UHIĆENI šef Janafa kupio je dva grobna mjesta na jednoj parceli u tzv. Aleji velikana na Mirogoju u kojoj su pokopani zaslužni građani. Kako je on uspio kupiti to mjesto, nije baš najjasnije.
Iz Gradskog groblja neslužbeno su potvrdili da su Kovačeviću dodijeljena čak dva grobna mjesta na jednoj parceli za što je platio između 200.000 i 300.000 kuna, a isto su potvrdili i iz Zagrebačkog holdinga uz objašnjenje da je na Mirogoju bilo slobodnih mjesta pa se zahtjevu i udovoljilo. Trenutno ta parcela vrijedi oko pola milijuna kuna, no spomenik na njoj mogao bi vrijediti isto toliko.
Naime, u razgovoru za RTL kamenoklesar je kazao kako cijena spomenika može varirati od 20-ak tisuća eura pa do 100 tisuća eura.
"To mi je malo smiješno"
A što o svemu opet kaže bivša direktorica Ljerka Ćosić od koje će Bandić tražiti pojašnjenje? I on i iz Gradskih groblja tvrde da je za sve kriva Ćosić.
"Ne znam što bi to trebalo značiti, to mi je malo smiješno, ali dobro o tom potom, bila jesam u to vrijeme direktorica, budući da nije bilo nikakvih kriterija, tražila se suglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture, suglasnost je dobivena i grob se dodijelio", rekla je Ćosić odbacujući bilo kakvo pogodovanje Kovačeviću u razgovoru za RTL Danas koji dodaje da je Kovačević još 2018. lobirao u gradskoj upravi da ona ostane na poziciji do kraja iste godine.
Tko može biti pokopan u Aleji velikana?
O grobnom mjestu odlučuje povjerenstvo koje imenuje gradonačelnik.
"To su odluke koje zadužuju generacije Zagrepčana i bilo kakva mala pogreška može narušiti poimanje tzv. Aleje velikana, a to su oni koji su živjeli časno i ostaju velikani za čitav život", rekla je Bandićeva zamjenica Olivera Majić.
Kriterij za dodjeljivanje grobnog mjesta u Aleji velikana najprije je smrt. Dakle, živi ne bi smjeli dobivati to grobno mjesto. I tek nakon smrti dobije se zahtjev obitelji da osoba dobije mjesto u Aleji, zatim se sastaje posebno povjerenstvo te donosi procjenu o eventualnim dostignućima preminulog ili preminule za Grad Zagreb.