Ništa od obrata u slučaju uhićenih Hrvata. Šef Vrhovnog suda pomiješao dva Konga

Foto: Profimedia

SVOJOM najnovijom intervencijom u slučaju hrvatskih državljana koji su uhapšeni u Zambiji nije se baš proslavio predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.

Naime, on je u izjavi za televiziju N1, po svemu sudeći, pomiješao Republiku Kongo i Demokratsku Republiku Kongo, dvije različite države u Africi.

Dobronić je za N1 izjavio kako je DR Kongo potpisnik haške konvencije koja, između ostaloga, regulira međudržavno posvajanje.

Što je Dobronić prvotno rekao?

"Međutim, istražujući ovu pravnu situaciju utvrdio sam da je netočna tvrdnja da Kongo nije potpisnik Haške konvencije o zaštiti djece i suradnji u području međudržavnog posvojenja. Naime, Kongo je pristupio ovoj Konvenciji na dan 1. travnja 2020. godine i to je bitna pravna činjenica, s obzirom da je Republika Hrvatska članica ove Konvencije od 1. travnja 2014. godine. Slijedom ovih činjenica bitan je članak 41 citirane Konvencije kojim je propisano da se ona primjenjuje u onim slučajevima u kojima je zahtjev za posvajanje, podnijet u skladu s člankom 14 Konvencije, zaprimljen nakon što je Konvencija stupila na snagu u odnosu na zemlju primateljicu (državu posvojitelja) i zemlju porijekla (državu djeteta)", naveo je, između ostaloga, Dobronić u odgovoru na upit N1.

Ne razlikuje Republiku Kongo i Demokratsku Republiku Kongo

No to jednostavno nije točno. Točno je da je Republika Kongo od 1. travnja 2020. dio spomenute konvencije, ali da Demokratska Republika Kongo i dalje nije. To se može provjeriti i na stranicama američkog State Departmenta.

Slijedom toga je upitna i Dobronićeva tvrdnja da su hrvatski sudovi u prijepornim slučajevima posvajanja donijeli sporne odluke, barem kada je riječ o ovoj osnovi.

Nakon poziva novinara, uključujući i Index, Dobronić je povukao svoj odgovor N1, a N1 ga je uklonio s naslovnice svog portala, a potom su objavili da se Dobronić pravda - zabunom. U prvotnom odgovoru za N1 Dobronić je iznio tvrdnju da su hrvatski sudovi donijeli pogrešne odluke u tim posvajanjima, da bi kasnije - upozoren da je pomiješao dvije različite države - tu tvrdnju uklonio.

Iz Dobronićevog odgovora koji je N1 prvotno objavio je jasno da on govori o Republici Kongo, iako misli da govori o Demokratskoj Republici Kongo. On čak ispravno navodi da je haška konvencija u Republici Kongo stupila na snagu 1. travnja 2020., pritom to predstavljajući kao relevantno za slučaj Hrvata uhapšenih u Zambiji, čija je priča pak povezana s DR-om Kongo. 

Što kaže State Department?

Unatoč tome što je naveo kako je detaljno proučavao ovu tematiku, čini se da Dobronić nije uspio shvatiti u vezi s kojom državom to sve treba proučavati.

Američka služba za državljanstvo i imigraciju (USCIS), inače, navodi kako "međudržavna posvojenja iz DR-a Kongo trenutačno nisu zakonski moguća", uz snažnu preporuku da se u ovom trenutku ne započinju nova posvojenja u toj zemlji.

Posljednje upozorenje State Departmenta, od 4. svibnja 2020., navodi da posvojenja i dalje nisu zakonski moguća, a u savjetu za putovanja State Departmenta od 4. listopada ove godine također stoji da DR Kongo nije potpisnica još jedne haške konvencije, one o međunarodnim otmicama djece.

Inače, Republika Kongo graniči s Demokratskom Republikom Kongo, ali je definitivno riječ o dvije različite države. Glavni grad Republike Kongo je Brazzaville, a glavni grad DR-a Kongo je Kinšasa. Republika Kongo ima oko 5 milijuna stanovnika, a DR Kongo oko 110 milijuna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.