NJEMAČKA je zabrinuta zbog napetosti između Srbije i Kosova i trenutno je usredotočena na napore da se uklone barikade duž njihovih granica, rekao je u srijedu glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova. "Ilegalne barikade koje su podigli kosovski Srbi moraju se ukloniti što je prije moguće", rekao je glasnogovornik.
"Nacionalistička retorika, kakvu smo čuli iz Srbije posljednjih tjedana, potpuno je neprihvatljiva", istaknuo je dodajući da je Berlin zabrinut zbog pojačane srpske vojne nazočnosti u blizini granice.
Kosovo je u srijedu zatvorilo svoj najveći granični prijelaz sa Srbijom nakon što su ga prosvjednici blokirali sa srpske strane kako bi podržali svoje sunarodnjake na Kosovu u odbijanju priznanja neovisnosti zemlje.
Zatvaranje prijelaza
Uz druga dva prijelaza na granici prema Srbiji, zatvorena zbog sličnih prosvjeda od 10. prosinca, samo tri ulazne točke između dviju zemalja ostaju otvorene. Najnoviji prosvjed uslijedio je nekoliko sati nakon što je Srbija rekla da je svoju vojsku stavila u najviši stupanj pripravnosti poslije višetjednih eskalacija napetosti između Beograda i Prištine.
Srbi u Srbiji su kamionom i traktorima u utorak blokirali cestu u blizini prijelaza Merdare na istočnoj granici Kosova, izvijestili su beogradski mediji. Ta blokada sprečava tisuće Kosovljana koji rade drugdje u Europi da se vrate kući na odmor.
"Ako ste već ušli u Srbiju, onda morate koristiti druge granične prijelaze... ili ići preko Sjeverne Makedonije", objavilo je kosovsko ministarstvo vanjskih poslova na Facebooku najavljujući zatvaranje prijelaza Merdare. Zatvaranje je stupilo na snagu u ponoć iako je prijelaz očito već bio neprohodan. Ulazna točka Merdare najvažnija je na Kosovu za cestovni teretni promet.
Napetosti između Beograda i Prištine rastu od prošlog mjeseca kada su predstavnici etničkih Srba na sjeveru Kosova napustili državne institucije, uključujući policiju i pravosuđe, zbog odluke kosovske vlade da zamijeni srpske registarske tablice automobila.
Bivši srpski policajac bit će u kućnom pritvoru
Bivši srpski policajac Dejan Pantić, čije je uhićenje pojačalo napetosti između Prištine i Beograda, bit će pušten iz zatvora i stavljen u kućni pritvor, rekao je u srijedu Reutersu glasnogovornik suda u Prištini.
Pantićevo preseljenje u kućni pritvor moglo bi pomoći u smirivanju napetosti, kažu promatrači, s obzirom na to da je njegovo oslobođenje jedan od glavnih zahtjeva kosovskih Srba. Pantić je uhićen 10. prosinca pod optužbom da je na prethodnom prosvjedu napao policajce.
Njegovo pritvaranje potaknulo je napetosti između kosovske vlade i etničke srpske manjine, koja je blokirala ceste na sjeveru zemlje tražeći Pantićevo puštanje.
KFOR poziva na dijalog
NATO-ova misija na Kosovu KFOR u srijedu je priopćila da podupire dijalog svih strana u cilju smirivanja napetosti na sjeveru zemlje.
"Najvažnije je da svi uključeni izbjegavaju bilo kakvu retoriku ili poteze koji mogu izazvati napetosti i eskalirati situaciju", rekao je general bojnik Angelo Michele Ristuccia u izjavi. "Rješenja treba tražiti kroz dijalog", dodao je.
Od 10. prosinca Srbi na sjevernom Kosovu razmijenili su vatru s policijom i podigli više od 10 blokada cesta u Mitrovici i oko nje. Oko 50.000 Srba koji žive na etnički podijeljenom sjevernom Kosovu odbija priznati vladu u Prištini ili status Kosova kao zemlje odvojene od Srbije. Imaju podršku mnogih Srba u Srbiji i njezine vlade.
Kosovo, s većinskim albanskim stanovništvom, proglasilo je neovisnost od Srbije 2008. uz potporu Zapada, nakon rata 1998.-99. u kojem je NATO intervenirao kako bi zaštitio etničke Albance. Vlada u Prištini zatražila je od NATO-ovih mirovnih snaga u zemlji KFOR-a da ukloni barikade, no KFOR nema ovlasti da djeluje na srpskom tlu.