Glavaš više nije saborski zastupnik, ali mu ostaje mirovina, traži i saborsku plaću za srpanj

SABORSKO Mandatno-imunitetno povjerenstvo je jednoglasno i bez rasprave ukinulo mandat Branimiru Glavašu.

U Zakonu o izboru zastupnika piše da zastupnik ostaje bez mandata kada je pravomoćnom sudskom presudom osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora na dulje od šest mjeseci. Glavaša je Vrhovni sud 2. lipnja osudio na osam godina zatvora. 

Ostaje mu saborska mirovina

Odlukom MIP-a ukinuta mu je i saborska plaća. Međutim, budući da je u Saboru proveo tri uzastopna mandata i više od 15 godina, Glavašu će ostati pravo na povlaštenu saborsku mirovinu koja prosječno iznosi oko 10.000 kuna, i to od rujna sljedeće godine, kada navršava 55 godina.

O Glavašu je odlučivalo šest članova povjerenstva od ukupno devet. Sjednici se, između ostalih, nije odazvao član povjerenstva i zastupnik HDSSB-a Ivan Drmić s opravdanjem da je bio kasno obaviješten.

Traži obustavljenu plaću za srpanj 

Tajnik Kluba zastupnika HDSSB-a Aleksandar Vukobrat je novinarima objasnio da je Drmić primio poziv za sjednicu MIP-a tek danas u 11 sati te nije stigao doputovati u Zagreb. Također je podijelio Glavašev dopis iz Drinovaca u kojem citira saborski Poslovnik gdje piše da zastupniku prestaje mandat danom kada odluku o prestanku mandata donese Hrvatski sabor, a ne datumom presude za kazneno djelo.

Stoga Glavaš traži isplatu obustavljene plaće za srpanj te isplatu svih plaća dok Sabor ne prihvati današnje izvješće.

Oštro na Glavaševu stranku: Uskok demantira da im se obratio zastupnik Drmić

Jedan sudac već bio "sređen" za oslobođenje Glavaša?

Nakon što je Jutarnji list prije nekoliko dana objavio da je saborski zastupnik HDSSB-a Ivan Drmić zajedno s prijateljicom, zamjenicom glavnog urednika Glasa Slavonije Sanjom Marketić, htio sa 70.000 eura podmiti vrhovne suce koji su trebali osloboditi Branimira Glavaša, sada tvrdi da je jedan sudac Vrhovnog suda već bio "sređen" posredovanjem visoko pozicioniranog političkog dužnosnika.


Na temelju prisluškivanih razgovora Drmića i Sanje Marketić vidjelo se kako su u cijelu priču pokušali uključiti i bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, navodeći da su u nekoliko navrata s njim o tome razgovarali i imali njegovu podršku, što uopće nije istina, tvrde u Jutarnjem.

Mislili su da će njihove tvrdnje o Mesiću zvučati vjerodostojno jer je Mesić imao dobre odnose s HDSSB-ovim gradonačelnikom Osijeka Krešimirom Bubalom i tijekom kampanje za posljednje lokalne izbore ga više puta posjetio u Osijeku.

Značajnu ulogu u skupljanju novca za pomoć Glavašu, kako se nazivala akcija pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda, vodio je direktor osječke građevinske tvrtke Osijek-Koteks Drago Tadić, piše Jutarnji.

Nakon neuspjeha uslijedio Šišljagićev ispad na odavanju počasti poginulim policajcima


On je inače u dugogodišnjim prijateljskim odnosima s ravnateljem policije Oliverom Grbićem pa je upravo zbog toga, da se ne bi našao u neugodnoj situaciji, operativni dio policijskog posla, uključujući i prezentaciju cijelog slučaja pokušaja podmićivanja, prepušten Grbićevu zamjeniku Miljanu Brkiću.

Kad su u HDSSB-u saznali da je Drmić provaljen, počeli su sa žestokim napadima na ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka, što je krajem srpnja kulminiralo nečuvenim skandalom u Dalju nadomak Osijeku.

Podsjećamo, ondje je tijekom odavanja počasti poginulim policajcima osječko-baranjski župan i predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić doslovce oteo iz ruku mikrofon ministru Karamarku tražeći da on prvi govori. Neki od dužnosnika HDSSB-a tom su prilikom premijerki Kosor te ministrima Karamarku i Tomislavu Iviću vikali: "Lopovi, lopovi!"

HDSSB: EPH i Pavić vode prljavu kampanju protiv Glavaša da skrenu pozornost s umiješanosti u Hypo aferu

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.