NATO je u potrazi za nasljednikom glavnog tajnika Jensa Stoltenberga. Bivši norveški premijer Stoltenberg na najvišoj je civilnoj poziciji u NATO-u od listopada 2014. godine. Članice Saveza su mu produžile ugovor do rujna 2022.
Mnogi diplomati kažu da je vrijeme za ženu na čelnoj poziciji NATO-a. Francuski list Les Echos piše da je u igri šest kandidatkinja koje bi mogle naslijediti Stoltenberga. Među njima su bivša šefica diplomacije EU Federica Mogherini, potpredsjednica belgijske vlade Sophie Wilmès, bivša britanska premijerka Theresa May, bivša estonska predsjednica Kersti Kaljulaid, bivša nizozemska ministrica obrane Jeanine Hennis-Plasschaert i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Već radila u NATO-u
Les Echos piše kako je favorit Kolinda Grabar-Kitarović, koja je već radila u NATO-u kao pomoćnica glavnog tajnika. Politico je pisao kako se Grabar-Kitarović može pohvaliti jednim od najimpresivnijih životopisa među potencijalnim budućim šeficama NATO-a.
Obnašala je, između ostalog, dužnost hrvatske ministrice za Europu i ministrice vanjskih poslova. Imala je snažnu ulogu u uspješnim prijavama Hrvatske za članstvo u EU i NATO-u. Također je obnašala dužnost veleposlanice u SAD-u od 2008. do 2011. godine, što znači da ima snažne veze u Washingtonu, koji će imati presudnu riječ u odluci o novom glavnom tajniku NATO-a.
Teren u Afganistanu
Kao suradnica na Institutu za politiku Američkog sveučilišta Grabar-Kitarović je ovog proljeća držala seminar o budućnosti NATO-a koji bi mogao poslužiti kao audicija za novi posao, u kojem je naglasila kako je neko vrijeme provela na terenu u Afganistanu, dok je radila kao pomoćnica glavnog tajnika.
"Voljela sam svoj posao u NATO-u, zajedničko radno iskustvo i ozračje", rekla je na početku predavanja Grabar-Kitarović, u kojem je također sudjelovao bivši glavni tajnik NATO-a od 2004. do 2009. Jaap de Hoop Scheffer, bivši nizozemski ministar vanjskih poslova.
De Hoop Scheffera na toj je poziciji naslijedio bivši danski premijer Anders Fogh Rasmussen, koji je prethodio Stoltenbergu, a nekoliko osoba upućenih u NATO reklo je da je teško zamisliti da se saveznici odluče za nekoga tko prethodno nije bio šef države ili vlade.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.