SELMO Cikotić, ministar sigurnosti BiH, optužen je pred Sudom Bosne i Hercegovine za zloupotrebu položaja i ovlasti, a posebno se ističe prodaja oružja jednoj tvrtki u Zagrebu.
Navedeno je kako je na ovaj način, kao državni ministar u prvom mandatu, nanio štetu državnom proračunu u iznosu većem od 9 milijuna maraka, što je oko 36 milijuna kuna.
Prodaja oružja Zagrebu
U optužnici se navodi da je Cikotić u razdoblju od 30. listopada 2009. do 12. srpnja 2011. godine, u svojstvu ministra obrane Bosne i Hercegovine, po prethodnom dogovoru s u međuvremenu preminulim pomoćnikom ministra obrane BiH T. R. i drugim njima poznatim osobama, iskorištavajući službeni položaj, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke/zamjene robe i četiri rješenja o isporuci naoružanja te zaključio četiri aneksa na četiri osnovna ugovora o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije, koji su zaključeni tijekom 2003. i 2004. godine između ranije entitetskih ovlaštenih organa i poduzeća SCOUT d.o.o. Zagreb.
"Optuženi je zaključujući predmetne anekse i donoseći odluke i rješenja smanjivao velike količine naoružanja i municije koje je kupcu bilo teže prodati na tržištu, istovremeno uvećavajući određene količine naoružanja i municije koje je kupcu bilo lakše prodati na tržištu", navedeno je u optužnici Tužiteljstva BiH.
Dalje se navodi da je optuženi na taj način udovoljavao upućenim zahtjevima poduzeća SCOUT d.o.o. Zagreb a da prethodno nije izvršio odgovarajuće provjere u Ministarstvu obrane o osnovanosti takvih zahtjeva, postupajući tako isključivo u interesu kupca.
Veliki novci u igri
"Na taj način omogućio je imovinsku korist drugome u ukupnom novčanom iznosu od najmanje 4.111.725,67 maraka (oko 16 i pol milijuna kuna) i prouzrokovao štetu proračunu Bosne i Hercegovine u iznosu od najmanje 9.709.468,04 KM (nešto manje od 40 milijuna kuna)", navedeno je u optužnici Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, rečeno je iz Suda BiH, prenose tamošnji mediji.
Inače, Selmo Cikotić je tijekom ratnih događaja u Bosni i Hercegovini djelovao kao zapovjednik u sastavu većinski bošnjačke Armije Republike Bosne i Hercegovine na području Bugojna.
Zločini nad bosanskim Hrvatima
"Hrvati iz Bugojna smatraju da je Cikotić, ratni zapovjednik Operativne grupe Zapad tadašnje Armije Republike BiH, u čijoj je zoni odgovornosti bilo Bugojno, uz predsjednika ratnog Predsjedništva Bugojna Dževada Mlaću, najodgovorniji za etničko čišćenje Bugojna, progon 15.000 Hrvata, 311 ubijenih, brojne zločine i torture te sistemsku pljačku i uništavanje imovine Hrvata i katoličkih vjerskih objekata", pisao je nedavno Radio Slobodna Europa.
Hrvati iz Bugojna posebno terete Cikotića i Mlaću zbog okrutnog postupanja prema hrvatskim ratnim zarobljenicima, njih oko 2000, koji su prošli torture u desetinama bugojanskih logora.
Istraga o zbivanjima u Bugojnu počela je još 1994. Tijekom suđenja u predmetu Gasal i drugi javno su predstavljeni dokazi o povezanosti niza bivših i sadašnjih političkih i vojnih osoba.