Počeli su američki predsjednički izbori. Bivši predsjednik Donald Trump nominiran je na republikanskoj strani, dok je potpredsjednica Kamala Harris prihvatila demokratsku nominaciju nakon povlačenja predsjednika Joea Bidena iz utrke.
No, iako se vodi tijesna borba između ova dva kandidata, od kojih će jedan ući u Bijelu kuću, treba spomenuti da postoje još tri službena kandidata za predsjednika, a 19 kandidata dosad se već povuklo iz utrke.
Donald Trump
Donald Trump (78) bivši je američki predsjednik. Izgubio je od Joea Bidena 2020. tako da se sada po treći put bori za ulazak u Bijelu kuću. Nakon što je pobijedio na svim republikanskim predsjedničkim predizborima osim jednog, Trump je 18. srpnja prihvatio nominaciju GOP-a. Trump je u srpnju izabrao američkog senatora J. D.-a Vancea za svojeg potpredsjedničkog kandidata.
Kamala Harris
Kamala Harris (60) trenutačno obnaša funkciju potpredsjednice, a u utrku za predsjednicu SAD-a ušla je nakon povlačenja aktualnog predsjednika Joea Bidena. Osim što su ankete pokazale da stoji značajno bolje u odnosu na Bidena, dobila je i pozitivne ocjene za nastup u debati protiv Trumpa. Demokratska kandidatkinja imenovala je guvernera Minnesote Tima Walza za svojeg potpredsjedničkog kandidata početkom kolovoza.
Jill Stein
Jill Stein (74) je liječnica koja se natjecala pod Zelenom strankom 2016., a sada je ponovno ušla u utrku. Ona je optuživala demokrate da su ponovno iznevjerili svoja obećanja za radnike, mlade i klimu. US News navodi da je Stein 2016. dobila tek 1% glasova.
Cornel West
Cornel West (71) je politički aktivist, akademik i filozof koji se natječe kao nezavisni kandidat, a nastoji privući progresivnije, demokratski nastrojene birače.
Chase Oliver
Chase Oliver (39) je malo poznati kandidat Libertarijanske stranke. Nakon dva neuspješna pokušaja da predstavlja Georgiju u Zastupničkom domu i Senatu, Oliver je u travnju 2023. objavio da se kandidira za predsjednika SAD-a. Oliver je svoj politički aktivizam započeo suprotstavljanjem ratu u Iraku početkom 2000-tih. Službeno je izabran za kandidata Libertarijanca na stranačkoj nacionalnoj konvenciji 26. svibnja. Mike ter Maat, ekonomist, potpredsjednički je kandidat Libertarijanske stranke.
Tko je otpao iz utrke?
Čak 19 osoba otpalo je iz predsjedničke utrke dosad, a najzvučnije ime je svakako ono aktualnog predsjednika Joea Bidena. Prije te odluke poručio je glasačima da želi još jedan mandat kako bi "dovršio posao", no u srpnju se ipak povukao.
Među onima koji se povukli ističe se i Robert F. Kennedy Jr., sin senatora Roberta F. Kennedyja, koji je ubijen tijekom predizborne kampanje 1968., i nećak predsjednika Johna F. Kennedyja. Prometnuo se u velikog protivnika cijepljenja, a tijekom pandemije covida promovirao je dezinformacije o koronavirusu, cjepivima i tretmanima. Iako uživa priznanje svojstveno lozi Kennedy, njegov aktivizam protiv cjepiva naširoko je kritiziran. Krajem kolovoza izjavio je da obustavlja svoju kampanju i da podupire Trumpa.
Vrijedi izdvojiti i Nikki Haley, koja se smatrala zvijezdom u usponu u Republikanskoj stranci kada je 2010. postala prva guvernerka Južne Karoline. Nakon što je odustala od predsjedničke utrke, u svibnju je izjavila da će glasati za Trumpa.
Guverner Floride Ron DeSantis u početku se smatrao najvećim protukandidatom Trumpu nakon njegovog uvjerljivog reizbora za guvernera u studenom. DeSantis je kasnije podržao Trumpa nakon što je osvojio samo 9 predizbornih delegata.
Bivši potpredsjednik Mike Pence suprotstavio se svom bivšem šefu i protukandidatu Trumpu za nominaciju za GOP, pokušavajući se pozicionirati kao nepokolebljivo konzervativna, ali smirena opcija za birače koji su umorni od Trumpa. Nekoliko mjeseci nakon što se povukao iz utrke, Pence je u ožujku rekao da neće podržati Trumpa.
Ostali kandidati koji su odustali od utrke su Marianne Williamson, Chris Christie, Tim Scott, Asa Hutchinson, Doug Burgum, Vivek Ramaswamy, Ryan Binkley, Larry Elder, Perry Johnson, Steve Laffey, Will Hurd, Francis Suarez, Jason Palmer i Dean Phillips.