Ubrzo nakon početka Hamasovog brutalnog napada na Izrael 7. listopada počeo je kružiti video vođe ove terorističke skupine Ismaila Haniyeha u njegovom elegantnom uredu u katarskoj prijestolnici Dohi. Haniyeh prati krvavi napad na Al Jazeeri i zajedno s drugim dužnosnicima Hamasa "klanja se u znak zahvalnosti" za ubojstvo preko 1300 Izraelaca, među njima najmanje 1000 civila.
Haniyehu su godinama mnogi Palestinci prigovarali zato što vodi udoban život daleko od Gaze u naftom bogatoj zaljevskoj monarhiji, koja nudi utočište vođama terorističke skupine i međunarodno priznatu platformu za širenje njezine propagande putem Al Jazeere, piše The Times of Israel.
Strelovit uspon koji je pratilo i strelovito bogaćenje
Prije Hamasove pobjede protiv Fataha, na palestinskim izborima 2006. godine, Haniyeh nije bio istaknuti član vodstva te terorističke skupine. Nakon izborne pobjede njegova je zvijezda počela rasti. Imenovan je premijerom Palestinske samouprave u Pojasu Gaze, a njegovo je bogatstvo brzo poraslo zahvaljujući kontroli koju su on i drugi ministri u Hamasovoj vladi vršili nad gospodarstvom Gaze i porezima koje su ubirali na robu uvezenu iz Egipta.
Visoki dužnosnici Hamasa, uključujući Haniyeha, naplaćivali su porez od 20 posto na svu trgovinu koja prolazi kroz tunele, prema izvješću iz 2014. godine na Ynetu, izraelskoj medijskoj web stranici.
Visoki palestinski dužnosnik tvrdi da je krijumčarenje kroz tunele pretvorilo 1700 dužnosnika Hamasa u milijunaše, prema izvješću u saudijskom tjedniku Al-Majalla.
Četiri milijuna dolara za zemljište na obali Gaze
Haniyeh je 2010. potrošio četiri milijuna dolara na zemljište na obali Gaze u blizini izbjegličkog kampa Shati, u kojem je odrastao, a registrirao ga je na ime svog zeta, prema egipatskom časopisu Rose al-Yusuf. Od tada je Haniyeh kupio nekoliko stanova, vila i zgrada u Gazi, registriranih na imena njegovih 13-ero djece.
Njegovo raskošno imanje u snažnom je kontrastu s endemskim siromaštvom u Gazi, gdje je oko polovine stanovništva nezaposleno, a BDP po stanovniku iznosio je 2021. oko 5600 dolara godišnje, što Gazu čini jednim od najsiromašnijih mjesta na svijetu.
Neki stručnjaci za gospodarsko zaostajanje krive izraelsko-egipatsku blokadu koja je na snazi od 2007. godine, a nametnula je ograničenja na robu koja ulazi u Gazu ili dolazi iz nje. Izrael kaže da su ograničenja neophodna iz sigurnosnih razloga kako bi se Hamas spriječilo u naoružavanju i izgradnji tunela prema Izraelu. Također se vjeruje da je korupcija široko rasprostranjena.
Gospodarstvo Gaze uvelike ovisi o inozemnoj pomoći, a Katar je na vrhu popisa donatora - procjenjuje se da je zaljevska monarhija pridonijela s više od 1.5 milijardi dolara u prošlom desetljeću iako je novac isplaćen javnim dužnosnicima i siromašnim obiteljima, odnosno nije usmjeren na razvoj gospodarstva.
Jaz između čelnika Hamasa i ulica Gaze
Jaz između čelnika Hamasa i ulica Gaze proteže se dalje od njihovih bankovnih računa, a čelnici terorističke skupine i njihove obitelji mogu napustiti opkoljenu enklavu po želji, što je dobrobit koju uživa malo stanovnika Gaze.
Saudijska novinska web stranica Elaph citirala je 30. prosinca 2022. "dobro upućeni palestinski izvor", koji je rekao da je Haniyehov sin Maaz, poznat u Gazi kao Abu Al-Iqarat ili "otac nekretnina", dobio tursku putovnicu, koja mu je omogućila jednostavan izlaz iz Gaze i putovanja u inozemstvo te ulaganja u nekretnine u Turskoj.
U članku se nadalje tvrdilo da Maaz i drugi sinovi obitelji Haniyeh piju alkohol u inozemstvu i provode vrijeme u luksuznim noćnim klubovima sa ženama koje nisu njihove supruge. Elaph je također izvijestio da Haniyehova djeca posjeduju generatore i prodaju električnu energiju, rijetku robu u području u kojem stalno nedostaje struje, dok je oni sami dobivaju besplatno.
Preko granice prebačen Haniyehov sin s obitelji
U srpnju 2022. dokument podijeljen na palestinskim društvenim medijima prikazuje službeni popis putnika koji su dobili dozvolu da napuste Gazu preko prijelaza Rafah. Među imenima je bio Haniyehov sin Hazem, zajedno sa suprugom i dvoje djece, koji je napustio Gazu kako bi se pridružio drugim članovima obitelji u Turskoj.
Ovo otkriće potaknulo je kampanju na društvenim mrežama protiv vodstva Hamasa pod motom "Naše ruke su čiste" - što je rijetkost u Gazi, gdje se političko neslaganje općenito ne tolerira.
Prema Institutu za istraživanje medija na Bliskom istoku (MEMRI), naziv je bio aluzija na Haniyehov govor 2009. godine, na 22. godišnjicu osnutka Hamasa, u kojem je rekao: "Naše ruke su čiste. Ne krademo novac, ne držimo nekretnine niti gradimo vile…"
Raskošna večera s visokim uzvanicima
Ove godine Hamas je održao svečani iftar (večernji obrok na kraju dnevnog ramazanskog posta) u glavnom gradu Katara Dohi za 30-ak diplomata iz arapskih i islamskih država i nekoliko "prijateljskih nearapskih zemalja", kao i katarske ministre i parlamentarne zastupnike.
Događaj, objavljen na Hamasovim online platformama, održan je u Diplomatskom klubu u Dohi, odražavajući visok status koji Hamas uživa u Kataru. Među sudionicima su bili veleposlanici Irana, Turske, talibanskog režima u Afganistanu i Rusije, kao i "savjetnik za sigurnost iz velike europske zemlje", prema dnevniku al-Arabi al-Jadid.