HRVATSKA turistička zajednica objavila je podatke o dolascima i noćenjima turista u srpnju i priznala da je ova sezona slabija od prošle. Prema njihovim podacima iz sustava e-visitor, u Hrvatsku je u srpnju došlo 4,24 milijuna stranih turista, odnosno gotovo 58 tisuća manje nego u srpnju 2018. godine. Manje je i noćenja stranih turista - oko 600 tisuća. Prošle godine zabilježeno je 27,57 milijuna noćenja u srpnju, ove godine 26,96 milijuna. Domaćih je turista oko 25.000 više nego lani, ali oni s ukupno 356 tisuća dolazaka nisu mogli značajno popraviti turističku sezonu. No, ipak, povećan broj domaćih turista donekle je ublažio veći izostanak stranih turista pa je ukupan broj dolazaka i noćenja u srpnju (domaći plus strani turisti) 32.038 manje dolazaka i 402.439 manje noćenja.
Više smještaja, a manje gostiju
Iako razlika u broju turista nije pretjerano velika, manjak je ipak zabrinjavajući. Naime, turistički su radnici, pogotovo mali iznajmljivači, računali da će se nastaviti rast kakav je bio pa su investirali u nove kapacitete koji su ove sezone ostali prazni, a njima su ostali troškovi. Mnogima i dugovi za kredite u koje su se upustili računajući da će im ih turisti otplatiti.
Manjak na Jadranu, plus na kontinentu
Najveći pad u broju turista doživjele su tradicionalne destinacije uz Jadran. Od svih obalnih županija samo je Dubrovačko-neretvanska zabilježila povećanje broja turista i to od 3,6 posto. Svi drugi imaju manjak, a najgore je u srpnju prošla Primorsko-goranska županija u koju je došlo 2,5 posto manje turista. Pad bi na Jadranu bio i veći da nije domaćih turista koji su se u srpnju odlučili za godišnje odmore pa sve županije uz Jadran bilježe povećanje broja domaćih gostiju.
Za razliku od Jadrana kontinentalna Hrvatska, s daleko manjim kapacitetima, bilježi povećanje broja gostiju. Dok je na Jadranu napredovala samo jedna županija, na kontinentu su više gostiju zabilježile četiri županije: Brodsko-posavska, Karlovačka, Vukovarsko-srijemska i Grad Zagreb. No sve kontinentalne županije u ukupnom turističkom prihodu sudjeluju s manje od sedam posto pa njihova povećanja broja gostiju teško mogu nadoknaditi jadranski manjak.
Ne vraćaju se Česi, Austrijanci i Poljaci
Najviše stranih gostiju i dalje dolazi iz Njemačke, no u srpnju ove godine došlo ih je 20 tisuća manje nego lani. Sljedeći najbrojniji gosti su Slovenci, kojih je došlo 1 posto više nego u srpnju 2018. Manje je i Austrijanaca, Poljaka i Čeha. Iz Češke i Austrije došlo je po pet posto manje gostiju, a godinama su bili među najbrojnijim turistima u Hrvatskoj.
Još veći pad zabilježen je u dolascima Poljaka - čak 9 posto. Upravo to što su gosti iz tih triju zemalja izabrali neke druge zemlje za odmor u srpnju glavni je razlog manjka turista na Jadranu ove godine.
Značajno porastao broj Ukrajinaca
Među zemljama iz kojih u Hrvatsku dolazi manji udio turista zabilježen je porast gostiju iz Bosne i Hercegovine za 5 posto. Došlo je i 1 posto više Amerikanaca te 2 posto više Britanaca. Najviše je porastao broj turista iz Čilea - za 45 posto, i Ukrajine - za 30 posto . Tako je iz Ukrajine u srpnju 2018. godine došlo 28.355 turista, a ove godine ih je stiglo 36.922.