NAKON što je Index jučer otkrio priču o 72-godišnjem Josipu Glušiću iz Labina koji je otpušten iz KBC-a Rijeka na kućnu njegu te je na putu preminuo u sanitetskom vozilu (Istarskih domova zdravlja), u kojem nije bilo medicinske sestre ni tehničara, Ministarstvo zdravstva odgovorilo nam je da su zatražili očitovanje od KBC-a Rijeka i Istarskih domova zdravlja.
>>Pacijenta iz Rijeke poslali kući vozilom bez medicinske sestre. Umro je putem
"Po zaprimanju i analizi istih, bit će donesene odluke o daljnjem postupanju", kratko su nam odgovorili iz Ministarstva zdravstva.
Istovremeno, Istarska županija koja je osnivač Istarskih domova zdravlja, Indexu je odgovorila da je problem u Pravilniku Ministarstva zdravstva, koji, navode, ima nepovezane dijelove koji nisu dovoljno sinkronizirani kako bi pojedincu pružili odgovarajuću zdravstvenu skrb, posebno u situacijama hitnoće. Dodaju kako na to već dugo upozoravaju Ministarstvo zdravstva te da se u ovom slučaju pokazalo da su u pravu.
Podsjetimo, Josip Glušić je bolovao od upale pluća i 11 dana se liječio u KBC-u Rijeka, a prekjučer je otpušten na kućnu njegu nakon što mu se zdravstveno stanje poboljšalo. Po njega je došlo sanitetsko vozilo Istarskih domova zdravlja koje ga je vozilo kući u Labin, a tijekom vožnje nesretni Glušić je preminuo.
Poslali sanitet samo s vozačem
Istarski domovi zdravlja poslali su sanitet samo s vozačem, bez medicinske sestre, iako su po zakonu bili dužni poslati i medicinsku sestru ili medicinskog tehničara. Vozač je prekasno shvatio da je pacijent na putu umro. Kad je primijetio da pacijent ne diše, vozač je pozvao Hitnu pomoć koja je došla u roku četiri minute i pola sata oživljavala 72-godišnjaka, no spasa mu nije bilo.
Iz Istarskih domova zdravlja odgovorili su nam da iz KBC-a Rijeka nisu zatražili pratnju medicinske sestre u sanitetskom vozilu.
Tražili smo komentar od Istarske županije, koja je osnivač Istarskih domova zdravlja.
"Odgovor na pitanje tko je odgovoran u ovom slučaju dat će rezultati obdukcije, odnosno obdukcijom će se utvrditi što je u konkretnom slučaju najviše doprinijelo ovom nemilom događaju", stoji u odgovoru Istarske županije za Index.
Kažu da će pričekati nalaz obdukcije te sukladno rezultatima, poduzeti odgovarajuće mjere i postupke prema odgovornima ako se to pokaže potrebnim.
Pitali smo ih štedi li se u Istarskim domovima zdravlja ili imaju nedostatak medicinskog osoblja pa se u ovom slučaju koji je završio tragično, nije poštovao Pravilnik Ministarstva zdravstva.
Istarska županija proziva Ministarstvo
"Upravo suprotno. Istarska županija zajedno sa JLS godišnje izdvaja više od 5 milijuna kuna odnos konkretno, u IŽ zajedno s JLS dodatno financiramo Zavod za hitnu medicinu iznosom od 4,8 milijuna kuna, te sanitetski prijevoz iznosom od gotovo pola milijuna kuna (490.000 kn). Problem je u sustavu, u ovom slučaju u Pravilniku koji definira uvjete za sanitetski prijevoz (Pravilnik o uvjetima, organizaciji i načinu obavljanja djelatnosti sanitetskog prijevoza) koji navodi da djelatnost sanitetskog prijevoza obavlja tim koji čine 1 medicinska sestra/tehničar, 2 vozača i 2 vozila, jasno govori da 1 medicinska sestra ne može istovremeno biti u 2 sanitetska vozila, što znači da u 50 posto slučajeva se sanitetski prijevoz obavlja u uvjetima bez medicinske sestre/tehničara", navode u Istarskoj županiji.
Također kažu da se "zbog nepovezanosti i nametnute fragmentacije zdravstvenog sustava kroz zakonsku regulativu te standarda definiranih Pravilnikom, stvaraju funkcionalno nepovezani dijelovi koji nisu dovoljno sinkronizirani kako bi pojedincu pružili potrebnu i odgovarajuću zdravstvenu skrb, posebno u situacijama hitnoće".
"Na tu činjenicu već dugo upozoravamo Ministarstvo i u ovom se slučaju nažalost pokazalo da smo u pravu", stoji u odgovoru Istarske županije za Index.
U Pravilniku o uvjetima, organizaciji i načinu obavljanja djelatnosti sanitetskog prijevoza, članku 4., stoji da djelatnost sanitetskog prijevoza obavlja tim koji čine: 1 medicinska sestra/medicinski tehničar i 2 vozača (2 sanitetska vozila).
Također se navodi da članovi tima iz stavka 1. ovog članka (medicinska sestra/tehničar) moraju biti osposobljeni za korištenje medicinsko-tehničke opreme vozila, osnovnih postupaka za održavanje života i nadzora bolesnika tijekom prijevoza.
A sanitetsko vozilo koje je poslano po Josipa Glušića to nije imalo i tako mu se nije mogao spasiti život.
Vozač saniteta zvao hitnu pomoć
Naime, vozač je, nakon što je primijetio da pacijent ne diše, pozvao hitnu koja je došla u roku četiri minute. Punih 30 minuta su ga oživljavali, no bezuspješno.
U Zavodu za hitnu medicinu Istarske županije Indexu su potvrdili da su 22. siječnja 2019. u 16:23 zaprimili poziv u prijavno-dojavnu jedinicu.
"Poziv je upućen od medicinske sestre iz saniteta Istarskih domova zdravlja (sanitet Labin) u kojem traži intervenciju tima HMS, jer joj je vozač saniteta IDZ-a uputio poziv da u sanitetskom vozilu prevozi osobu za koju misli da ne diše, a otpuštena je iz bolnice. Prijavno dojavna jedinica Zavoda za hitnu medicinu preusmjerila je zbog stupnja hitnoće najbliži slobodan tim HMS prema mjestu događaja gdje su stigli u 16:27", rekli su za Index u Zavodu za hitnu medicinu Istarske županije.
Navode kako je po dolasku tim hitne zatekao vozača saniteta uz pacijenta te da je liječnik iz tima HMS-a odmah po dolasku i utvrđivanju kardiorespiratornog zastoja započeo napredne mjere reanimacije sa svojim timom.
"Unatoč svim poduzetim mjerama tijekom 30 minuta nije dolazilo do povrata spontane cirkulacije te je reanimacija završena u 16:57. Za sve ostale informacije molimo da kontaktirate Istarske domove zdravlja koji organiziraju sanitetski prijevoz u županiji", odgovorili su nam u Zavodu za hitnu medicinu Istarske županije.