AMERIČKI IZBORI

Nije vam jasno kako Trump gubi kad je uvjerljivo vodio? Evo objašnjenja

Foto/Screenshot: Getty/CNN

IZ SATA u sat sve je izglednije da je Donald Trump izgubio predsjedničke izbore, a da je dobitnik i budući predsjednik Joe Biden. Sad kad je ostvario preokret i u Pennsylvaniji i u Georgii, nakon što je već preokrenuo Michigan i Wisconsin, jasno je da - ako ne bude još preokreta - ima više od 270 (od 538) elektorskih glasova potrebnih za pobjedu. I to znatno više.

Čak i ako do kraja brojenja ipak, primjerice, izgubi Georgiu i Arizonu, opet će imati više od 270 elektorskih glasova. 

>> Rezultate američkih izbora pratite uživo na Indexu

No u izbornoj noći situacija je bila dijametralno suprotna. Trump je bio taj koji je ostvario dramatičan preokret nakon početnog Bidenovog vodstva, u Teksasu, Floridi, Georgii, Ohiju, Pennsylvaniji i Sjevernoj Karolini. Karta koja je na početku bila mahom plava (boja demokrata) postala je dominantno crvena (boja republikanaca). 

Kad su američki mediji projicirali pobjedu Trumpa u Floridi i Teksasu, koji zajedno nose čak 67 elektorskih glasova, mnogi su zaključili da je to to. Trump je preuzeo vodstvo u ključnim državama, trend je išao u njegovu korist, izgledalo je da su predizborne ankete opet katastrofalno promašile rezultat i da Trump ide prema neminovnoj pobjedi, baš kao četiri godine ranije kad je pobijedio Hillary Clinton. Trumpovi pristaše već su pripremali šampanjac.

>>Rezultati američkih izbora po državama do osam sati

 

Bidenu je ostala slaba utjeha da je preuzeo vodstvo u nekadašnjoj republikanskoj utvrdi Arizoni. Trump je pak promptno održao konferenciju za medije i sebe pobjednikom proglasio prije vremena, šokirajući i američku i svjetsku javnost.

Trump pobjedu proglasio prije vremena

>>Trump: Pobijedili smo, ovo je prevara i sramota za našu zemlju. Idemo na Vrhovni sud

"I odjednom je sve stalo. Ovo je prevara američke javnosti i sramota za našu zemlju. Iskreno, dobili smo ove izbore. Naš cilj je sada očuvati integritet naše zemlje. Ovo je velika prevara. Idemo na Vrhovni sud, ne želimo da nađu neke glasove u 4 ujutro i pridodaju ih. Ovo je tužan trenutak. Mi ćemo dobiti ovo. Što se mene tiče, već smo dobili", požalio se Trump sugerirajući da je pauza koju su preko noći uzeli službenici na biralištima nekakav dokaz prevare te inzistirajući da se glasovi koji su pristigli nakon ponoći izbornog dana ne broje, iako su poslani na izborni dan ili prije.

A onda se s jutarnjim nastavkom brojenja glasova ta prednost, naizgled iz čista mira, počela topiti. Što se dogodilo? Jesu li Trump i njegovi saveznici u pravu kad kažu da su demokrati istovarili stotine tisuća lažiranih glasova i da je to izmijenilo rezultat?  

Odgovor je u načelu prilično jednostavan i ni izbliza dijaboličan kako ga Trump i njegovi pristaše predstavljaju. Zapravo, na ovaj fenomen su mediji i analitičari upozoravali puno prije 3. studenog, ali čini se da ih je malo tko slušao.

Riječ je, naprosto, o kombinaciji nekoliko činjenica. Prvo, da je ove godine zbog pandemije koronavirusa rekordan broj ljudi glasao ranije poštom, prije samog dana izbora - njih čak 65,2 milijuna, prema podacima New York Timesa

Drugo, da su demokratski glasači u pravilu skloniji glasati poštom nego republikanski. A ta je nejednakost dodatno uvećana neprestanim Trumpovim demoniziranjem dopisnog glasanja - iako je i sam glasao poštom - i pozivanjem vlastitih glasača da ne glasaju poštom, nego uživo. 

