VIDEO Duterte: Zaboli me za ljudska prava

Foto: FaH

NAKON nešto manje od sto dana na vlasti, filipinski predsjednik Rodrigo Duterte ostvario je "impresivne" rezultate: 3500 ljudi ubijenih u njegovom kontroverznom ratu protiv droge, uvrede svjetskim liderima i zategnuti odnosi s Amerikom.

Duterte je tako nazvao Baracka Obamu kučkinim sinom i poručio mu da ide kvragu, a sebe usporedio s Hitlerom. Kao što je Hitler pobio milijune židova, tako će on pobiti milijune ovisnika o drogama, objasnio je Duterte ovu skandaloznu usporedbu.

Glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda Fatou Bensouda izrazila je snažnu zabrinutost zbog nelegalnih likvidacija, kao i Ujedinjeni Narodi, SAD, EU i međunarodne udruge za ljudska prava.

Potvrda da na Filipinima vladavina zakona više ne vrijedi je i današnji brutalni obračun policije s prosvjednicima ispred američke ambasade.

"Ako vi uništavate moju zemlju, ja ću vas ubiti"

U intervjuu za Al Jazeeru, Duterte odgovara na kritike zbog politike koju provodi: "U mojoj zemlji ne postoji zakon koji mi brani da prijetim kriminalcima da ću ih ubiti." Zatim nastavlja: "Na Filipinima imamo tri milijuna ovisnika, i broj raste. Dakle, ako ne zaustavimo ovaj problem, iduća će generacija imati ozbiljan problem...Ako vi uništavate moju zemlju, ja ću vas ubiti. I to je legitimna stvar. Ako uništavate našu djecu, ja ću vas ubiti. To je vrlo točna izjava. Nema ništa loše u tome da pokušamo zaštititi interese iduće generacije."

Na pitanje novinara o nevinim žrtvama ovog obračuna, Duterte cinično odvraća da se radi o "kolateralnoj šteti" koju uspoređuje s civilnim žrtvama američkih ratova u Vijetnamu, Iraku i Afganistanu. Isto tako se ograđuje od građana koji, potaknuti njegovih huškanjem, sami uzimaju "zakon" u svoje ruke, tvrdnjom da ne može kontrolirati njihove postupke. Ako zaštita idućih generacija znači kršenje ljudskih prava, "zaboli me", kaže ovaj diplomirani pravnik i bivši tužitelj.

 

Promjena paradigme u odnosu s Amerikom

U drugom dijelu intervjua, Duterte obrazlaže svoju vanjsku politiku. Tvrdi da je njegovo nezadovoljstvo i odluka o "promjena paradigme" u odnosu s Amerikom posljedica američkih kritika na njegov rat protiv droge: "Da je Amerika samo slijedila normalnu proceduru svraćanja pozornosti neke zemlje na određeni prekršaj zakona o čovječnosti, da je slijedila pravilni proces, koji normalno, prema svima, znači odlazak pred Ujedinjene narode, podnošenje žalbe i traženje istrage. To bi trebalo početi od Ujedinjenih naroda jer mi, Filipini, smo članica Ujedinjenih naroda."

Filipinski predsjednik je u intervjuu sugerirao i da bi mogao raskinuti dugogodišnje bilateralne sporazume sa SAD-om, uključujući dogovor o zajedničkim vojnim vježbama i Sporazum o uzajamnoj obrani iz 1951.

No njegova najava zaokreta Filipina prema bliskijim vezama s Kinom otežana je zbog teritorijalnog spora između ove dvije države oko Južnog kineskog mora. Iako Duterte tvrdi da "im neće ništa prepustiti", dodaje da su ga Kinezi "pozvali na pregovore i da će otići".

Iako tvrdi da je bivši predsjednik i diktator Marcos "najbolje što je njegova zemlja vidjela", Duterte za sebe zaključuje: "Života mi, ne mogu se sjetiti jedne stvari koju sam napravio koja bi upućivala da imam diktatorske tendencije".

 

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.