DANSKA, Norveška i Švedska suočene su ove godine s jednom od najvećih gospodarskih kriza u svojoj povijesti zbog pandemije koronavirusa, no već bi se iduće godine trebale uvelike oporaviti, pokazalo je u petak najnovije istraživanje Reutersa.
U istraživanju provedenom od 21. do 23. srpnja sudjelovalo je 29 ekonomista iz Švedske, 26 iz Norveške i 15 iz Danske.
Posljedice pandemije gore od očekivanja
Posljedice pandemije u nordijskim gospodarstvima čine se nešto gorima nego su ekonomisti očekivali u anketi provedenoj u travnju te sada predviđaju da je veći dio te regije na putu najvećeg godišnjeg gospodarskog pada od Drugog svjetskog rata.
Ta izvozno orijentirana gospodarstva temelje se na trgovini, a najveći izvoznici poput proizvođača kamiona AB Volvo, brodarskog diva Maerska i naftne kompanije Equinor pogođeni su pandemijom koja je poremetila globalne lance nabave.
Švedska i Norveška vjerojatno će u ovoj godini zabilježiti pad gospodarstva za 5 odnosno 4,5 posto, što bi bio najveći pad od Drugog svjetskog rata. Danskoj se predviđa pad gospodarstva za 4,3 posto, što bi bio najveći pad od financijske krize 2009.
Vlade i banke upumpale novac u gospodarstva
Vlade i središnje banke upumpale su novac u gospodarstva kako bi suzbile negativne posljedice pandemije. Norveška središnja banka smanjila je u svibnju ključne kamatne stope na rekordno niske razine, dok je švedska zadržala nultu ključnu kamatnu stopu i značajno povećala program kupnje obveznica.
Ekonomisti očekuju, pak, brzi zaokret u gospodarstvima u 2021., i to uz stope rasta gotovo u visini onih po kojima bi trebale padati u ovoj godini, zahvaljujući postupnom ukidanju restrikcija i očekivanim efektima fiskalnih poticaja. Time su njihova očekivanja poboljšana u usporedbi s onima u travanjskoj anketi.
Za švedsko gospodarstvo predviđaju rast od 3,9 posto, za norveško od četiri posto, a za dansko od 3,8 posto. No, rast zaposlenosti će, čini se, biti spor, s obzirom na to da očekuju da će između 2020. i 2021. smanjenje nezaposlenosti biti tek blago.
Iako pogođena pandemijom, nordijskoj regiji bolje ide nego mnogim drugim zemljama u Europi i šire, rekao je Robert Bergqvist, glavni ekonomist u banci SEB.
Procjene za 2021. neizvjesne
Upozorava ipak da su procjene za 2021. "popraćene s velikom neizvjesnosti", s obzirom na brojne varijable uključujući to kako će se razvijati gospodarska situacija u svijetu i hoće li doći do drugog vala zaraze ove zime.
"Za nordijsku regiju vrlo je važno kako će se oporavljati Europa, SAD i Azija, budući da ovisi o globalnom gospodarstvu”, rekao je, dodajući da će švedska vlada vjerojatno u rujnu najaviti daljnje fiskalne poticaje.
"Švedska se nada da će biti manje pogođena drugim valom", rekao je Bergqvist, referirajući se na odluku te zemlje da se suzdrži od mjera karantene za razliku od ostatka regije.
Najvažniji bit će pristup cjepivu, napominje, jer će to pomoći oporavku drugih zemalja u koje nordijske zemlje izvoze i s kojima trguju.