STIPE PETRINA gostovao je u Novom danu N1 Televizije. Prenosimo transkript razgovora.
"Od početka nam je slogan bio - ne varati, ne krasti"
"Jednostavno, 20 godina smo u poziciji da upravljamo Primoštenom. Od početka nam je bio slogan "ne varati, ne lagati, ne krasti" i to je razlog zašto i peti izborni krug dobivamo izbore. Najgore je biti prorok u vlastitom selu, a nama to uspijeva s preko 70 posto", rekao je Petrina.
"Mi smo najniža razina u upravljanju sustavom, međutim mi smo najbliža razina građanima, koji moraju biti zadovoljni uslugom koju pruža javna vlast. Ono što ne uspijemo je viša vlast, na razini županije i države", rekao je Petrina, dodavši da je suradnja s pojedinim odjelima županije odlična, dok je sa županijskom vlašću jako loša, a s državom skoro pa nikakva.
"Od 2010. godine bio nam je imperativ izbaciti novac iz politike"
"Jasno je da bi bilo u interesu države da je drugačije, međutim dok je država samo stranačka ekspozitura jedne ili druge stranke, to se ne događa. Minimalno 11 ili 12 godina pokušava se zatrti model Primošten, a drago mi je da sve više općina kopiraju, a došli smo i do dvije ili tri županije koje su preuzele taj model", rekao je Petrina pa objasnio što je posebno u tom modelu.
"Posebno je po tome što je nama od 2010. godine bio imperativ izbaciti novac iz politike. To je model koji mora kad-tad biti u Republici Hrvatskoj, ako želi uspjeti kao normalna država", rekao je Petrina.
O Zagrebu
Komentirao je i stanje u Zagrebu, odnosno potez platforme Možemo! koja je rekla da od gradskih pročelnika i direktora tvrtki u gradskom vlasništvu očekuju da će svoje mandate dati na raspolaganje.
"Mislim da je opravdano to što traži Možemo!. To bi bilo logično, u uređenim demokracijama kad se mijenja vlast, jasno je da svi oni koji su došli s ranijim političkim opcijama odlaze. Ne vidim razloga da se mijenja upravljačka struktura, a da sve ostane isto. Pročelnici obavezno moraju otići, ali nije logično da se vlast odrekne dobrog djelatnika samo zato što pripada nekoj političkoj opciji. Vjerujem da će kad-tad ta vremena biti iza nas", rekao je Petrina.
"Žao mi je što nisam uspio"
Komentirao je i svoje iskustvo u nacionalnoj politici.
"Izlet u nacionalnu politiku bio je veliko iskustvo, žao mi je što nisam ponovno uspio, jer to bi se pozitivno odrazilo na kvalitetu upravljanja lokalnom samoupravom. Istina, nas tamo nema i gdje se dijeli naš novac koji odlazi u državni proračun, ne može nikako doći do nas.
Činjenica je da 20 godina općina Primošten od države nije dobila niti jednu kunu, a more kuna je isisano iz općine Primošten i završilo je u proračunu pa su opcije raspoređivale doslovno naš novac nekim drugim podobnim općinama.
To je diskriminirajuća situacija i vjerujem da ako Hrvatska želi biti lokalno jaka, morat će se to promijeniti, po uzoru na zapadne i uređene zemlje", rekao je Petrina, dodavši da u politici nisu bitna imena, nego sustav koji će doprinijeti boljitku.