Na većini azijskih burzi cijene su dionica danas porasle, nakon objave niza gospodarskih pokazatelja iz Kine i Japana, dok se vrijednost dolara prema košarici valuta stabilno kreće blizu najviše razine u dvije godine.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,2 posto, pa je na putu dobitka u ovoj godini od oko 9 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,9 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Šangaju i Australiji porasle između 0,1 i 0,5 posto. U Južnoj Koreji su, pak, pale 0,8 posto.
Rast Nikkeija zahvaljuje se, među ostalim, prihvaćanju državnog proračuna za iduću godinu u iznosu od 732 milijarde eura, što je 2,6 posto veći proračun od ovogodišnjeg.
Jutros je, također, objavljeno da je inflacija u Tokiju, koja obično dobro odražava i trend u drugim dijelovima zemlje, u studenome porasla na 3 posto, s 2,6 posto mjesec dana prije.
Stopa nezaposlenosti u Japanu ostala je, pak, u studenome nepromijenjena na mjesečnoj razini, na 2,5 posto.
U Kini je, pak, objavljeno da je zarada kompanija u industrijskom sektoru pala četvrti mjesec zaredom, za 7,3 posto na godišnjoj razini.
To je nešto blaži pad zarade nego mjesec dana prije, pa je taj podatak podržao nade da poticajne fiskalne i monetarne mjere počinju davati rezultate.
Dolar stabilan, cijene nafte stagniraju
A na valutnim se tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stabilno kreće nedaleko najviše razine u dvije godine.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 108,11 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,16 posto, na 157,75 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula 0,12 posto, na 1,0410 dolara.
Cijene nafte, pak, stagniraju. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,03 posto, na 73,25 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,02 posto, na 69,60 dolara.