stil vodstva - impulzivan, borben, egoističan, koji izaziva rasne i seksualne podjele te odbacuje stručne savjete - precizno su podešeni da eskaliraju, a ne da ublaže društvene napetosti.

Kao kulturalna psihologinja koja proučava skrivene kodove koji pokreću naše ponašanje, shvatila sam da se sva ljudska društva nose s tenzijom između striktnosti (stroga pravila i red) i labavosti (permisivnije norme i tolerancija). Kada zajednice doživljavaju vidljiv poremećaj, ljudi instinktivno žude za sigurnošću i žele stroža pravila.

Ta se dinamika može vidjeti tijekom povijesti, a očita je i u današnjoj Americi. Iako se kriminal smanjio u američkim gradovima, svjedoci smo erozije društvenih normi: otvorene konzumacije droga, beskućništva i flagrantnog remetilačkog ponašanja - od nasumičnog nasilja nad mladim ženama u New Yorku do razvratnog seksualnog ponašanja i javnog mokrenja.

Društveni raspad

Ovi znakovi društvenog raspada su uznemirujući i tjeraju ljude da traže strože kontrole. Amerikancima koji osjećaju da se svijet raspada Trumpovo je obećanje o povratku na striktni društveni poredak privlačno. No ono je i opasno.

Trumpovo vodstvo donijet će još više nestabilnosti zemlji i inozemstvu. Njegova sklonost stvaranju nereda dobro je poznata. Tijekom svog prvog predsjedničkog mandata on je neprestano slabio institucije koje su desetljećima održavale društveni poredak u Americi, kao što su Ministarstvo pravosuđa, obavještajna zajednica, mediji, elektorski koledž i druge.

Stopa fluktuacije u njegovoj administraciji za visoke položaje bila je preko 90 posto - najviša u predsjedničkoj povijesti. Što je još gore, stručnjaci su zamijenjeni lojalistima, a mnoge ključne pozicije uopće nisu popunjene. Kompanije su istodobno bile prepuštene Trumpovim hirovima i djelima odmazde.

Prisjetimo se Amazonova gubitka ugovora o računalstvu u oblaku s američkom vojskom jer je njegov osnivač Jeff Bezos također vlasnik Washington Posta, koji je često kritizirao Trumpa. Ovu odluku su sudovi samo djelomično promijenili.

Trump je mijenjao politiku bez upozorenja (često u kasnonoćnim tvitovima), uključujući i odluke o carinama, trgovini i druga pitanja. Također je ugrozio javnu sigurnost i zdravlje. Kada je nastupila pandemija, on je pustio zajednice i savezne države da se same brinu za sebe, omalovažavajući smjernice stručnjaka za javno zdravstvo.

Čak je predložio vlastite neprovjerene i ponekad opasne lijekove, uključujući pijenje izbjeljivača. Trumpovo loše upravljanje krizom rezultiralo je stotinama tisuća smrtnih slučajeva i jednom od najviših stopa smrtnosti među razvijenim zemljama.

Njegov egoistični stil vodstva također je potaknuo kaos na američkom Kapitolu tijekom onoga što je trebala biti mirna tranzicija vlasti. Unatoč nasilju i uništavanju pobunu od 6. siječnja naziva "danom ljubavi". Ista nesmotrenost proširila se daleko izvan američkih granica, stvarajući diplomatske potrese.

Kaos u drugom mandatu bit će još gori

Trumpovo naglo povlačenje američkih trupa iz Sirije - što je također objavio na Twitteru - šokiralo je vojne dužnosnike. Stalno je hvalio autokrate i napadao lojalne američke demokratske saveznike, prijeteći najviše najvažnijim američkim sigurnosnim partnerstvima, čak i NATO-u, najuspješnijem i najtrajnijem savezu u povijesti. Svakom naglom odlukom on je poticao međunarodnu nestabilnost, a ne poredak.

Kaos koji je posijao tijekom svog prvog mandata bit će daleko gori ako bude ponovno izabran. Trump je obećao karijerne službenike zamijeniti onima koji će slijepo slijediti njegove naredbe, koristiti federalne agencije za osvetu svojim političkim protivnicima, poslati vojsku na obične građane te ometati pomoć u katastrofama u saveznim državama koje se protive njegovoj politici.

Nakon odluke Vrhovnog suda kojom predsjednici uživaju imunitet od kaznenog progona za gotovo sva djela na službenoj dužnosti, kontrola  takvog ponašanja slabija je nego ikad. Troškovi pojačanog kaosa pod Trumpom bili bi ogromni. Poslovna zajednica, kojoj je potrebna predvidljivost, teško bi se nosila sa stalnim promjenama politike i osobnim osvetama tvrtkama koje se smatraju nedovoljno lojalnima.

Isto tako, Trumpovo prekidanje suradnje saveznih i lokalnih vlasti te njegova nepromišljena carinska, radna i porezna politika destabilizirali bi zemlju, a radničke obitelji bile bi posebno osjetljive na posljedični gubitak radnih mjesta. Imigranti koji su pobjegli iz nestabilnih zemalja, a koji su podržali Trumpa, prepoznat će njegovu sličnost s vođama od kojih su htjeli pobjeći.

I on će ciljati na disidente i koristiti sigurnosne snage za osobnu korist. Stilom vodstva koji izaziva podjele, zapaljivom retorikom i neumoljivim širenjem dezinformacija on će nas gurnuti prema opasnim razinama sukoba i nepovjerenja.

Kaos ili stabilnost

Za razliku od toga, sadašnja potpredsjednica Kamala Harris obećava stabilnost. Djeluje kroz institucije, agencije i aktivističke skupine koje su se oblikovale zahvaljujući desetljećima ili stoljećima iskustva. Kao bivša tužiteljica, ona pokazuje dobro razumijevanje legitimne uloge (i ograničenja) provedbe zakona, dok također promiče izgradnju povjerenja između društva i policije.

Modernim izazovima pristupa tako da integrira javnu sigurnost s osnovnim uslugama u zajednici, uključujući skrb o mentalnom zdravlju, liječenje ovisnosti i pristupačno stanovanje. U vanjskim poslovima ona će raditi na izgradnji, a ne na uništavanju odnosa. Obećava stabilno i predvidljivo kreiranje politike.

Što je najvažnije, Harris razumije da društveni poredak proizlazi iz jačanja institucija, a ne iz njihovog podrivanja. Umjesto da slijedi hirove i traži osvetu, ona dosljedno radi preko legitimnih kanala, poštuje stručnost i stavlja dobrobit zemlje iznad osobne koristi.

SAD se suočava s izazovima koji će zahtijevati određeni stupanj striktnosti. Ali društva koja provode striktnu politiku na pogrešan način često spiralno upadaju u veći kaos. Pravi put zahtijeva jake institucije i predvidljivu provedbu pravila, a ne potkupljivo i nestalno vodstvo potencijalnog moćnika.

© Project Syndicate 2024.

*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.