Sutra stupa na snagu Zakon o upravljanju i održavanju zgrada. Donosi mnoge izmjene, ne samo za stanare nego i upravitelje zgrada. Uvodi se zajednica suvlasnika, pa bi stanari lakše trebali donositi zajedničke odluke. Ako se obveza ne pridržavate – zakonom se predviđaju i kazne.
"Svaka zgrada je zajednica suvlasnika, ljudi koji žive u toj zgradi, čije vlasništvo su posebni dijelovi i svi oni već trebaju funkcionirati zajedno. Međutim, sada ih pravno oblikujemo u formalnu zajednicu koja će biti pravna osoba, koja će dobiti svoj OIB i takva zajednica će imati puno formalno-pravnih pojednostavljenja u odnosima s drugom zgradom, s trećim osobama, s pojedincima u zgradi. Dakle, formalno-pravni procesi će biti pojednostavljeni i u prijavljivanju na različite programe unapređenja stanja zgrada, energetskih programa", rekao je za HRT Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Za nužne radove koji se moraju odrađivati poput krovova, fasada i sl. smanjena je suglasnost suvlasnika s 51 posto na jednu trećinu.
"Ne može jedan čovjek blokirati nužne radove u zgradi"
"Nadamo se da smo postigli veću efikasnost. Dakle, nemamo više onih famoznih 100 posto suglasnosti. Ne može jedan u zgradi blokirati određene radnje unapređenja zgrade i unapređenja stanja ako on ne daje suglasnost. Povećali smo odgovornost suvlasnika da moraju doprinositi općem dobru, to proizlazi iz Ustava, da je vlasništvo nepovredivo.
Međutim, ono s jedne strane obvezuje, a s druge strane kaže da suvlasnici moraju doprinositi općem dobru. Neće se moći dešavati u budućnosti da su suvlasnici nemarni i da se oglušuju o mjere unapređenja stanja u zgradama, jer zajednica suvlasnika ipak ima jedan jači interes od pojedinca da se kvalitetno upravlja i održava zgradama", pojasnio je Uhlir.