Kanadski premijer Mark Carney izjavio je da slučajno curenje povjerljivih vojnih planova visokih američkih dužnosnika znači da savezne nacije moraju sve više "brinuti same za sebe" dok povjerenje u nekada bliskog saveznika slabi, piše The Guardian.
Govoreći dan nakon što je otkriveno da je novinar slučajno uključen u grupni razgovor o zračnim napadima na jemenske pobunjenike, Carney je rekao da je ova obavještajna pogreška "ozbiljan, ozbiljan problem i da se moraju izvući sve lekcije". Naglasio je važnost reakcije na takve greške i jačanja sigurnosnih protokola.
Kanada je članica mreže za dijeljenje obavještajnih podataka Five Eyes, zajedno s Australijom, Novim Zelandom, Velikom Britanijom i SAD-om. Curenje povjerljivih informacija moglo bi dodatno narušiti odnose unutar ove skupine dok se procjenjuje ozbiljnost američke administracije u upravljanju tajnim informacijama.
Ovo otkriće dolazi u trenutku kada Kanada prolazi kroz brzo pogoršanje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, svojim najvećim trgovinskim partnerom i najbližim vojnim saveznikom.
"Moja odgovornost je planirati za najgore scenarije, razmišljati o najtežim evolucijama novog okruženja prijetnji, što to znači za Kanadu i kako najbolje zaštititi Kanadu", rekao je Carney tijekom kampanje jučer. Premijer je u nedjelju raspisao prijevremene izbore.
"Dio tog odgovora je postati sve više kanadski u našim obrambenim sposobnostima i odlukama... Moramo brinuti sami o sebi."
Na pitanje o incidentu, britanski ministar oružanih snaga Luke Pollard rekao je odboru za obranu Donjeg doma da nijedno britansko vojno osoblje nije bilo ugroženo zbog curenja informacija. Dodao je da su mjere operativne sigurnosti s američkim saveznicima i dalje netaknute, javlja The Guardian..
Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera istaknuo je doprinos Ujedinjenog Kraljevstva zajedničkim vojnim operacijama s Amerikancima, ali odbio kritizirati ključne američke dužnosnike uključene u incident. Glasnogovornik je također naglasio da UK ostaje voljan dijeliti obavještajne podatke sa SAD-om unatoč curenju informacija.
Vlada Novog Zelanda odbila je komentirati incident. U odgovoru na pitanje o sigurnosnoj povredi, uredi novozelandskog premijera Christophera Luxona i ministrice obrane Judith Collins izjavili su da je situacija "pitanje za američku administraciju".
Iza zatvorenih vrata, vjerojatno se raspravlja o rizicima dijeljenja obavještajnih podataka sa SAD-om, ali povreda ne bi trebala biti razlog prekida suradnje, rekao je Andrew Little, bivši ministar sigurnosti i obavještajnih poslova Novog Zelanda.
Profesor međunarodnih odnosa Robert Patman nazvao je sigurnosnu povredu "izvanrednom" i "nepromišljenom". Naglasio je da Trumpova administracija predstavlja izazov pravilima međunarodnog poretka temeljenog na pravilima.
Australsko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je: "Ovaj incident pitanje je za Sjedinjene Američke Države."