Ministarstvo: Očekivali smo eskalaciju iz Srbije, ali ne i protjerivanje diplomata

Foto: Neva Zganec/PIXSELL

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije (MSP) nepoželjnom je osobom proglasilo prvog tajnika hrvatskog veleposlanstva u Srbiji Hrvoja Šnajdera jer je "grubo izišao iz okvira diplomatskih normi", priopćio je srbijanski MSP, ne navodeći više detalja.

Sinoć je srpski portal Novosti.rs objavio da se radi o "dokumentiranoj špijunaži i vrbovanju za rad za hrvatsku službu". Novosti nisu objavile dodatne informacije, a ne navode ni izvor svojih tvrdnji.

Režimski medij: BIA duže vrijeme pratila diplomata

Tabloid Alo piše da je srpska agencija BIA (Bezbednosno-informativna agencija) "razotkrila hrvatskog diplomata koji je u Beogradu pokušao napraviti agenturnu mrežu", a navode i da je "kontaktirao s ljudima iz politike, biznisa i medija".

"Srpska služba je već duže vrijeme pratila njegove aktivnosti i kada je došla do svih relevantnih dokaza poduzete su sve mjere da se njegovo neprijateljsko djelovanje zaustavi", piše Alo, režimski medij blizak Vučiću.

O slučaju se priopćenjem oglasilo hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Ministarstvo: Odbacujemo osnovu za protjerivanje

"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova izražava žaljenje zbog odluke Republike Srbije da prvog tajnika u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu proglasi personom non grata.  

U potpunosti odbacujemo osnovu za protjerivanje akreditiranog hrvatskog diplomata. Navedena odluka Republike Srbije predstavlja korak prema pogoršanju međusobnih odnosa, kao i daljnjoj destabilizaciji osjetljivih regionalnih političko-sigurnosnih prilika u vrijeme kada je stabilnost na jugoistoku Europe od iznimne važnosti za cijelu Europu", piše u priopćenju. 

Ministarstvo navodi da se očekivala eskalacija odnosa uoči izbora u Srbiji, ali da nisu očekivali protjerivanje diplomata.

"Zabrinjava nas što protjerivanje hrvatskog diplomata predstavlja dodatni pritisak na djelatnike hrvatskog veleposlanstva u Beogradu, koji se osobito manifestira u predizborno vrijeme u Republici Srbiji. S tim u vezi, izražavamo žaljenje što se anticipirana eskalacija odnosa od strane Republike Srbije u ovo vrijeme realizirala drastičnom odlukom o protjerivanju diplomata.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova zadržava pravo odgovoriti na ovaj potez u vrijeme i na način koji odabere", piše u priopćenju Ministarstva vanjskih i europskih poslova.

Srpsko ministarstvo: Šnajder je grubo izašao iz okvira diplomatskih normi

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije objavilo je priopćenje u kojem se ne navode razlozi za diplomatsku notu.

"Tijekom profesionalnog angažiranja u Republici Srbiji Šnajder je grubo izašao iz okvira diplomatskih normi i prekršio navedenu Konvenciju. Tim povodom uručena je diplomatska nota ambasadoru Republike Hrvatske Hidajetu Biščeviću.

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije žali zbog postupanja navedenog diplomata u proteklom periodu, koje ne doprinosi unapređenju bilateralnih odnosa Republike Srbije i Republike Hrvatske, dobrosusjedskoj suradnji i sveukupnom podizanju nivoa mira i stabilnosti u regiji.

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije izražava očekivanje da će Republika Srbija i Republika Hrvatska zajednički raditi na izgradnji međusobnog povjerenja, a u cilju ostvarenja zajedničke europske budućnosti", objavilo je srpsko ministarstvo koje vodi Ivica Dačić.

Što kaže članak 9. Bečke konvencije?

U članku Bečke konvencije na koji se poziva Srbija stoji:

"Država primateljica može u svako doba i bez obveze obrazlaganja svoje odluke obavijestiti državu pošiljateljicu da je šef ili bilo koji drugi član diplomatskog osoblja misije persona non grata ili da bilo koji drugi član osoblja misije nije prihvatljiv. U takvom slučaju, država pošiljateljica će, ovisno o okolnostima, dotičnu osobu opozvati ili će okončati njezine funkcije u misiji. Osoba se može proglasiti non grata ili neprihvatljivom osobom prije dolaska na državno područje države primateljice.

Ako država pošiljateljica odbije izvršiti obveze iz stavka 1. ovog članka ili ih ne izvrši u razumnom roku, država primateljica može odbiti dotičnu osobu priznati članom misije."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.