Foto: FaH
NAKON nešto manje od sto dana na vlasti, filipinski predsjednik Rodrigo Duterte ostvario je "impresivne" rezultate: 3500 ljudi ubijenih u njegovom kontroverznom ratu protiv droge, uvrede svjetskim liderima i zategnuti odnosi s Amerikom.
Duterte je tako nazvao Baracka Obamu kučkinim sinom i poručio mu da ide kvragu, a sebe usporedio s Hitlerom. Kao što je Hitler pobio milijune židova, tako će on pobiti milijune ovisnika o drogama, objasnio je Duterte ovu skandaloznu usporedbu.
Glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda Fatou Bensouda izrazila je snažnu zabrinutost zbog nelegalnih likvidacija, kao i Ujedinjeni Narodi, SAD, EU i međunarodne udruge za ljudska prava.
Potvrda da na Filipinima vladavina zakona više ne vrijedi je i današnji brutalni obračun policije s prosvjednicima ispred američke ambasade.
"Ako vi uništavate moju zemlju, ja ću vas ubiti"
U intervjuu za Al Jazeeru, Duterte odgovara na kritike zbog politike koju provodi: "U mojoj zemlji ne postoji zakon koji mi brani da prijetim kriminalcima da ću ih ubiti." Zatim nastavlja: "Na Filipinima imamo tri milijuna ovisnika, i broj raste. Dakle, ako ne zaustavimo ovaj problem, iduća će generacija imati ozbiljan problem...Ako vi uništavate moju zemlju, ja ću vas ubiti. I to je legitimna stvar. Ako uništavate našu djecu, ja ću vas ubiti. To je vrlo točna izjava. Nema ništa loše u tome da pokušamo zaštititi interese iduće generacije."
Na pitanje novinara o nevinim žrtvama ovog obračuna, Duterte cinično odvraća da se radi o "kolateralnoj šteti" koju uspoređuje s civilnim žrtvama američkih ratova u Vijetnamu, Iraku i Afganistanu. Isto tako se ograđuje od građana koji, potaknuti njegovih huškanjem, sami uzimaju "zakon" u svoje ruke, tvrdnjom da ne može kontrolirati njihove postupke. Ako zaštita idućih generacija znači kršenje ljudskih prava, "zaboli me", kaže ovaj diplomirani pravnik i bivši tužitelj.
Promjena paradigme u odnosu s Amerikom
U drugom dijelu intervjua, Duterte obrazlaže svoju vanjsku politiku. Tvrdi da je njegovo nezadovoljstvo i odluka o "promjena paradigme" u odnosu s Amerikom posljedica američkih kritika na njegov rat protiv droge: "Da je Amerika samo slijedila normalnu proceduru svraćanja pozornosti neke zemlje na određeni prekršaj zakona o čovječnosti, da je slijedila pravilni proces, koji normalno, prema svima, znači odlazak pred Ujedinjene narode, podnošenje žalbe i traženje istrage. To bi trebalo početi od Ujedinjenih naroda jer mi, Filipini, smo članica Ujedinjenih naroda."
Filipinski predsjednik je u intervjuu sugerirao i da bi mogao raskinuti dugogodišnje bilateralne sporazume sa SAD-om, uključujući dogovor o zajedničkim vojnim vježbama i Sporazum o uzajamnoj obrani iz 1951.
No njegova najava zaokreta Filipina prema bliskijim vezama s Kinom otežana je zbog teritorijalnog spora između ove dvije države oko Južnog kineskog mora. Iako Duterte tvrdi da "im neće ništa prepustiti", dodaje da su ga Kinezi "pozvali na pregovore i da će otići".
Iako tvrdi da je bivši predsjednik i diktator Marcos "najbolje što je njegova zemlja vidjela", Duterte za sebe zaključuje: "Života mi, ne mogu se sjetiti jedne stvari koju sam napravio koja bi upućivala da imam diktatorske tendencije".