Ozbiljni ulagači izbjegavaju hrvatske nekretnine: "Imate lijepu prirodu, ali lošu administraciju"

Foto: Index Oglasi

CIJENE nekretnina u Hrvatskoj i dalje padaju, ali se primjećuje raslojavanje tržišta, pa tako kvalitetnije nekretnine na boljim lokacijama drže cijenu.

Sergio Serdarušić iz agencije Eurovila koja svoje nekretnine predstavlja i na Index Oglasima, kaže da su, što se tiče Zagreba, najzanimljivije nekretnine u najstrožem centru i rezidencijalnim dijelovima. Također, potražnja raste u Splitu, Dubrovniku i Hvaru, tako da su i na tim lokacijama cijene stabilne.

Nekretnine u centru Zagreba i na Jadranu "drže" cijenu

"Generalno cijene nekretnina u nekoliko posljednjih godina padaju iako postoje mikrolokacije koje ne prate taj trend. U Zagrebu su to nekretnine u najstrožem centru grada orijentirane na parkove te rezidencijalni dio grada - Tuškanac, Prekrižje i Šalata. Na moru lokacije poput Splita, Dubrovnika i Hvara osjećaju rast potražnje pa logično i rast cijena nekretnina. Također tamo su dobre mikrolokacije popunjene pogotovo što se otoka tiče, a u međuvremenu su doneseni zakoni koji ograničavaju neke gradnje koje su prije bile dopuštene ili sada legalizirane, pa nekretnine mogu držati cijenu jer nemaju konkurenciju", kaže Serdarušić.

>Index Oglasi: U ponudi više od 17 tisuća nekretnina

Još prije ulaska u Europsku uniju, stranci su bili zainteresirani za kupnju nekretnina u Hrvatskoj. Strancima su najzanimljivije nekretnine na Jadranu, a dodatni stimulans za tu vrstu ulaganja su niske kamatne stope na štednju - koje su čak i negativne - pa se na kupnju nekretnine sve češće gleda kao na investiciju.

Zbog birokracije ozbiljni ulagači zaobilaze naše tržište

Sa druge strane, zbog slabljenja ruske valute, mnogi Rusi odustali su od kupnje.
Hrvatska je za strance, zbog velikog turističkog potencijala, vrlo interesantno tržište, ali kao i u gotovo svakom drugom segmentu, kao problem se ističe komplicirana birokracija i nesigurnost kapitala.

"Stranci su svakako zainteresirani za kupovinu nekretnina po Jadranu, pogotovo otkako su kamate na oročenje drastično pale, pa u nekim državama imaju čak i negativan prinos jer počinju gledati nekretnine kao investiciju, a postoje dobre nekretnine sa kojima se ostvaruje isplata investicije kroz 12-14 godina. Po Istri se u zadnje vrijeme pojavljuje puno njemačkih kupaca. Kupnjom nekretnine i najmom u turističkoj sezoni mogu ostvariti prinos 5-6 posto. Ulaskom u EU i padom rublja, izgubili smo dosta ruskih investitora koji su gravitirali našoj obali. Jadranska obala je svakako interesantna stranim ulagačima zbog velikog turističkog potencijala ali još uvijek zbog birokratskih prepreka i sigurnosti kapitala ozbiljni ulagači izbjegavaju naše tržište, iako postoje ozbiljne naznake da će to naša vlast regulirati kroz par godina jer je sad već krajnje vrijeme za to", kaže Serdarušić.

Hrvatske nekretnine predstavljene u Cannesu

Hrvatske nekretninske agencije ove godine po prvi puta predstavile su se na MIPIM-u, najvećem sajmu nekretnina u Europi koji se održava u Cannesu. Na MIPIM-u je bilo prisutno 89 zemlja, 21400 sudionika i 4770 investitora.

"Ovdje se projekti mjere u milijardama eura, i cijelo svjetsko tržište nalazi se na jednom mjestu. Kao takav predstavlja ogroman potencijal i mogućnost nalaska investitora za velike nekretninske i infrastrukturne projekte. Hrvatska bi ovo trebala shvatiti jako ozbiljno i budućih godina uložiti u prezentaciju projekata. Sajam je izuzetno posjećen, važan za razvoj svjetskog tržišta nekretnina, infrastrukture... Sve više se okreće zelenoj gradnji, samodostatnosti, samoodrživim objektima", kaže Serdarušić i dodaje "Na svjetskoj razini krize nema, planiraju se kapitalni projekti po najvećim svjetskim metropolama poput Londona i Pariza. Recesija se više ne spominje, došlo je vrijeme napretka tržište se pokrenulo i ide uzlaznom putanjom."

Hrvatska je prezentirala nekoliko zanimljivih projekata, golf u Istri, rezidencije na Čiovu, zemljište u nacionalnom parku Telašćica, logistički park Gospić, Pula shopping centar, Istarske toplice...

"Najveće prednosti koje investitori ističu po pitanju ulaganja u Hrvatsku su predivna priroda, blizina velikih europskih središta, dobra prometna povezanost. S druge strane, najveće zamjerke su pravna nesigurnost, sporo pravosuđe, porezna nestabilnost, i komplicirana administracija", kaže Serdarušić.

 


 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.