HRVATSKA UDRUGA POSLODAVACA (HUP) najavila je za utorak sjednicu, na kojoj bi trebali biti izabrani predsjednik Vijeća članova tog udruženja te dva dopredsjednika. Jedini kandidat za predsjednika je Ivica Mišetić, koji zastupa Atlantic Grupu. Mišetić je inače glavni tajnik Atlantic Grupe te dugogodišnji glavni izvršni direktor Croatia Airlinesa.
Njegova kći je Tena Mišetić, zamjenica predstojnika Ureda premijera Andreja Plenkovića, zadužena za javne politike i potporu premijeru, pa mnogi upravo u toj činjenici vide glavni razlog toga što ta udruga promiče čovjeka bliskog HDZ-ovom čelniku. Naime, Plenković je nedavno zatražio bolji uvid u rad HUP-a, koji bi trebao biti neovisan.
>> Tko je Tena Mišetić, Plenkovićeva desna ruka?
No, vratimo se na Mišetića. Prema Statutu HUP-a, u dijelu članka 38., definirano je da članovi tog tijela mogu biti samo vlasnici trgovačkih društava, vlasnici obrta, članovi uprave i prokuristi. Mišetić nije ni jedno od toga, a jedini je kandidat za mjesto predsjednika Vijeća članova.
HUP: Mišetić je ovlašten
U HUP-u nam kažu da takve kritike ne stoje.
"Stavkom 1. članka 38. Statuta HUP-a propisano je sljedeće: 'Vijeće članova čine predsjednici svih izravnih članova - granskih udruga, ovlašteni predstavnici svih izravnih, individualnih članova - pravnih osoba, predsjednici granskih udruga s posebnim statusom, ovlašteni predstavnik grupacija, odnosno holding društava, po jedan (1) predstavnik iz svake podružnice i pet (5) članova izabranih na Skupštini. U svom upitu navodite st. 3. čl. 38. Statuta koji se odnosi na one članove Vijeća članova koji se biraju, a radi se o 5 članova koje svake četiri godine bira Skupština HUP-a u Vijeće članova. S obzirom na to da je Atlantic Grupa d.d. izravni individualni član HUP-a, tako je i g. Mišetić, sukladno Statutu, ovlašteni predstavnik izravnog, individualnog člana - pravne osobe Atlantic Grupa d.d., odnosno ne radi se o osobi na koju bi se primjenjivala odredba st. 3. čl. 38. Statuta, jer se ne radi o osobi koju bira u Vijeće članova Skupština HUP-a", stoji u odgovoru HUP-a.
Kako smo provjerili, svi članovi Vijeća, osim Mišetića, su članovi uprava ili vlasnici.
Zašto je HDZ-u izuzetno bitan HUP?
Podsjetimo na to da je početkom godine Andrej Plenković ovlastio ministra gospodarstva Tomislava Ćorića i ministra rada Josipa Aladrovića za to da ispitaju što se zbiva u krovnoj poslodavačkoj udruzi u Hrvatskoj. Vladi je izuzetno važno što se događa u HUP-u zbog utvrđivanja reprezentativnosti, jer udruga koja predstavlja poslodavce u razgovorima s ostala dva partnera u socijalnom dijalogu (državom i sindikatima) mora imati najmanje 3000 članova ili u njoj udruženi poslodavci, kako stoji u Zakonu o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata, moraju zapošljavati barem 100.000 radnika. Ta najava izazvala je revolt s obzirom na to da je HUP, koji bi trebao biti neovisan, već pod sumnjom da je promotor HDZ-ovih politika.
>> Što se događa u HUP-u? Napuštaju ga velike firme, doznali smo zašto
Početak godine obilježili su i veliki sukobi unutar HUP-a. Hrvatsku udrugu poslodavaca (HUP) napustili su Orbico Branka Roglića, jednog od osnivača HUP-a, i Adris grupa, a iz članstva je izašao i Tehnomont, čija je čelna osoba, Gordana Deranja, donedavno bila i predsjednica te udruge. Sve je počelo kada je dio zaposlenica te udruge optužio tadašnjeg zamjenika glavnog direktora Bernarda Jakelića za seksualno uznemiravanje.
Jakelić je sve demantirao, a protiv njega nije pokrenut kazneni postupak jer su u Državnom odvjetništvu procijenili da su žrtve zakasnile s podnošenjem prijave.
Sukobi u HUP-u krenuli sa slučajem Jakelić
Slučaj Jakelić bio je okidač za pravu erupciju nezadovoljstva dijela članova HUP-a. To se posebno odnosi na male tvrtke, čiji su čelni ljudi smatrali da je HUP previše okrenut zaštiti interesa velikih kompanija i da je previše povezan s politikom. Dio članova HUP-a upozoravao je i na to da je Deranji istekao drugi mandat na čelu HUP-a i da se želi mijenjati Statut udruge kako bi joj se omogućio reizbor, nakon čega se ona povukla iz utrke. Članovi su problem vidjeli i u tadašnjem glavnom direktoru Davoru Majetiću, koji je, uz funkciju u HUP-u, bio i član Nadzornog odbora HT-a, a posebno im je zasmetala informacija da je Jakelić iz HUP-a otišao s povećom otpremninom, od koje je HUP na kraju odustao.