Kim kaže da je njegov sastanak s Trumpom stabilizirao regiju

Foto: Hina/EPA

SJEVERNOKOREJSKI čelnik Kim Jong-un izjavio je danas da je njegov "povijesni" summit s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Singapuru stabilizirao regionalnu sigurnost te kako očekuje daljnji napredak na međukorejskom summitu čija je svrha oživjeti nuklearnu diplomaciju.

Na početku trećeg kruga njihovih razgovora u Pjongjangu, Kim je zahvalio južnokorejskom predsjedniku Moonu Jae-inu na tome što je pomogao da se u lipnju održi sastanak u Singapuru. 

Kim očekuje daljnji napredak

"Zahvaljujući tome (summitu u Singapuru), politička situacija u regiji se stabilizirala i očekujem daljnji napredak", rekao je Kim Moonu na početku sastanka.

Sastanak Kim-Moon bit će ispit za još jedan mogući susret koji je Kim nedavno predložio Trumpu dok južnokorejski predsjednik želi sastaviti prijedlog koji će kombinirati okvir za denuklearizaciju Sjeverne Koreje i zajedničku izjavu kojom bi se formalno okončao Korejski rat (1950.-1953.).

Moon je izrazio zahvalnost za Kimovu "smionu odluku o otvaranju novog razdoblja".

Prvi krug razgovora, koji su trajali dva sata, održan je u sjedištu središnjeg odbora sjevernokorejske Radničke stranke.

Paradiranje Pjongjangom u limuzini

Prije sastanka čelnici su se provozali ulicama Pjongjanga u crnoj Mercedesovoj limuzini dok im je gotovo 10.000 ljudi glasno klicalo, mahalo cvijećem i uzvikivalo: "Domovina! Ujedinjenje!"

Kim je Moona dočekao zagrljajima i rukovanjem i otpratio ga do državne rezidencije Paekhwawon u kojoj će južnokorejski čelnik boraviti tijekom svog trodnevnog posjeta.

Kim je rekao da želi "veće rezultate bržim tempom". 

Moon kao "glavni pregovarač"

Trump je zamolio Moona da bude "glavni pregovarač" između njega i Kima, otkrili su Moonovi suradnici nakon što je američki predsjednik u kolovozu otkazao posjet svog državnog tajnika Pjongjangu.

Washington želi konkretno djelovanje prema denuklearizaciji Sjeverne Koreje prije no što pristane na ključni cilj Pjongjanga - proglašavanje službenog kraja Korejskog rata koji se vodio od 1950. do 1953. godine. Sukob je završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom, zbog čega su američke i snage Ujedinjenih naroda, među kojima i Južne Koreje, tehnički i dalje u sukobu sa Sjeverom. 

"Ako se nakon ovog susreta obnovi dijalog između Sjeverne Koreje i Washingtona to će imati velikog značaja samo po sebi", poručio je Moon prije putovanja. Južnokorejski čelnik, član obitelji koja je izbjegla zbog Korejskog rata, s Kimom se ove godine sastao dva puta u graničnom selu Panmunjomu. 

Dva čelnika planiraju održati drugi krug razgovora u srijedu nakon čega će objaviti zajedničko priopćenje. Moon se u domovinu vraća u četvrtak ujutro. 

Ovotjedni summit događa se u vrijeme kad Sjedinjene Države stvaraju pritisak na druge zemlje da se strogo drže sankcija Ujedinjenih naroda usmjerenih na rezanje financiranja nuklearnih i balističkih programa Pjongjanga. 

Sjeverna Koreja tvrdi kako je uništila svoje glavno postrojenje za testiranje raketa, no američki dužnosnici i analitičari vjeruju kako ona to i dalje radi u tajnosti. 

Američka veleposlanica u Ujedinjenim narodima Nikki Haley optužila je u ponedjeljak Rusiju da "vara" po pitanju sankcija UN-a uvedenih Sjevernoj Koreji i kazala da Washington "raspolaže dokazima koji upućuju da Rusija stalno i uvelike krši sankcije".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.