Istekao rok za povlačenje izraelskih snaga iz južnog Libanona. Još su tamo

Foto: EPA

Rok za povlačenje izraelskih snaga iz južnog Libanona istekao je danas u ranim jutarnjim satima, no vojnici će ostati u nekim područjima jer Izrael tvrdi da dogovor o prekidu vatre s Hezbolahom nije u potpunosti proveden, piše BBC.

Sporazum na 60 dana, u kojem su posredovali SAD i Francuska, okončao je 14 mjeseci sukoba, a predviđeno je povlačenje izraelskih snaga iz južnog Libanona te uklanjanje boraca i oružja Hezbolaha iz tog područja. Istovremeno, tisuće libanonskih vojnika trebale bi biti raspoređene u regiji gdje je Hezbolah desetljećima bio dominantna sila.

Libanonsko ministarstvo zdravstva izvijestilo je da je danas jedna osoba poginula, a devet ih je ranjeno u izraelskom napadu u pograničnom selu Houla. Još osam osoba ozlijeđeno je u Kfar Kili dok su se stanovnici pokušavali vratiti kućama, priopćilo je ministarstvo. Ovo predstavlja prvi veliki test za novog libanonskog predsjednika, načelnika vojske Josepha Aouna, koji je odlučan u nastojanju da donese stabilnost zemlji.

Sukob je intenzivirao prošlog rujna

Njegov je ured jučer priopćio da se nastavljaju intenzivne konzultacije kako bi se riješila situacija na jugu, uključujući opasne izraelske prakse. Još uvijek nije jasno kako će Hezbolah odgovoriti, ali svaki nastavak neprijateljstva vjerojatno će naići na snažno protivljenje unutar zemlje.

Sukob se intenzivirao prošlog rujna, kada je izraelska vojska započela intenzivnu zračnu kampanju diljem Libanona, atentate na visoke dužnosnike Hezbolaha i kopnenu invaziju na južni Libanon. Ofenziva je odnijela oko 4000 života u Libanonu, uključujući mnoge civile te izazvala raseljavanje više od 1, 2 milijuna stanovnika.

Prekjučer je ured izraelskog premijera izjavio kako je povlačenje, predviđeno prekidom vatre, uvjetovano raspoređivanjem libanonske vojske na jugu Libanona te potpunim i učinkovitim provođenjem sporazuma, dok se Hezbolah povlači sjeverno od Litani, rijeke koja se nalazi oko 30 kilometara od Plave linije. To je neslužbena granice između Libanona i Izraela.

"Proces će se nastaviti u potpunoj koordinaciji sa SAD-om"

"Budući da sporazum o prekidu vatre još uvijek nije u potpunosti proveden od strane libanonske države, proces postupnog povlačenja će se nastaviti u potpunoj koordinaciji sa SAD-om", navodi se u izjavi, bez preciziranja koliko bi izraelske snage još mogle ostati u Libanonu. Također nije poznato koliko izraelskih vojnika još uvijek ostaje u zemlji.

U jučerašnjoj izjavi libanonske vojske stoji i da ona nastavlja provoditi plan za jačanje raspoređivanja u područjima duž granice, ali i da su neka kašnjenja u pojedinim fazama nastala zbog odugovlačenja izraelskog neprijatelja s povlačenjem, što otežava raspoređivanje vojske. Vojska je također pozvala stanovnike da se suzdrže od povratka u pogranična područja.

Hezbolah se zasad nije oglasio. Prošlog tjedna grupa je izjavila da bi nepoštivanje roka predstavljalo očito kršenje sporazuma, narušavanje libanonskog suvereniteta i ulazak u novu fazu okupacije. Međutim, u izjavi nije navedeno kako će grupa odgovoriti ako izraelske trupe ostanu u zemlji. Njihova suzdržanost od komentara o mogućem odgovoru možda ukazuje na delikatnu poziciju u kojoj se grupa trenutačno nalazi.

Hezbolah je izgubio stotine boraca

Zapadni diplomatski dužnosnik upoznat s pregovorima, koji je želio ostati anoniman kako bi mogao komentirati razgovore, izjavio je da je Izrael zatražio više vremena za uništavanje infrastrukture Hezbolaha na jugu Libanona te da je početni plan bio produljenje roka za 30 dana. Ovaj militantni, politički i društveni pokret, koji podržava Iran, bio je ozbiljno oslabljen u sukobu s Izraelom, iako i dalje uživa značajnu podršku među šijitskim muslimanima u Libanonu.

Sporazum o prekidu vatre mnogi smatraju kapitulacijom grupe nakon što su joj uništena infrastruktura i arsenal oružja te ubijene stotine boraca i ključnih figura, uključujući dugogodišnjeg vođu Hassana Nasrallaha. Unatoč nekim kršenjima, primirje je okončalo nasilje koje je uzrokovalo milijarde dolara štete, omogućujući tisućama stanovnika povratak u njihove domove u Libanonu.

Ako Hezbolah ipak odluči nastaviti napade, suočit će se s protivljenjem kritičara koji su grupu optuživali da je uvukla Libanon u rat koji nije bio u interesu zemlje, a možda i s negodovanjem nekih vlastitih pristaša.

Hezbolah strahuje od unutarnjih sukoba

Hezbolahov politički utjecaj također je oslabio. Ranije ovog mjeseca libanonski je parlament, nakon više od dvije godine političkog zastoja za koji su kritičari okrivili grupu, uspio izabrati predsjednika. Aoun je obećao ambiciozne reforme kako bi obnovio državne institucije koje su dugo bile pogođene korupcijom, oživio gospodarstvo nakon godina krize te ostvario monopol države nad posjedovanjem oružja, što bi značilo pokušaj suzbijanja vojne moći Hezbolaha.

Ostaje nejasno hoće li vojska biti sposobna i spremna provesti takve mjere, navodi BBC, usred zabrinutosti da bi bilo kakva akcija protiv grupe mogla izazvati unutarnje sukobe. Izrael je kao svoj cilj u ratu protiv Hezbolaha naveo omogućavanje povratka otprilike 60.000 stanovnika koji su bili raseljeni iz zajednica na sjeveru zemlje zbog napada grupe te uklanjanje Hezbolaha s područja uz granicu.

Hezbolah je započeo svoju kampanju dan nakon napada Hamasa na južni Izrael 7. listopada 2023., navodeći da djeluje u solidarnosti s Palestincima u Gazi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.