NOVAKU ĐOKOVIĆU danas je odobrena viza za ulazak u Australiju. Odlučio je to sudac Anthony Kelly s Australskog federalnog suda.
Đoković je već odradio prvi trening u Australiji i obratio se javnosti, a sad se čeka odluka ministra imigracija Alexa Hawkea.
No puno važnije i zanimljivije od svega toga je činjenica koja je nakon sinoćnjeg saslušanja postala bjelodana: najbolji tenisač današnjice znao je da je zaražen, a svejedno nije poštovao mjere samoizolacije nego je išao na druženje s djecom dan nakon što je dobio pozitivan test na koronavirus.
Đokovićevi odvjetnici kažu da se tenisač zarazio 16. prosinca
Naime, najveći Đokovićev argument u priči je da je nedavno prebolio koronu.
U dokumentima priloženima sudu, koje je objavila australska vlada, odvjetnici Novaka Đokovića tvrde da je njihov klijent "ostvario pravo na iznimku od pravila o nužnom cijepljenju prilikom ulaska u Australiju zato što se 16. prosinca prošle godine zarazio koronom".
Zato je sada zanimljivo podsjetiti što je Đoković radio tog dana.
Na dan kad se testirao posjetio muzej
On je na testiranje u Institut za javno zdravlje Srbije došao 16. prosinca, bris mu je uzet u 13:05. Nadležne službe su ga o pozitivnom rezultatu obavijestile navečer, kako piše na laboratorijskom nalazu, u 20 sati.
Tog dana Đoković je bio na svečanosti u muzeju Pošte Srbije, na predstavljanju prigodnih poštanskih marki "Tenis: Novak Đoković, prvi reket svijeta". Đoković je tako postao prvi pojedinačni sportaš u povijesti Srbije koji je dobio tu počast.
Dan nakon testiranja djeci dijelio pehare
I dok je na svečanosti u muzeju Pošte Srbije bio na dan kada je, prema tvrdnjama njegovih odvjetnika, napravio test, Đoković je dan kasnije, 17. prosinca, došao među desetke djece i dijelio im pehare.
>>Đoković tvrdi da je 16. prosinca bio zaražen. Dan kasnije dijelio je pehare djeci
Na fotografijama s ovog događaja također nema masku niti drži fizičku distancu.
Srpski mediji ovako su objavili što je radio 17. prosinca:
"Teniski savez Beograda danas je svečano proglasio najbolje natjecatelje u sezoni 2021., a pehare i priznanja mladim teniskim laureatima podijelio je najbolji tenisač planeta, koji sedmi put u karijeri sezonu završava na prvom mjestu svjetske rang-liste, zlatni reket svjetske povijesti tenisa, vlasnik 20 Grand Slam titula, Novak Đoković."
Treba napomenuti da je obitelj Đoković danas u Beogradu prekinula press-konferenciju nakon novinarskog pitanja o tome je li se Đoković kretao naokolo nakon što je dobio pozitivan test na koronavirus.
Odradio intervju za L'Équipe
Dan poslije toga Đoković je odradio intervju i fotosession za francuski časopis L'Équipe, čiji su mu predstavnici u Beogradu dodijelili trofej za najboljeg sportaša godine.
"Đokovićev navodno pozitivni covid-test sredinom prosinca stvari mu više otežava nego što mu olakšava", objavio je i sam L'Equipe.
Naravno, postoji i mogućnost da je Đokovićev pozitivan test na koronavirus lažiran kako bi najbolji tenisač svijeta mogao otići u Australiju bez cijepljenja, ali to otvara mogućnost počinjenja drugog kaznenog djela - krivotvorenja službene isprave.
Srpski odvjetnik za Index: Velik broj građana je kažnjen jer nije poštovao mjere
Pitali smo srpskog odvjetnika Aleksandra Olenika kako su srpski zakoni uređeni po pitanju kršenja samoizolacije, odnosno na koji način Đoković može odgovarati.
"Postoji Krivični zakon, ali i uredba vlade", govori Olenik.
"Uredba vlade, to su ustvari prekršajni postupci i veliki broj građana je tako novčano kažnjen jer nije poštovao mjere borbe protiv epidemije", rekao je.
Govori da Krivični zakon u svoja dva članka propisuje kazne za situacije poput ove u kojoj se našao Novak Đoković.
Propisana i moguća kazna zatvora
Radi se o članku 248. pod nazivom "Nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije".
U njemu piše: "Tko za vrijeme epidemije kakve opasne zarazne bolesti ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mjere za njeno suzbijanje ili sprječavanje, kaznit će se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine."
Članak 249., s naslovom "Prenošenje zarazne bolesti", pak, glasi: "Tko ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama za suzbijanje ili sprječavanje zaraznih bolesti, pa uslijed toga dođe do prenošenja zarazne bolesti, kaznit će se zatvorom do tri godine."
"Tužilaštvo u ovom periodu, u kojem nismo u lockdownu, nije pokrenulo nijedan slučaj temeljen na Krivičnom zakonu. Za vrijeme lockdowna je pokrenulo više od 300 postupaka, a ljudi koji su procesuirani su bili u pritvoru. Onda su bila ona Skype suđenja, gdje bi optuženici Skypeom bili prisutni i tako se javljali u sudnicu, pa je kasnije sve palo u vodu jer je bilo protuzakonito", objasnio je.
"Tužiteljstvo Srbije neće ništa napraviti 99.99 posto"
"Meni je zanimljivo kako će reagirati u ovom slučaju. Sud Australije je učinio dostupnom potvrdu koja govori o tome da se Đoković 16. prosinca zarazio. Kod nas u Srbiji postoji i procedura da se zaražene obavijesti SMS-om. On je kasnije kršio mjere u borbi protiv pandemije, što podrazumijeva krivična djela. U pitanju je ponašanje s velikom društvenom opasnošću jer je, zbog svoje poznatosti, sudjelovao u velikom broju društvenih događaja, kojima je prisustvovao velik broj građana, pogotovo djece, a Đoković čak ni masku nije nosio. Dakle, na potezu je Tužilaštvo", navodi.
Pitamo ga kakva su njegova predviđanja što će biti.
"Neće biti ništa. Tužiteljstvo Srbije neće ništa napraviti 99.99 posto. Ono je najslabija karika našeg pravosuđa i u najgorem je stanju te je podložno političkim utjecajima. Ono je produžena ruka izvršne vlasti", govori.
"Siguran sam da neće napraviti ništa, baš ništa po ovom pitanju. Postoje neki koji su ravnopravniji od drugih", rekao je Olenik za Index.