Procurili detalji: Evo kako je točno otkriven i potopljen najveći ruski brod Moskva

JEDNIM od najvećih ruskih gubitaka u ratu s Ukrajinom smatra se potonuće ponosa ruske pomorske flote, krstarice Moskve, koja je bila najveći ruski brod usidren u Crnom moru. Od tada je ruska crnomorska flota pretrpjela mnoge gubitke, a samo je more postalo rak rana ruskih formacija. 

Moskva je na dnu mora završila 14. travnja, dan nakon drame koja je dugo bila zavijena velom tajne. Rusi su 13. travnja objavili da je na brodu došlo do eksplozije koja je izazvala požar. Ukrajinska je strana odmah preuzela odgovornost za štetu nastalu na brodu, u priopćenju u kojem su izjavili da su je pogodili krstarećim projektilima, no ruska je strana to odbila.

List Ukrajinska Pravda sada je izašao s nepoznatim detaljima o tome što se dešavalo tog dana. Kako pišu, "ukrajinski su branitelji zbog lošeg vremena i bahatosti ruskih mornara uspjeli s raketom Neptun otkriti i stići do admiralskog broda ruske flote, Moskva."

Signal se odbijao od oblaka

"13. travnja ruska raketna krstarica Moskva bila je stacionirana u Crnom moru, oko 120 km od obale. Ukrajina u vrijeme ruske invazije nije imala radare iznad horizonta, a konvencionalni radar ne može pokazati ciljeve na takvoj udaljenosti. Osvajači su to znali, pa su se osjećali prilično sigurnima.

Međutim, oko 16 sati, 13. travnja, operater kompleksa Neptun primio je vrlo neočekivane podatke: konvencionalni radar pokazao je veliku metu oko 120 km od obale. Objekt ove veličine u ovom sektoru Crnog mora mogla bi biti samo krstarica Moskva", piše Pravda.

Ukrajinske raketne snage rekle su da im je sama priroda pomogla da vide rusku metu. Kako su nad morem bili gusti oblaci, radarski signal se odbijao od njih do površine vode i natrag do oblaka. Pravda piše da je u takvom kretanju radar neočekivano stigao do kruzera Moskva.

Razne verzije događaja

Rusi su bili toliko uvjereni u svoju nedostupnost ukrajinskim snagama da, prema izvorima Pravde, vjerojatno nisu ni aktivirali sustave protuzračne obrane. Iako ni aktivirana protuzračna obrana ne vidi ukrajinski podzvučni projektil jer leti iznad vode, piše spomenuti  portal.

Zapadni mediji objavili su svoje verzije uništenja krstarice Moskva. Neki su pisali da su Ukrajini koordinate potvrđene iz Europskog centra NATO-a. Drugi su pisali da je američki izviđački zrakoplov P-8 Poseidon sudjelovao u izvidnici s Ukrajinom i dao im točne koordinate.

Nisu znali  je li pogođen

No, ljudi iz vojnih krugova za Pravdu su ispričali da nije bilo teško otkriti Moskvu, nego doći do nje. Nakon što su projektili Neptun ispaljeni, trebalo im je oko šest minuta da dođe do krstarice. "Nitko nije znao jesu li je pogodili jer su operateri ukrajinskih Bayraktara odbili odletjeti kako bi potvrdili pogodak. Iznad oblaka ne bi vidjeli ništa, a ispod oblaka bi sigurno bili oboreni", piše Pravda.

Postalo je jasno da su Neptuni pogodili metu kada se krstarica Moskva iznenada pomaknula i pokušala sakriti. Osim toga, četiri su ruska broda istovremeno pojurila prema admiralskom brodu ruske flote iz različitih smjerova. Na moru se zatim razvila neočekivana oluja koja je zakomplicirala operacije spašavanja.

Kada je ukrajinska vojska shvatila da je tegljač krenuo s Krima prema Moskvi, postalo im je jasno da je situacija na kruzeru kritična. U noći 14. travnja jedan od vodećih sigurnosnih dužnosnika Ukrajine obavijestio novinare Pravde: "Moskva je gotova".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.