Iz vlade su nam rekli da na invalide mjesečno bace 200 milijuna kuna, kaže udruga

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

RODITELJI djece s poteškoćama u razvoju, kojih u Hrvatskoj ima manje od 6000, već godinama traže povećanje naknade za roditelje koji su na produljenom dopustu zbog poteškoća u razvoju djeteta.

Glasnogovornica i potpredsjednica Udruge Sjena Suzana Rešetar večeras je na N1 televiziji otkrila neke detalje sa sjednice saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport na kojoj je udruga predstavila inicijativu za povećanje naknade za roditelje koji su na produljenom dopustu zbog poteškoća u razvoju djeteta.

Roditelji traže povećanje naknade na 4000 kuna

Kako je objasnila, traže povećanje naknade koja iznosi 2328 kuna i nije mijenjana godinama na 4000 kuna.

"Gospodin Babić, zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, rekao je da trebamo shvatiti da postoji vrijeme za podizanje djece, nismo shvatile što nam je htio poručiti. Sami Zakon o potporama usmjeren je potpori roditeljstvu, a ne djeci. Doslovno nam je rekao da, pošto se rade te izmjene, da je uvođenje tih izmjena ogroman fiskalni učinak za državni proračun. Trošak je uvođenje ovih mjera za 5094 obitelji gdje jedan od roditelja koristi pravo na dopust, novaca nema", kaže Suzana Rešetar.

"Rekao je da oni bacaju 200 milijuna kuna kroz prozor"

To je poruka dana - ako rodiš zdravo dijete, može sve, a ako rodiš bolesno dijete, ne može ništa, kaže Rešetar.

"Nećemo ga moliti da nas primi, osobno mislim da je to njegova dužnost, ovo je jedan od problema njegovog resora. Danas sam od zamjenika državne tajnice doživjela da me pitao koliko ima osoba s invaliditetom u Hrvatskoj, rekla sam neku brojku, oko pola milijuna s braniteljima i on je rekao da je to prevelika brojka za jednu državu i da oni doslovno otvore prozor i bacaju 200 milijuna kuna mjesečno. To je poruka ljudima s invaliditetom. Rekla sam da na tome treba poraditi, da imaju kvalitetno obrazovanje, podršku, da bi se mogli zaposliti i biti ravnopravni sudionici", kaže Rešetar.

"Slušali smo hvalisanja od kojeg ti se okrene želudac"

Rešetar se danas nakon sastanka oglasila i statusom na Facebooku u kojem prepričava kako izgledaju sjednice Odbora i objašnjava s kojim problemima se susreću roditelji djece s poteškoćama u razvoju.

Tekst prenosimo u cijelosti.

"Danas smo nas tri jutro provele na sjednici Odbora za obitelj, mlade i sport. Ispred Udruga Sjena i Udruga Palčići. Oni koji su ikada bili na takvim 'čajankama' znaju da tu ide red laži, red obmana, red priča od kojih ti se zamuti vid, red hvalisanja od kojega ti se počne želudac okretati i red lažne empatije i suosjećanja od kojih dobiješ iritabilni kolon.

Danas je tema bila Dopust za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju do osme godine života. Da, točno se tako zove. Naravno da vas velika većina nije čula za to osim onih sretnika koji su ga upoznali na vlastitoj koži. Naime, navedeni dopust u Zakonu je o rodiljnim i roditeljskim potporama. Iznosi famoznih 2328,20 kn.

Nije se povećavao punih pet godina a prije pet godina povećali su ga s famoznog iznosa od 2160,00 kn. Uvjetovan je nizom nebuloza kao što je da roditelji u trenutku traženja istog moraju biti zaposleni. Dakle, radno sposobne ljude mičeš s tržišta rada i bacaš ih na 2328,20 samo zato jer država nije uspjela osigurati socijalne usluge i podršku njihovoj djeci.

Dalje, ako jedan od roditelja dobije otkaz dok ga drugi koristi, onaj sretnik koji ga koristi, automatski ostaje bez toga prava. U prijevodu, taj koji je dobio otkaz neka preuzme brigu o djetetu a onaj drugi... Traži posao.

"Ignoriralo se sve o čemu smo pričale"

Nadalje, traje do osme godine života djeteta kada su djeca školski obveznici i kada djeci s težim i teški teškoćama u razvoju kao i njihovim roditeljima tek dolazi vatromet problema. Kao da nemamo onaj dio obrazovnog sustava gdje te srdačno dočekaju s rečenicom: Vodite ih među svoje.

Danas smo imale priliku od zamjenika tajnice Središnjeg ureda za demografiju i obitelj čuti kako je Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama upravo u izmjenama i dopunama. Kako se rodiljne naknade povećavaju. Kako država skrbi o djeci, mladima, obiteljima... Kako je ovoj državi važno materinstvo. Važna je i demografija.

Zato će oni uvesti i očinski dopust koji su, ne po prijedlogu EK nego samoinicijativno, podigli i koji nije limitiran... I zato, vi majke djece s teškoćama u razvoju, samo pričajte i dalje, jer citiram, uvođenje svih tih prava izniman je fiskalni učinak.

Od njegove kolegice čule smo kako je navedeni Zakon podrška roditeljstvu a ne djeci. Kako je vrlo uzak. I na kraju, kako je za podizanje djece potrebno vrijeme. Pri tome zaboravilo se na to da obiteljske prilike nisu svima iste. Da postoje samohrani roditelji. Da postoje djeca roditelja pomoraca. Da postoje obitelji koje imaju više djece s teškoćama u razvoju. Zapravo, ignoriralo se sve o čemu smo pričale.

"Ne preostaje nam ništa nego izaći na ulice"

Od bivše ministrice Nade Murganić saznali smo da se sve usmjerava na financijske potpore kao da nije imala priliku proširiti socijalne usluge i podršku te najljepše od svega da je, citiram, Hrvatska treća zemlja koja je potpisala sve međunarodne Konvencije o zaštiti prava djece, Konvencije o osobama s invaliditetom na što su oni silno ponosni jer se puno učinilo.

Nas tri smo danas bile ponosne što niti jedna od nas nije poželjela biti nasilna i što nije dobila moždani udar od količine sranja koja je ova ekipa izrekla. Pošto smo mi to sad iznijele na površinu oni su to malo danas pogledali i već nonšalantno odlučili da ako si zdrav možeš dobiti sve. Ako nisi tko te jebe. Iliti, ako rodiš zdravo dijete može sve ali ako ne... Više sreće drugi put.

Ili kako je to u jednoj rečenici rekao zamjenik pravobraniteljice osobe s invaliditetom: Kvaliteta života djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj ovisi o snalažljivosti roditelja. Pa eto, ne preostaje nam ništa drugo nego prirediti spektakl i predstavu s našom djecom na ulici.

Na ulici države koja se ponosi potpisanim Konvencijama i kune u materinstvo. Tražili ste, dobit ćete", piše Rešetar.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.