Razorni potresi koji su pogodili Zagreb i Baniju, posebno onaj u Petrinji 29. prosinca 2020., bili su okidač za osnivanje udruge DOBRO DOBRIM DoDo.
Ova nevladina organizacija danas je među vodećima u Hrvatskoj, pružajući sustavnu pomoć i podršku osobama i obiteljima u riziku od siromaštva i društvene isključenosti, s naglaskom na područje Banovine, gdje posljedice potresa još uvijek duboko utječu na život stanovništva.
Inicijativa je započela kao spontano okupljanje volontera nakon zagrebačkog potresa, osobito u Čučerju, da bi 2021. godine udruga bila službeno registrirana. Predsjednik udruge, Senad Palić, ističe da danas DoDo okuplja preko 300 volontera, među kojima su najmlađi sedmogodišnjaci, dok najstariji imaju preko 80 godina.
"Često nas doživljavaju kao dragovoljce koji brzo i učinkovito reagiraju na prirodne katastrofe, ratove i druge krizne situacije," objašnjava Palić, naglašavajući kako su aktivnosti udruge od početka bile usmjerene na hitnu pomoć i dugoročnu obnovu. Iz udruge kažu da u Petrinji i dalje mnogo toga nedostaje.
Ključni projekti na Banovini
Od samog početka potresa na Baniji, volonteri udruge DoDo aktivno su radili na saniranju posljedica, uključujući:
- Dopremu 82 stambena kontejnera iz Austrije,
- Izgradnju sedam drvenih stambenih jedinica za mlade obitelji u Petrinji i Glini,
- Projekt "Banijska koliba" – privremena skloništa za stradalnike,
- Izgradnju gospodarskih objekata (štala i kokošinjaca) za smještaj domaćih životinja u Majskim Poljanama, Roviškoj i Banskom Grabovcu,
- Zamjenu oštećenih azbestnih krovišta,
- Izgradnju obiteljske kuće od 100 m² za peteročlanu obitelj u Gornjem Selkovcu.
Palić naglašava da mnogi stanovnici Banovine prioritet stavljaju na pomoć svojim životinjama. "Često nam kažu: 'Kuću ćemo nekako sami sagraditi, ali nam napravite štalu za ovce da nisu pod otvorenim nebom", kaže Palić i ističe kako je u odnosu na 2020. godinu, stanje gospodarskih objekata
za smještaj stoke nepromijenjeno.
Suradnja s ostalim humanitarnim udrugama
Udruga DoDo aktivno provodi i humanitarne akcije poput podjele hrane, odjeće, obuće i darova za djecu. Organizirali su i kuharske aktivnosti te podijelili preko 1.500 obroka na obljetnicu potresa. Također, redovito surađuju s drugim udrugama i organizacijama, poput Crvenog križa, Caritasa, i Zaklade Solidarna.
Sve aktivnosti DoDo-a provode se isključivo volonterskim radom, bez vanjskog financiranja. Predanost volontera omogućava brzo i učinkovito pružanje pomoći zajednici, naglašava Palić.
Udruga DOBRO DOBRIM DoDo postala je simbol solidarnosti i potpore u kriznim situacijama, no njihova misija ide dalje od hitnih intervencija – stvaraju temelje za bolji i dostojanstveniji život za sve ugrožene zajednice.