Što nakon Brexita i Trumpa? Ovo su ljudi koji bi u 2017. mogli ozbiljno uzdrmati Europu

Foto: Getty Images

PRVO se dogodio Brexit, a potom i izbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a. Sada, u nizu izbora koji dolaze u narednih 12 mjeseci, isplivalo je osam vrlo karizmatičnih, ali populističkih lidera koji uživaju sve veću potporu među građanima, a mogli bi ozbiljno poremetiti status quo u Europi.


Nizozemska (15. ožujka) - Geertu Wildersu trenutno se sudi za poticanje na rasnu mržnju zbog govora iz 2014. u kojem je sugerirao da postoji previše imigranata iz Maroka u njegovoj zemlji. Zagriženi je euroskeptik, protivi se novim džamijama, a 2009. godine privremeno mu je zabranjen ulazak u Veliku Britaniju. Ipak, njegova stranka uživa golemu potporu u Austriji, a popularnost im raste.

Srbija (svibanj) - Vojislav Šešelj, vođa Srpske radikalne stranke, najavio je da će se kandidirati na predsjedničkim izborima u svibnju 2017. godine. Njegova antieuropska, a proruska stranka osvojila je 22 mjesta u parlamentu na prošlim izborima. Sada se sprema kandidirati za predsjednika. Podržava Trumpa, za koje kaže da je "protuteža globalizaciji".

Francuska (7. svibnja) - Marine Le Pen, predsjednica francuske desničarske Nacionalne fronte, oduševljena je izborom Trumpa za američkog predsjednika, a u razgovoru za BBC kazala je da je njezina kandidatura na predstojećim izborima za predsjednicu Francuske prvi korak prema "globalnoj revoluciji". Sudeći prema trenutnoj popularnosti koju uživa među građanima, gotovo je sigurno da će ući u finalni krug izbora. Najavila je i da će ako postane predsjednica organizirati referendum za izlazak iz EU.

Norveška (11. rujna) - Siv Jensen, čelnica norveške Progresivne stranke, idolizira Margaret Thatcher. Od 2013. godine obnaša dužnost ministrice financija, a nada se da će na izborima u rujnu iduće godine dobiti još više vlasti u rukama. Žestoko se protivi nekontroliranoj imigraciji. Skeptična je oko klimatskih promjena i kritična prema onome što naziva "islamizacijom Europe".

Njemačka (rujan, listopad) - Politika otvorenih vrata kancelarke Angele Merkel dovela je do strelovitog uspona Frauke Petry, članice Alternative za Njemačku, koja je prema anketama treća politička snaga u zemlji. Želi zabraniti burke i limitirati broj zahtjeva za azil na 200.000 godišnje. Tvrdi da bi policija trebala imati pravo pucati po migrantima na njemačkoj granici te smatra da Islam nije kompatibilan s uređenjem Njemačke.

Češka (listopad)
- Andrej Babis danas je drugi najbogatiji čovjek u Češkoj koji je 2011. osnova stranku ANO s ciljem "borbe protiv korupcije i drugih bolesti politike". Tvrdi da ima puno toga zajedničkog s Trumpom te dijeli njegove stavove oko migranata.

Austrija (4. prosinca)
- Euroskeptik Norbert Hofer priprema se na drugi pokušaj osvajanja predsjedničke pozicije. Hofer, ljubitelj oružja koji i sam uvijek uz sebe nosi Glock, propagira anti-imigrantsku politiku, kaže da islam nema što tražiti u Austriji te se protivi gay brakovima.

Italija (4. prosinca) - Beppe Grillo tvrdi da je pobjeda Donalda Trumpa kraj jedne epohe. Bivši zabavljač, uspio je u sedam godina svoj Pokret pet zvjezdica (M5S) dovesti do najjače opozicije u Italiji. Grillo, koji se protivi reformama Renzija, obećao je referendum u Italiji (ako pobijedi) na kojem će se odlučivati o izlasku te zemlje iz eurozone, piše analitičar Daily Maila.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.