PREMIJER Andrej Plenković u ožujku je prošle godine bez ikakve sigurnosne provjere u vladu doveo Ivana Paladinu, čija je biografija sugerirala ne samo da ne može biti u vladi s obzirom na to da je njegova osobna imovina od 60 milijuna kuna zapravo bivša imovina Instituta IGH, gdje je bio direktor svega tri godine, nego i da ne može voditi obnovu Banije zbog činjenice da u svojoj poslovnoj biografiji ima neizgrađene golf terene na Srđu, razrušeni i neobnovljeni kompleks Radeljević u Dubrovniku te uništeni i također nikada obnovljeni hotelski kompleks Kupari na jugu Hrvatske.
Sada ga je smijenio.
Paladina je bio osobni izbor Plenkovića
Paladinu, koji nije ni trebao biti u vladi jer ga, između ostalog, istražuje po više kaznenih prijava i Državno odvjetništvo, sada izbacuje van premijer Plenković, i to navodno zbog toga što kao ministar graditeljstva nije doprinio obnovi Banije. Ironija je da se umjesto o odlasku Plenkovića govori o nasljedniku Paladine i rekonstrukciji vlade.
>> Gotovo sve Paladinine nekretnine su bivša imovina IGH. Evo kako ih se dokopao
Podsjetimo kako je Paladina izabran za ministra u ožujku ove godine i bio je osobni izbor šefa HDZ-a Plenkovića. Paladina je u vladi naslijedio prvog uhićenog ministra u hrvatskoj političkoj povijesti, Darka Horvata.
"Gospodin Paladina bi sa svojim ovlastima, iskustvom, entuzijazmom i dinamikom rada trebao dati vrlo kvalitetan i koristan doprinos radu vlade u ovoj domeni", bile su riječi kojima je Plenković predstavio Paladinu kao prvog čovjeka vlade za obnovu Banije.
Plenković je za Paladinu rekao da ima iskustva u građevinskom sektoru, upravljanju projektima, domeni nekretnina i menadžerskog i poduzetničkog iskustva te da je savršen izbor za "dinamiziranje procesa".
Paladina je bio sve suprotno od onog što je govorio Plenković
No, biografija Paladine bila je sve suprotno od onog što je tog dana govorio Plenković. Iza Paladine bili su nikad izgrađeni projekt Golf na Srđu, neizgrađeni projekt Radeljević, koji je ruševina posljednjih 20 godina u dubrovačkom predjelu Gruž, neobnovljeni, ratom razrušeni hoteli Kupari, koji su kupljeni još 2015. godine, a tu je i epizoda u građevinskoj tvrtki koja je financirala HDZ za izbore 2015. godine i koja je nedugo nakon potresa u Zagrebu završila u ubrzanoj likvidaciji.
Paladininoj biografiji bilo je otegotno što je vlastiti poslovni, ali i financijski uspjeh prvo mogao zahvaliti ruskoj poduzetnici Oksani Dvinski, a zatim i ruskom poduzetniku Sergeju Gljadelkinu. Index Istrage odmah su u prvim člancima o ministru Paladini uočile da je njegova imovinska kartica teška oko 60 milijuna kuna, a gotovo sve što posjeduje bilo je nekada u vlasništvu Instituta IGH.
Svi aktualni i budući Paladinini prihodi vezani su upravo za poslove Instituta IGH i njegova bivšeg poslovnog partnera Gljadelkina. Na čelu Instituta IGH, Paladina je bio svega 3 godine. Nakon što je imenovan ministrom, Index je Paladini postavio niz upita, a vezano za njegovu sumnjivu imovinu, no on se po preporuci jedne PR agencije, koja savjetuje i vladu, odlučio braniti šutnjom.
Paladina se branio šutnjom, a Plenković ga je u tome podupirao
Odnosno ne odgovarati na pitanja, za što je imao podršku samog Plenkovića, koji je branio takav stav ignoriranja novinara i medija. Uostalom, Plenković je tada braneći Paladinu branio i samog sebe jer je Paladinu doveo bez sigurnosne provjere.
Sredinom travnja ove godine objavili smo ortački ugovor između Sergeja Gljadelkina, vlasnika Instituta IGH, i Ivana Paladine. Paladina je u Institutu IGH bio mlađi, a Gljadelkin stariji partner. Prvi ugovor uređivao je ortački odnos Gljadelkina i Paladine, a drugi je regulirao uvjete njihovog razlaza
Ugovor je jasno pokazao da je sve bilo dogovoreno između vlasnika te tvrtke i Paladine kako bi se Paladinu isplatilo, odnosno kako bi otišao iz Instituta IGH, u kojem je bio direktor od ožujka 2015. do prosinca 2017. Paladina je tako došao do svoje velike imovine koja se procjenjuje na 60 milijuna kuna.
Plenkovićev problem
Otkrili smo i da nije prijavio obveznice IGH te da nije prijavio da ima udjele u vlasništvu nad poslovnom zgradom u Splitu, kako je mešetario dugom Instituta IGH dok je bio predsjednik Uprave, kako je za sitan novac došao do zgrade u kompleksu zgrada u zagrebačkoj Palmotićevoj ulici, a i kako su mirovinski fondovi ostali bez 12 milijuna kuna za mirovine.
Naši članci i ortački ugovor postali su predmet interesa USKOK-a i DORH-a jer Paladina nije isplaćen novcem, nego imovinom društva koje je vodio, a vrlo je izgledno da je došlo i do utaje poreza, odnosno da je Paladina temeljem ovog ugovora došao do značajne imovine nizom pravnih poslova, od kojih su većina bili cesije.
Plenković danas tvrdi kako Paladina mora izaći iz vlade zbog katastrofalno loših rezultata obnove potresom uništene Banije. Sve ono što smo pisali za Paladinu u ožujku pokazalo se točnim jer se Paladina više morao baviti vlastitim poslovima nego zadaćama u vladi. Paladina za obnovu Banije nije imao ni kvalifikacije, a ni uvjete. A za to nije kriv on sam, nego šef HDZ-a koji ga je i doveo.