KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Kaić: Imamo još 8 zaraženih britanskim sojem. Božinović: Cirkulira tu od 20. siječnja

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

U PROTEKLA 24 sata zabilježeno je 577 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2596. Među njima je 1055 pacijenata na bolničkom liječenju, a od toga su na respiratoru 92 pacijenta. Preminulo je 14 osoba.

Video konferencije za novinare nacionalnog Stožera civilne zaštite

Tekstualni tijek presice:

Na početku presice iznijeti su novi podaci o koronavirusu u Hrvatskoj.

Epidemiolog Bernard Kaić je rekao kako nam brojevi padaju iz tjedna u tjedan.

"Ovih 577 je manje u odnosu na prošli tjedan. Pada i udio pozitivnih među testiranima. Ali to su i dalje veliki brojevi u odnosu na proljeće, 146 na 100.000 je dnevna incidencija. Među boljima smo u EU, samo četiri zemlje imaju nižu incidenciju", rekao je Kaić.

"Ovo nije natjecanje tko će biti bolji, postoje razni faktori koji utječu na incidenciju", dodao je.

"Do danas je prijavljeno 655 nuspojava na Pfizerovo cjepivo i 17 na Modernino. To je sve normalno, sve su prošle bez posljedica", rekao je Kaić.

Alemka Markotić priča o britanskom soju korone u Hrvatskoj. Potvrđena su prva tri slučaja.

"Jučer su potvrđeni prvi slučajevi britanskog soja koronavirusa. Sekvenciran je 61 uzorak. Kolege iz HZJZ-a su javili kako imaju preliminarne rezultate za osam bolesnika, ali oni će o tome detaljnije izvijestiti javnost. Što se tiče potvrđenih uzoraka, jedan je muškarac star 50 godina, zatim dijete od oko tri i pol godine koje je imalo gastrointestinalne probleme te treći je muškarac od 34 godine. I roditelji djeteta su pozitivni", rekla je Markotić.

"Ovo što smo našli nije nikakvo iznenađenje. Ne vidi se značajan broj novooboljelih, to je dobro", rekla je.

"I dalje moramo biti jako odgovorni, paziti se i pridržavati se mjera", rekla je Markotić.

Kaić je rekao da za ovih osam pozitivnih još nema podataka, samo se zna da su uzorci uzeti u drugoj polovici siječnja. 

"Tih osam zaraženih su iz Zagreba, Siska i Vukovarsko-srijemske županije, a uzorci su uzeti u drugoj polovici siječnja. To znači da smo imali novi soj još tada. Moramo napraviti sve da se smanji širenje nove varijante, da se ne poveća incidencija", kazao je Kaić. Dodao je kako je više potvrđenih slučajeva iz dječje populacije.

Vili Beroš govori.

"Važno je prvo detektirati postojanje istog i epidemiološko postupati. Čitava Europa je na oprezu. Ovo je prilika da još jednom pokažemo odgovorno ponašanje. Naš oprez je stvorio dobru podlogu za novu borbu. Morat ćemo kao i do sad balansirati između blažih i strožih mjera", rekao je Beroš.

"Polako ćemo ući u drugu fazu kada na red dolaze stariji sugrađani i osobe s komorbiditetom. Sva cjepiva u Hrvatskoj nemaju dobna ograničenja. Koristimo sve što nam je za sada na raspolaganju, a to su tri vrste cjepiva, koja su sva učinkovita", rekao je Beroš.

Krenula su pitanja novinara.

Prvo pitanje je o cijepljenju rektora Borasa, koji se očito cijepio prije reda.

"Zatražio sam odmah očitovanje i cijepljenje prije reda osuđujem. Donijeli smo plan cijepljenja i oduzimanje prava najugroženijima nije prihvatljivo. Čekat ću odgovor s Rebra pa ćemo vidjeti. Apeliram na sve koji provode cijepljenje da se cijepljenje provodi isključivo prema planu cijepljenja", rekao je ministar Beroš.

Kaić je na pitanje kako se odlučuje što će raditi s neiskorištenim dozama kazao kako ne postoji propisan protokol.

Cijepljenje prije reda?

