Doznajemo detalje sa sastanka, Ćorić bio izričito protiv zahtjeva poduzetnika za PDV

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

NEŠTO prije 13 sati završio je sastanak poduzetnika i vlade. 

Sastanak predstavnika vlade s predstavnicima poslodavaca i ugostitelja počeo je u 10:30 sati u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Na njemu je sudjelovalo nekoliko ministara, predstavnici Udruge Glas poduzetnika, predstavnici ugostiteljskih udruga i HUP-a te HOK-a, kako bi čuli što im vlada predlaže kao mjere za obeštećenje zbog zatvaranja poslovanja uslijed pogoršanja epidemiološke situacije u zemlji te rekli svoje zahtjeve. 

Doznajemo detalje sastanka, Ćorić izričito protiv smanjenja PDV-a

Kako doznajemo sa sastanka, poduzetnici nisu zadovoljni onime što im je vlada predložila. Naime, vlada je ponudila pokrivanje fiksnih troškova onim poduzetnicima i ugostiteljima koji su zatvoreni i kojima je pad prometa iznad 70 posto, no oni su tražili da se time obuhvate sve djelatnosti koje su u problemima zbog covida te da glavni parametar bude pad prometa, a ne je li neka djelatnost zatvorena zbog mjera ili nije. 

> Marić predstavio mjere, Bujas otišao bez izjava. Jakominić: To je samo PR, a ne mjere

Poduzetnici su nakon sastanka komentirali kako nisu zadovoljni te da su zadovoljni samo jednim dijelom vladina prijedloga. Konstatirali su kako ih smeta konstantno dijeljenje poduzetnika i da pad prometa mora biti jedina referenca. 

Poduzetnici su na sastanku tražili i privremeno smanjenje PDV-a na pogođene djelatnosti, ali ministri su ih glatko odbili i nisu htjeli ni razgovarati o tome. Doznajemo kako je ministar gospodarstva Tomislav Ćorić bio izričito protiv tog prijedloga. 

Rješenje koje je vlada ponudila poduzetnicima je samo za prosinac, a za sljedeće mjesece bi se tek razgovaralo. 

Vladin prijedlog je za Index komentirao i Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika koji je bio na sastanku. 

"Vlada je ponudila pokrivanje fiksnih tržišta, ako je 70, 80 ili 90 posto, vlada pokriva te fiksne troškove, no samo za one koji su zatvoreni. Drago nam je za ugostitelje, ali tražimo da i drugi poduzetnici koji imaju iste probleme budu time obuhvaćeni. Vlada u ovom trenutku nije spremna ni na smanjenje PDV-a, što je bio naš zahtjev. Ono čime smo zadovoljni je što bi 1.300.000 kuna trebalo ići u covid-kredite, računa se da će 3000 poduzetnika moći participirati. Riječ je o povoljnim kreditima koji bi trebali biti veći što je veći pad", rekao je Bujas.

"Nije dogovoren nastavak pregovora, čekamo da vlada još definira svoje mjere te da to autorizira premijer Plenković i da onda vidimo taj konačni prijedlog", dodao je za Index Bujas. 

Poduzetnici i ugostitelji nezadovoljni, spominju prosvjede

Poduzetnik koji nije bio na sastanku, ali je dobro upoznat s vladinim današnjim prijedlogom, u razgovoru za Index ga je nazvao neprihvatljivim. 

"Ponudili su da oni koji imaju pad veći od 70 posto i zatvoreni su dobiju refundaciju dijela troškova po fakturama koje izdaju, s time da se uopće nisu dotaknuli onih koji nisu službeno zatvoreni, a ostvaruju velike gubitke", objašnjava. 

Poduzetnik upućen u detalje sastanka ističe i kako je, kako se za sada čini, nepremostiv problem s PDV-om. Naime, poduzetnici traže da se onima pogođenima koronakrizom privremeno smanji PDV, a vlada na to ne pristaje.

"Nisu uopće odgovorili na dio za smanjenje PDV-a, ali ovakva situacija je s tim PDV-om koji je toliko velik i sa zatvaranjem je neizdrživ. Dali smo dva scenarija, ništa konkretno nismo od njih dobili. Predložili smo da se s gospodarskim mjerama krene već od pada od 40 posto, jer su već oni koji imaju takav pad i zaposlene u ogromnim problemima. Dali smo svoje protuprijedloge, vidjet ćemo što će biti i hoće li se pregovori nastaviti i ako neće, hoćemo li krenuti u prosvjede", rekao je za Index poduzetnik upoznat sa sastankom u vladi. 

Prvi se prosvjed održao već danas, a na njemu se pojavilo nekoliko stotina ugostitelja i poduzetnika koji su se okupili na glavnom zagrebačkom trgu te potom zapalili svijeće ispred Ministarstva financija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.