Srbija s ovakvim nasilnim izborima ne može ući u EU

Foto: Twitter

U SRBIJI se danas održavaju predsjednički, parlamentarni te lokalni izbori u Beogradu i još nekim općinama.

Ono što smo dosad vidjeli samo u medijima izgleda katastrofalnu za demokraciju u Srbiji i za građane Srbije.

Malverzacije na biračkim mjestima, fizički napadi na opozicijske političare, agresivni aktivisti vladajuće stranke, strah od nasilja, te na sve to režimski mediji koji o svemu izvještavaju neovisno o činjenicama.

 

>> VIDEO Napadači na srpskog političara se zaključali u prostorije Vučićeve stranke

Je li izbore u Srbiji organizirao Putin?

Ovo što se danas događa u Srbiji ne izgledaju kao izbori u bilo kojoj članici Europske unije. Pa ni kada je riječ o zemljama kandidatima za ulazak. Današnji izbori u Srbiji zapravo izgledaju kao da ih je organizirao Vladimir Putin.

Aleksandar Vučić je odavno sam preuzeo vlast u Srbiji te je svaki državni proces postao odraz njega, a tako su to i ovakvi izbori. Već se može predvidjeti kako će režimski mediji za sve okriviti opoziciju, no Vučić je taj koji godinama mržnjom i netrpeljivošću truje srpsko društvo. Nasilje skoro uvijek dolazi sa strane SNS-a.

Nakon godina srozavanja Srbije na svim međunarodnim ljestvicama slobode medija, ljudskih prava i demokratskih sloboda, to je nažalost bilo neizbježno jer se Vučić nikad nije do kraja separirao od radikalskog pristupa politici koji je uvijek uključivao ulično nasilje. 

SNS se nije odrekao metoda uličnog nasilja

Vojislav Šešelj se u svojoj karijeri nije krio u kancelarijama, a oko sebe je okupljao i paravojne formacije, dok je Vučić kao bivši fanatični navijač svoje ulično krilo našao u svom miljeu. Tako su se nepoznate skupine muškaraca tijekom pandemije penjale na krovove nebodera i palile baklje, pa se otkrilo kako su povezani s nevladinim udrugama koje financira vlast. 

Aktivisti SNS-a su i poznati po tome da su jako napasni u svojoj potrebi da osiguraju glasanje onih za koje ih je stranka zadužila pa se zna dogoditi da pređu preko nečije granice trpljenja.

SNS ima 730 tisuća članova u cijeloj Srbiji, od nešto manje od sedam milijuna ljudi, dok njemački CDU u Njemačkoj s 80 milijuna stanovnika ima oko 400 tisuća članova, skoro upola manje od SNS-a. Skoro svaki od tih 730 tisuća ljudi nekako je ovisan o SNS-u ili u SNS-u vidi šansu napredovanja i preživljavanja u Srbiji, a svi oni imaju i obitelji. Dva milijuna je minimalni broj glasova na koji SNS računa, a te glasove će stranka raznim metodama na dan izbora mobilizirati. 

To se može raditi na demokratski način, a ne batinaški. Ovo što se danas događa u Srbiji ne može se smatrati normalnim, regularnim, slobodnim, fer i demokratskim izborima. To je nered, kaos, nasilje i mogući lopovluk. Ovi izbori nisu bili ni doista slobodni ni doista demokratski. Zapravo smo imali priliku svjedočiti kako izgleda iliberalna demokracija putinovskog tipa na djelu, kada se pobjeda na izborima utjeruje.

Izbori u Srbiji danas kao u Hrvatskoj za vrijeme Tuđmana

Nezamislivo je da se u Hrvatskoj nešto ovakvo moglo događati na izborima dok smo bili u procesu pristupanja Europskoj uniji.

Nasilje se događalo za vrijeme Tuđmana, ali su onda izbori u Hrvatskoj postali manje-više normalni i demokratski, bez ikakvih velikih sumnji na krađu, a još manje bez fizičkog nasilja i napada na opoziciju.

Dakle, izbori u Srbiji danas izgledaju daleko gore nego što su izgledali izbori u Hrvatskoj 1990-ih, kada se standard tih izbora nije smatrao odgovarajućim za EU, nego ga se moralo radikalno poboljšavati.

S takvim izborima Srbija ne može u EU

I zato se već sad može reći, neovisno o konačnim rezultatima izbora, da Srbiji tek predstoji borba za ponovno uspostavljanje demokracije kakva je postojala nakon Miloševićevog pada pa do Vučićevog uspona. Kao i da ovakva Srbija ne može ući u EU sve dok vlastitim građanima ne omogući slobodan život i demokratske izbore. 

Ovo što je danas organizirao Aleksandar Vučić miljama je daleko od toga.

Europska unija bi trebala jasno i glasno reagirati na ovu travestiju demokracije, pa možda i ponuditi detaljnije nadgledanje nekog budućeg, konačno demokratskog izbornog procesa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.