LIDER bosanskih Srba Milorad Dodik ustvrdio je danas kako će Mađarska, unatoč protivljenju iz BiH, inzistirati na preuzimanju zapovjedništva nad vojnim snagama EU u toj zemlji (EUFOR). Dodik je ovo izjavio u Budimpešti gdje se tijekom dana sastao s predsjednikom mađarske vlade Viktorom Orbanom s kojim već godinama gaji prisne odnose.
Mađarska uporno priječi uvođenje sankcija Dodiku i RS-u na razini EU za kojima su zbog secesionističke politike Banje Luke ranije posegnuli SAD i Velika Britanija.
Dodik je danas novinarima kazao kako će Mađarska nastaviti čvrsto podupirati RS, uključujući tu investicije i energetski sektor, a potvrdio je kako je s Orbanom razgovarao i o planovima da Mađarska od Austrije naredne godine preuzme operativno zapovjedništvom nad misijom "Althea" uspostavljenom 2004. kako bi se nadziralo poštivanje vojnog dijela Daytonskog sporazuma i sigurnosnog stanja u BiH.
Odluku o produženju mandata EUFOR-a donosi Vijeće sigurnosti UN-a
Ministar obrane BiH Zukan Helez prošlog je tjedna izjavio kako je BiH protiv toga upravo stoga što Mađarsku smatraju pristranom odnosno isuviše bliskom Dodiku, ali i politici Rusije. Helez je u Beču pokušao uvjeriti čelnike austrijskog Ministarstva obrane da zadrže zapovjedništvom nad EUFOR-om, no nema potvrde da je u tome uspio.
Dodik sada kaže da planovi Mađarske za vojno angažiranje u BiH ostaju nepromijenjeni. "Mađarska od toga neće odustati i ne treba odustati", kazao je Dodik uz tumačenje kako je sada na Mađarsku došao red da zapovijeda EUFOR-om pa to treba i poštovati. Kaže i kako osobno nema ništa protiv produženja mandata operacije "Althea" ali jest protiv proširenja mandata njenih pripadnika.
Odluku o produženje mandata EUFOR-a svake godine donosi Vijeće sigurnosti UN-a pa uvijek postoji mogućnost da se tome usprotivi Rusija, posebice ako bi to od nje tražili iz RS-a, no ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković prošlog je tjedna potvrdio kako je NATO u takvom situaciji spreman ponovo se angažirati i zajamčiti sigurnost u BiH.
Dodikovo je tumačenje sadašnjeg mandata EUFOR-a da u slučaju sukoba unutar BiH "razgraniče sukobljene strane".