Foto: FAH
SJEDNICA Sabora, umjesto u petak kako je uobičajeno, održat će se danas. Početak je najavljen u 9.30, a sjednica se čeka u prilično užarenoj političkoj atmosferi.
Danas bi na redu trebalo biti glasanje o ukidanju ureda bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, ali i glasanje o smanjivanju financiranja političkih stranaka.
Ukidanje Ureda bivšeg predsjednika jedna je od rijetkih stvari oko koje su se Most i HDZ usuglasili bez problema. Štoviše, Karamarko je još i prije izbora u nekoliko navrata o tome ozbiljno govorio. No, zapelo je na posljednjoj i najlakšoj stepenici- saborskom glasanju. Ono što bi trebalo biti formalnost pretvorilo se u tešku političku krizu s obzirom da vladajući već nekoliko tjedana nisu u stanju okupiti 76 ruku.
Nemogućnost sakupljanja kvoruma postala je tema sukoba i unutar vladajuće koalicije. Božo Petrov napao je HDZ-ovce govoreći o "čistoj neodgovornosti pojedinaca", a HDZ-ov Ivan Šuker isrpičao se građanima.
"Većina postoji, ja se ispričavam hrvatskim građanima. Tri zastupnika iz vladajuće koalicije se nisu javila da neće doći. S predsjednikom Sabora je dogovoreno da više ni jedan zastupnik neće dobiti putni nalog.
Postoji nešto što se zove etika, moral i odgovornost prema građanima. Ako netko ne može doći, neka podnese ostavku. Ima zastupnika koji imaju po pet, šest funkcija i predložit ću na klubu da se to ukine", komentirao je Šuker nedolazak HDZ-ovih Culeja i Glasnovića.
Oporba, pak, priča drugu priču. Prema riječima SDP-ovog Peđe Grbina, nepostojanje kvoruma je poruka vodstvu HDZ-a.
Pitanje nemogućnosti skupljanja kvoruma u vladajućoj većini u ovom trenutku nema veze s osobnom odgovornošću zastupnika nego se očito radi o poruci koja se šalje vodstvu HDZ-a. Jedno je kad kvorum ne skupite danas, a skupite sutra. Drugo je kad na niti jednom glasovanju od početka treće sjednice koje traje već mjesec dana niti jednom niste uspjeli skupiti kvorum za donošenje odluka. Tu se radi o sistemskom problemu, ne o problemima pojedinaca", rekao je Grbin u jučerašnjem razgovoru za Index.
SDP pokreće proces opoziva Tomislava Karamarka
A jednom kad se zastupnici smjeste u saborskim foteljama, glavna tema bit će, sasvim sigurno, SDP-ov prijedlog o opozivu Tomislava Karamarka zbog umiješanosti u aferu Konzultantica koji će završiti glasanjem o povjerenju istom što će se dogoditi najkasnije za mjesec dana.
Da bi se pokrenuo proces glasanja o povjerenju potrebno je 30 zastupnika, a to oporbeni evidentno imaju. Za opoziv je potrebna apsolutna većina, dakle 76 ruku. Oporbeni to načelno nemaju, ali to ne znači da je opoziv nemoguć. Kao i u mnogo drugih situacija, i ovdje će sve biti u rukama Mosta.
"Na nama je da pokrenemo postupak opoziva gospodina Karamarka jer je to obveza koja za nas proizlazi iz načina na koji je on privatizirao javnu dužnost koju obnaša. Svaki će saborski zastupnik imati priliku po vlastitoj savjesti odlučiti prihvaća li ili ne Karamarkov model upravljanja državom. Svaki će zastupnik snositi posljedice takve odluke. Za mene nema dvojbe, Tomislav Karamarko je stavio svoje privatne interese ispred javnih i zbog tog mora otići", rekao je jučer Grbin za Index.
Slično je govorio i njegov stranački šef, Zoran Milanović.
Sutra ćemo u Saboru zatražiti da se pokrene postupak Karamarkovog opoziva. Ovdje se radi o političkoj odgovornosti prvog potpredsjednika Vlade koji očigledno svojim postupcima stavlja interes MOL-a ispred interesa države. Karamarko, HDZ i MOL imaju iste interese kada je u pitanju INA. Koalicijski partneri HDZ-a će se morati izjasniti glasovanjem u Saboru jesu li im važni interesi Republike Hrvatske ili interesi Karamarka i MOL-a", napisao je Milanović na Facebooku.
Za opoziv je potrebno najmanje 76 ruku zastupnika, a neki oporbeni političari, poput Ivana Vrdoljaka iz HNS-a, otvoreno su najavili da će o opozivu razgovarati s Mostovcima.