BIVŠI ministar financija Slavko Linić komentirao je stanje u brodogradilištima.
"Smatram da hrvatska vlada treba izvršiti obećanje i izvršiti isplatu plaća tijekom današnjeg ili sutrašnjeg dana. Izlaz za krizu je razgovor vlade o restrukturiranju, smanjenju dijela potraživanja, kroz restrukturiranje zainteresirati mirovinske fondove.
Restrukturirala bi se proizvodnja koja bi dijelom išla u uslužne djelatnosti, a jačala bi i brodogradnja te bi se išlo u privatizaciju. Mirovinski fondovi su ključ za restrukturiranje, bilo bi to ulaganje hrvatskog novca u daljnje uslužne djelatnosti.
Vlada treba preuzeti inicijativu i okrenuti se jedinima koji imaju novca i mogu biti odgovorni u vođenju brodogradnje. Ne se oslanjati na one koji ne daju sredstava, nego prema onima koji imaju novce, te novce polako gurnuti u industriju i kroz restrukturiranje održati tu industriju", predlaže Linić.
Na upit ne bi li to bilo uzaludno, jer je Hrvatska već u brodogradilišta ulupala više od 30 milijardi kuna, Linić dodaje:
"Hoćemo li ili nećemo imati industriju? Najveći problem je skupi radnik, ne zbog neto, nego zbog bruto plaće. Previsoko je zdravstveno osiguranje. Milijun i tristo radnika plaćaju za sve ostale zdravstveno. To je razlog ovakvoj situaciji. Nismo proveli najosnovnije rasterećenje radnika s doprinosima, prebaciti to na bogatiji sloj i na one s imovinom koja propada. Na hrvatskoj vladi je da ocijeni da se mora boriti za industriju jer bez nje nema ulaganja i gospodarskog rasta", kazao je u razgovoru za N1.
"Dobivali su plaću i nisu vodili računa tko sjedi u Nadzornom odboru"
Upitan je i da komentira činjenicu da su radnici dioničari brodogradilišta, ali ne odlučuju o radu Uprave. Upitan snose li i oni odgovornost, kaže:
"Morali su voditi brigu o tome što Uprava radi, trebalo je voditi nadzor nad tim što se radi. U Hrvatskoj je radničko dioničarstvo zato u samo nekoliko tvrtki uspjelo. Dobivali su plaću i nisu vodili računa tko sjedi u Nadzornom odboru. Svi su znali da su bruto plaće prevelike i ako ne ugovore dobre poslove, bit će na gubitku. Odgovornost na radnicima i na NO i Upravi je tu gdje je, nitko to ne može poreći. Uprava i NO će otići, ali pitanje je hoće li se sada naći novi vlasnik koji će održati industriju."
Govoreći o tome koje bi bile posljedice otpuštanja više od pet tisuća ljudi, Linić kaže da bi ti ljudi većinom otišli u Europu, jer su tamo tražena radna snaga.
"To bi bio udar na izvoznu granu i na sveučilišta jer nam ne bi trebao kadar za brodogradnju. 3. maj bi imao mogućnosti naći partnera kroz stečaj, jer nema gubitaka nego nema likvidnosti radi pozajmica Uljaniku. Za Pulu bi značilo uništenje i rasprodaju imovine", kaže Linić.
Na upit da komentira bi li IDS i SDP preživjeli stečaj Uljanika i 3. maja, kaže:
"SDP ima problema s nebrigom oko birača, imat će posljedica u cijeloj Hrvatskoj. IDS će se boriti za Uljanik i pitanje je kome će uspjeti staviti im taj krimen za koji mislim da nisu odgovorni."
Najavljuje i da bi moglo biti nereda na ulicama ako ne budu isplaćene plaće radnicima.