Tu svakako valja napomenuti da je masovno glasanje poštom i inače uobičajeno u nekim saveznim državama (ali je ove godine prošireno na veći broj država), da je brojenje glasova koji su pristigli, ali nisu prebrojeni na dan izbora potpuno legalno u svih 50 saveznih država SAD-a, te da se u 18 američkih saveznih država po zakonu broje i dopisni glasački listići koji su pristigli poštom nakon dana izbora. U Wisconsinu je, doduše, Vrhovni sud odbio zahtjev lokalnih demokrata da se rok za zaprimanje dopisnih glasova produlji na šest dana nakon izbora. 

I treća ključna okolnost u ovoj situaciji je ta da su neke od ključnih država prebrojile svoje glasove dobivene poštom prije dana izbora, dok su druge te glasove počele brojiti tek nakon zatvaranja birališta i nakon što su prvo prebrojile konvencionalne glasačke listiće. Usto, za prebrojavanje i provjeru autentičnosti dopisnih glasova koji su stigli poštom treba mnogo više vremena nego za obične glasove. 

Crvena i plava fatamorgana

Upravo zbog toga je u onim ključnim državama u kojima se dopisni glasovi broje naknadno došlo do fenomena koji su analitičari, ponovimo, odavno predvidjeli i dali mu ime "crvena fatamorgana" ili "plava smjena". Dakle, Trump je u tim državama imao vodstvo kad su prebrojeni listići s glasanja uživo, ali milijuni dopisnih listića koji su se naknadno brojili drastično su izmijenili rezultat jer je među njima velika većina bila za demokratskog kandidata.

Upravo se to dogodilo u Pennsylvaniji i Wisconsinu te, u nešto manjoj mjeri, u Michiganu, gdje su službenici dobili jedan dan prije izbora da prebroje dopisne glasačke listiće, no to nije bilo dovoljno pa su one koje nisu prebrojili morali ostaviti za kraj. 

S druge strane, u Floridi, Sjevernoj Karolini, Teksasu i Ohiju se dogodilo ono što se može nazvati "plava fatamorgana" jer su u tim državama dopisni glasovi prebrojeni prije samog dana izbora i prvi su prijavljeni u prijevremenim rezultatima. 

CNN je u svojoj analizi dan prije izbora upozorio da će neke od najkompetitivnijih država imati rezultat koji izgleda predobro za Bidena i koji će se s vremenom preokrenuti, a da će u drugima dinamika biti obrnuta. 

"To neće biti znak prevare ili neregularnosti. Naprotiv, to je odraz toga kako države broje glasove", pisao je CNN. I upravo se to dogodilo. 

>>Trumpovi pristaše masovno dijele navodne dokaze o prevari. O čemu se radi?

Vrijedi podsjetiti i na upozorenje koje je direktor demokratske analitičarske organizacije Hawkfish Josh Mendelsohn dao još 1. rujna u intervjuu za portal Axios. 

"Mi oglašavamo alarm i kažemo da je ovo vrlo stvarna mogućnost - da će podaci u izbornoj noći pokazati nevjerojatnu pobjedu za Donalda Trumpa", rekao je Mendelsohn tada. 

>>Analiza Trumpova obraćanja: Ostvaruje se scenarij sudnjeg dana

Scenarij Sudnjeg dana

A s Trumpovim nelegitimnim proglašenjem pobjede i osporavanjem dopisnih glasova koji mu ne idu u korist pomalo se ostvaruje upravo ono što su analitičari nazvali "scenarijem Sudnjeg dana" u kojem Trump iste noći proglasi pobjedu tvrdeći da su dopisni glasovi lažni i da se radi o izbornoj prevari u režiji demokrata, iako za mogućnost masovnog lažiranja glasova putem dopisnog glasanja nema dokaza.

>>Trump se obratio iz Bijele kuće: Ako brojite legalne glasove, ja glatko pobjeđujem

Trump je u sinoćnjem obraćanju ponovio optužbe o izbornoj krađi i dao do znanja da ne misli priznati izgledan poraz.

"Bit će puno sporova, ali imamo puno dokaza. Bit će puno tužbi jer ne možemo dopustiti da nam ukradu izbore", rekao je i najavio tužbe kojima će osporavati rezultate izbora.

"Ne smijemo dozvoliti da se ovo dogodi SAD-u. Ne smijemo biti sramota jer se događa nešto ovakvo", dodao je tvrdeći da je velik dio glasova za Bidena "nelegalan". 

Stoga nas, čak i ako Biden bude proglašen pobjednikom, čeka vrlo neizvjesna situacija. 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz američke predsjedničke izbore instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: američki izbori

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.