U javno je savjetovanje danas upućen Nacionalni plan stambene politike RH do 2030. kojim se želi osigurati priuštivo i održivo stanovanje te prostor u funkciji stanovanja, a to bi se trebalo postići kombinacijom četiriju poluga, financijske, porezne, zemljišne i ekološko-energetske. Kako bi se ti ciljevi ostvarili, mijenjat će se više zakona odnosno donositi novi, među ostalim i novi Zakon o gradnji, Zakon o prostornom uređenju, novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu te novi Zakon o POS-u.
Plan je u javno savjetovanje uputilo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI), a na 86 stranica donosi analizu razvojnih potreba u sektoru stanovanja, raščlanjuje posebne ciljeve stambene politike te mjere kojima će se oni provesti, kao i financijski okvir provedbe. Polazne teze za njegovu izradu bile su da je stanovanje jedna od temeljnih ljudskih potreba te sastavni element gospodarstva države, kao i da stanovanje treba sagledavati interdisciplinarno uz uvažavanje tržišnih mehanizama.
"Stambeni jaz bi se trebao smanjiti za 2.4 posto"
U analizi razvojnih potreba u sektoru stanovanja navodi se da je stambeni jaz u Hrvatskoj u 2021. iznosio 236.731 stambenu jedinicu, odnosno da postoji toliko kućanstava koja imaju neiskazanu potrebu za stambenim prostorom koja u trenutku provedbe Popisa stanovništva nije bila zadovoljena.
"U odnosu na 2021. stambeni jaz bi se trebao smanjiti za 2.4 posto, ponajviše zbog projiciranog brzog smanjenja broja kućanstava u lokalnim jedinicama koje bilježe ubrzanu depopulaciju. To ujedno znači da će u 2030. godini postojati neiskazana potražnja za nešto manje od 231 tisućom stambenih jedinica koje se koriste za stanovanje, na koju treba dodati još i iskazanu potražnju od 6914 stambenih jedinica, koja je izravni rezultat projiciranog broja povećanja kućanstava na nacionalnoj razini do 2030. godine", ističe se.
Plan je aktivirati 9000 praznih stambenih jedinica
Indikativni financijski okvir za provedbu Plana obuhvaća financijska sredstva iz državnog proračuna, zajmova banaka te drugih financijskih izvora. "Preliminarna procjena, za potrebe provedbe posebnih ciljeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. uključuje aktiviranje 9000 postojećih praznih stambenih jedinica koje se trenutačno ne koriste te izgradnju 11.200 stanova za priuštivu kupovinu i najam, kroz realizaciju svih triju posebnih ciljeva i pripadnih mjera provedbe i iznosi 1.2 milijarde eura.
Plan je krovni i prvi srednjoročni takav akt strateškog planiranja od nacionalnog značaja za područje stanovanja u Hrvatskoj", ističu iz Ministarstva uz poziv zainteresiranoj i stručnoj javnosti da se svojim prijedlozima uključi u javno savjetovanje koje traje do 30. siječnja iduće godine.