Europska krajnja desnica slavila je Trumpovu pobjedu. Mogla bi doživjeti razočaranje

Foto: X

U govoru nakon izborne pobjede, novoizabrani američki predsjednik Donald Trump najavio je novo "zlatno doba Amerike" i ustvrdio da je inicirao "najveći politički pokret svih vremena". Trump i njegov tabor slavili su politički povratak republikanca kao trijumf protiv wokeizma i drugih politika iz Bidenove ere. 

A europska krajnja desnica hvatala je bilješke. Mnogi europski populisti nadaju se da će povratak Trumpa - transatlantskog saveznika koji promiče iste konzervativne kršćanske vrijednosti i dijeli isti prezir prema progresivnoj politici - pomoći njihovim interesima kod kuće. 

Šefica AfD-a: Izbore nije odlučio woke Hollywood

"Čestitam, predsjedniče Trump. Nikad nemojte stati, uvijek se borite i pobjeđujte na izborima", napisao je na X-u Geert Wilders, populistički čelnik nizozemske Slobodarske stranke (PVV). Jedna od čelnika Alternative za Njemačku (AfD) Alice Weidel također je čestitala i izjavila da izbore nije odlučio "woke Hollywood, već američki radni narod". 

Za mađarskog premijera Viktora Orbana iz stranke Fidesz to je bila "prijeko potrebna pobjeda za svijet". Međutim, Armida van Rij, viša znanstvena suradnica u Chatham Houseu, naglašava da krajnje desne stranke u Europi ne treba promatrati kao homogenu skupinu. 

Ipak, postoje zajedničke teme među europskim populistima koje su također prisutne u Trumpovoj agendi, piše CNN. Van Rij ukazuje na "antiwoke, tradicionalne vrijednosti, antizelenu tranziciju i antimigracijski program". Europski Zeleni plan suočio se s otporom onih koje žele oslabiti klimatske zakone ili potpuno zanemariti klimatske akcije. 

Slično tome, Trump je obećao da će poništiti gotovo sve napore predsjednika Joea Bidena da smanji emisije ugljika i ubrza odmak od fosilnih goriva. Još jedna zajednička tema između Trumpove agende i njegovih europskih saveznika su "jake predodžbe o tome što je Amerikanac i kako izgleda, kao i što su i kako izgledaju Europljanin, Mađar, Talijan ili Francuz", ukazuje Van Rij.

Orban nazdravljao votkom

Zanimljivo je pogledati jezik kojim se služi krajnja desnica. U Austriji su slogani protiv migracija kao što je "ljubav prema domovini umjesto marokanskih lopova" norma za Slobodarsku stranku (FPÖ); u Njemačkoj su antiislamski osjećaji vidljivi na plakatima AfD-a sa sloganom "Burke? Više volimo bikinije".

Prema analizi Centra za europske reforme, think-tanka sa sjedištem u Londonu koji se fokusira na europske integracije, Trump će ojačati europsku krajnju desnicu normaliziranjem i pojačavanjem njihovih ideja. Sam Trump upotrijebio je kontroverznu retoriku dok je izražavao svoje stavove o imigraciji, nazivajući SAD "globalnom kantom za smeće".

Čelnik za kojeg se čini da će imati koristi od Trumpovog mandata je dugogodišnji mađarski premijer Viktor Orbán. On je bio jedan od najistaknutijih europskih populista koji je izražavao svoju podršku Trumpu i čak je rekao da je votkom nazdravio njegovoj izbornoj pobjedi.

Kao najbliži saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina u Europi, Orbán je izopćen u Europskoj uniji zbog uvođenja zakona protiv LGBTQ-a, sve autoritarnije vladavine u svojoj domovini i mekog pristupa Rusiji. Iako izaziva bijes svojih europskih kolega, Orbánov odnos s Trumpom čini se pozitivnim, jer podržava njegov drugi mandat, a Trump hvali premijerovu potporu.

Američki sud odbacio posljednji kazneni postupak protiv Trumpa

Van Rij vjeruje da bi se povratkom Trumpa na vlast u SAD-u Orbán mogao "osjećati dodatno ohrabrenim zanemariti vladavinu prava, bilo da se radi o domaćem ili europskom kontekstu", obrazlažući da "Trump ne slijedi vladavinu prava, pa zašto bi to onda činio itko drugi".

