Amerikanac koji spašava kitove završio na tjeralici. Prijeti mu 15 godina zatvora

Foto: EPA

Američkom aktivistu protiv lova na kitove Paulu Watsonu prijeti 15 godina zatvorske kazne u Japanu nakon što je početkom ovog mjeseca taj osnivač američke grupe Sea Shepherd uhićen na temelju međunarodne tjeralice na Grenlandu.

Prema japanskoj obalnoj straži, Watson, koji je također suosnivač Greenpeacea, suočava se s optužbama, uključujući sudjelovanje u napadu i neovlaštenom ulasku na brod, nakon što je uhićen na temelju međunarodne tjeralice na Grenlandu, prenosi Guardian.

Optužbe proizlaze iz navodnog ukrcaja grupe za zaštitu kitova Sea Shepherd Conservation Society na japanski kitolovski brod Shonan Maru 2 u Južnom oceanu u veljači 2010.

Zakonska kazna za takve zločine kreće se od tri godine do 15 godina zatvora.

Voditeljica francuskog ogranka Sea Shepherda Lamya Essemlali posjetila je Watsona u pritvoru u Nuuku na Grenlandu te je rekla da je on dobro.

Aktivisti se sukobili s brodom za kitolov

Aktivist Peter Bethune, tada član Sea Shepherda, navodno se ukrcao na Shonan Maru s jet-skija u namjeri da se sukobi s kapetanom, nakon što je gliser grupe uništen u sudaru s brodom Shonan Maruom. Aktivisti su namjeravali spriječiti brod u lovu na kitove. Bethunea su uhvatili kitolovci i na kraju uhitili u Tokiju pod optužbom za ilegalno ukrcavanje. Osuđen je na dvije godine zatvora, uvjetno na pet godina.

Nalog za uhićenje Watsona kao suradnika Bethunea izdan je 2010., a Interpolova tjeralica je pokrenuta 2012. i ostala je aktivna, rekao je glasnogovornik japanske obalne straže.

Unatoč moratoriju Međunarodne komisije za kitolov (IWC) iz 1986. na komercijalni kitolov, Japanu je dopušteno ubiti gotovo 1000 kitova svake godine, pravdajući se navodnim znanstvenim istraživanjem. No, Japan ignorira i ta pravila te ne prestaje s masovnim lovom na kitove.

Aktivisti traže puštanje Watsona

S druge strane, Watson je prilikom boravka na Grenlandu, gdje se pripremao za nove akcije, uhićen prema međunarodnoj tjeralici. Bit će zadržan u Nuuku do 15. kolovoza, dok Danska razmatra njegovo potencijalno izručenje Japanu. Odbijen mu je zahtjev za jamčevinu zbog opasnosti od bijega.

Ured francuskog predsjednika Emmanuela Macrona zatražio je od danskih vlasti da ne izruče Watsona, koji je posljednjih godinu dana živio u Francuskoj, javlja agencija France Presse.

Francuska peticija, koja poziva Macrona da zatraži oslobađanje Watsona, prikupila je na internetu gotovo 670.000 potpisa u osam dana.

Sea Shepherd France priopćio je da je pokrenuo zasebnu internetsku peticiju upućenu danskoj premijerki Mette Frederiksen, pozivajući je da ne izruči Watsona.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.