"Klinika za infektivne bolesti je ustanova za liječenje i edukaciju i ima elemente prevencije. Ono što smo ponudili u ovom trenutku je da svi raspoloživi resursi mogu i trebaju biti uključeni u cijepljenje. Bilo je puno upita kakve su sve mogućnosti i klinika je izrazila spremnost da bi cijepila izvan sustava po prioritetima. S time se započelo s nekoliko ljudi, sve iz rizičnih skupina, međutim vrlo brzo je došla situacija da neće biti dovoljno cjepiva i to je zaustavljeno. Traženja su brojna iz zdravstvenih ustanova. Nema razloga da klinika, onoliko koliko može, ne pruži cijepljenje jednom manjem broju ljudi. Bilo od ostataka ili doza koje ćemo mi dobiti za rizične skupine. Koliko budemo mogli, rado ćemo se uključiti", rekla je Alemka Markotić.

Beroš je rekao kako ne vjeruje glasinama da ima ljudi koji se cijepe prije reda. Rekao je da osuđuje takva postupanja.

"Svi smo jednaki, ali najugroženiji moraju imati prioritet", rekao je. 

Kako je ušao novi soj?

"Kao i svi drugi - migracijom ljudi. Pokušat ćemo detaljno saznati otkud su uvezeni. Ali virusi migriraju zajedno s ljudima. Ne bi bilo takvo da nema takvih migracija. To se ne može zaustaviti, pa i u vrijeme kuge se širilo migracijom iz Kine, samo su trebale godine, a sad treba par sati. To je soj koji se brže širi i među nama je te se moramo držati mjera koje su na snazi da bismo spriječili širenje koje se dogodilo u Irskoj, Portugalu... Cijeli svijet je u strahu od širenja. Ako se optereti zdravstveni sustav, povećat će se i broj mrtvih. U Njemačkoj predlažu još strože mjere", rekla je Markotić.

Popuštanje mjera?

"Stanje se analizira svakodnevno. Mi nismo mogli govoriti o novim varijantama prije nego što su otkrivene. Ovo je bilo pitanje vremena", rekao je Božinović.

"Novom soju moramo posvetiti pozornost, ali to nije razlog za paniku. Moramo pratiti situaciju u zemljama Europe. Svaka zemlja je različito reagirala i to sve se događa kada cijepljenje ne ide onom dinamikom kako se planiralo. Moramo uzeti u obzir i prognozu koja najavljuje niske temperature. Dakle, sve to ćemo uzeti u obzir", rekao je Božinović.

"Nova varijanta prisutna je od 20. siječnja u Hrvatskoj. U tih nekoliko tjedana možemo konstatirati da brojevi ne rastu, nego padaju. Oko novog soja će se raspravljati i na Znanstvenom savjetu kako bismo donijeli odluku kojom će se ljude zaštititi, ali i koja mora biti racionalna za ekonomske aktivnosti", rekao je Božinović.

Što je s kontaktima zaraženih novim sojem?

"Još ne znamo tko su sve njihovi kontakti. Na tome se radi od ranog jutra. Sigurno da će se tražiti da budu u karanteni", odgovorio je Kaić.

Što je s doktoricom sa Šolte koja ne želi cijepiti pacijente?

"Naš stav oko AstraZenece je jasan, s njime se trebaju cijepiti i stariji građani. To je naš službeni stav i ograđujem se od izjava da nije dobro za starije. Što se tiče slučaja na Šolti, nitko nema pravo spriječiti građane da se zaštite i slučaj je dan Liječničkoj komori na razmatranje", odgovorio je Beroš.

Novi soj, koliko je pronađeno zaraženih i kako će se detektirati?

Alemka Markotić je rekla da je otkriveno još osam novih slučajeva britanskog soja u Hrvatskoj. Ako tih osam slučajeva bude potvrđeno na dodatnom testiranju, s tri već potvrđena to će biti 11 slučajeva britanskog soja u Hrvatskoj.

Pozitivni nalazi su proizašli iz nasumičnih testiranja koje su se provodila u drugoj polovici siječnja.

"Od 28 nasumično uzetih uzoraka, kod osam je pronađen novi soj", rekla je Markotić.

"Testiramo nasumično. Zagovarali smo i princip čim primijetimo da je netko došao iz inozemstva ili da ima više hospitaliziranih na nekom području ili da ima više zaraženih", rekla je Markotić i dodala da treba oko dva tjedna da se provede cijeli proces.

"To se ne radi s običnim PCR-testom, proces je malo kompliciraniji", dodala je Markotić.

Ministar Božinović nije želio komentirati slučaj sukoba mladića i pravosudnih policajaca u Splitu. 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom za koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.