Prije nekoliko tjedana američki sud odbacio je Trumpov posljednji kazneni postupak, koji se odnosi na nezakonito zadržane povjerljive dokumente, kao i optužbe vezane uz izbornu subverziju. S Trumpom u Bijeloj kući, Orbán i drugi populistički europski čelnici koji imaju mekši pristup Rusiji mogli bi se osjećati ohrabreni u svojim pozivima na okončanje rata u Ukrajini. 

U Rumunjskoj, desni populist Calin Georgescu trebao bi se suočiti s oporbenim čelnikom desnog centra u drugom krugu predsjedničkih izbora, a 2022. godine opisao je Putina kao "čovjeka koji voli svoju zemlju". Trump je bio jasan oko svog cilja da što prije okonča rat u Ukrajini, čak je ustvrdio da bi mogao riješiti sukob u jednom danu.

"Kao što znamo, bilo kakav mirovni sporazum pod Putinovim uvjetima bio bi užasan za Ukrajinu i europsku sigurnost", naglašava Van Rij. Općenito, Van Rij vidi "punu konvergenciju u razmišljanju" između Trumpa i nekih europskih populističkih stranaka.

EU bi mogla biti u problemima

No, unatoč pompi kojom je dočekan Trumpov ponovni izbor, sličnosti na površinskoj razini mogle bi uskoro otkriti temeljne ključne sukobe interesa. "Postoji određena kontradikcija između osjećaja populista da imaju svog čovjeka u Bijeloj kući naspram stvarnih implikacija njegove politike za njihove zemlje", smatra Van Rij.

Obećanje novoizabranog predsjednika o trgovinskoj politici Amerika na prvom mjestu stavlja EU u probleme. A posljedice bi mogle pogoditi populističke vođe koji se nadaju da će osvojiti vlast u Europi.

Francuskinja Marine Le Pen, koja predvodi populističku stranku Nacionalno okupljanje (RN), ponudila je suzdržaniji odgovor na Trumpovu pobjedu na izborima - što je možda pokazatelj da populistička čelnica pokazuje prve znakove zabrinutosti.

Podaci Eurostata pokazuju da je Francuska 2023. bila četvrti najveći izvoznik robe iz EU u SAD. Van Rij kaže da bi Francuska stoga bila nerazmjerno teško pogođena Trumpovom trgovinskom politikom. Nadalje, Le Pen je vjerojatno zabrinuta da bi bilo kakve trgovinske carine za Europu mogle utjecati na njezinu kampanju za francusku predsjednicu.

Orban je blizak s Xi Jinpingom

Liana Fix, suradnica za Europu pri Vijeću za vanjske odnose, također vidi zašto bi Le Pen mogla biti zabrinuta za svoje šanse za izbornu pobjedu. "Le Pen se nada da će biti izabrana ako se izvuče iz svog trenutnog skandala s pronevjerom prije 2027. To znači da bi se morala nositi s Trumpom - koji nije nužno dobar u ophođenju sa ženama na vodećim pozicijama - ali i gospodarskim aspektima", rekla je Fix za CNN.

U studenom su francuski tužitelji zatražili zatvorsku kaznu i petogodišnju zabranu bavljenja politikom za Le Pen, što bi moglo onemogućiti njezinu predsjedničku kandidaturu 2027. godine. Također postoji razlog vjerovati da je Orbánovo slavlje preuranjeno. 

Snažne poslovne veze mađarskog čelnika s kineskim Xi Jinpingom mogle bi se pokazati kao glavna točka problema. Mađarska je uspješno privukla kineska strana ulaganja u zemlju, a njihov blizak odnos već izaziva zabrinutost među nekim republikancima.

"Kinu neki u Republikanskoj stranci vide kao neprijatelja broj jedan, a Trump dijeli to mišljenje. To je zanimljiva kontradikcija i nešto s čime će se Orbán u jednom trenutku morati suočiti i obračunati. Mislim da će SAD pokušati natjerati Orbana u jednom ili drugom smjeru. Orbánu se to neće svidjeti", kaže Van Rij.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.