KORONAVIRUS

Plenkoviću crkve važnije od trgovina. Šef Westgatea kaže da to nema nikakvog smisla

Foto/screenshot: Goran Stanzl/Pixsell/HRT

PREMIJER Andrej Plenković predstavio je danas faze popuštanja karantenskih mjera u sljedećim tjednima. Podijelio ih je u tri faze. Od 27. travnja moći će raditi sve trgovine izvan trgovačkih centara, od 4. svibnja uslužne djelatnosti poput frizera, a od 11. svibnja trgovački centri, škole do četvrtog razreda, ugostiteljski objekti, ali samo na terasama.

Osim te tri faze, postoji i zasebna međufaza. Ona je rezervirana samo za crkvu. U bogomolje će se moći od 2. svibnja.

>> VIDEO Predstavljene tri faze popuštanja mjera, evo kad se što otvara

Plenković o otvaranju crkava: Ovo je vrlo važna odluka

"Ovo je vrlo važna odluka. Od 2. svibnja bit će dozvoljena vjerska okupljanja za što se će se izraditi precizne preporuke i upute epidemiologa", rekao je premijer Plenković koji očito smatra da su ili crkve manje opasne kao mogući rasadnici virusa ili su mu važnije od ekonomije, odnosno potrošnje koja se izdašno generira upravo u šoping-centrima.

Direktor Westgatea: Vjernik sam, crkve je trebalo otvoriti kad i trgovačke centre

"Slušao sam predstavljanje mjera i to nema nikakvog smisla. Nije mi jasno. Vjernik sam i mislim da je crkve trebalo otvoriti kad i trgovačke centre", rekao je za Index Denis Čupić, direktor velikog trgovačkog centra Westgate. Ne zamara se previše Crkvom i time što je dobila prioritet pred ekonomijom. Veći mu je problem što nikako od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ne može dobiti upute kako organizirati rad.

"Zaštitna oprema mogla bi ubiti male trgovce"

"Već dva i pol tjedna ih molimo da nam kažu što ćemo trebati napraviti. Svakoga dana me zasipaju ponudama za ploče od pleksiglasa, dezinficijense, zaštitne maske s logom centra, uređaje za mjerenje temperature koji bi se postavili na ulazu, a ni od koga ne mogu dobiti odgovor treba li nam išta od toga", rekao je Čupić ustvrdivši da bi veliki zahtjevi za dodatnom opremom i sredstvima mogli pokopati mnoge male trgovce. Cijena pleksiglasa je otišla u nebo, litra dezinficijensa, koliko se potroši dnevno, je oko 300 kuna, maske su skupe…

"Malo tko će od malih trgovaca moći izdržati", uvjeren je.

Nepoštene razlike

Nadalje, Čupiću nije jasno ni hoće li se raditi razlika između trgovačkih centara poput onog koji on vodi i tzv. retail parkova kod kojih se u trgovine ulazi izravno s parkirališta. Otvaranje potonjih ne bilo pošteno prema ostalima, smatra. 

Nisu im dozvolili smanjenje troškova

I dok ne može dobiti odgovore na pitanja kako treba organizirati posao, Čupić posljednjih mjesec i pol samo zbraja troškove i gubitke.

"Mjesečno nas hladni pogon koji i sada radi košta 2,5 milijuna kuna. Svi zaboravljaju da trgovački centri nisu zatvoreni. Zatvoren je najveći dio trgovina u njima, ali ne sve i mi jednako moramo plaćati zaštitare, vatrogasce i čistačice bez obzira na to što je od 200 trgovina otvoreno samo njih sedam. Nisu nam dozvolili ni da smanjimo broj zaštitara i vatrogasaca", rekao je Čupić.

Bez odgovora na molbe 

Nikakav odgovor nije dobio, ne samo on nego cijeli sektor, na zahtjeve da im se za vrijeme dok ne rade oproste komunalne naknade.

"Nema nikakvih kompenzacijskih mjera. Do 11. svibnja mi ćemo potrošiti pet milijuna kuna, a iluzorno je očekivati da ćemo od zakupnika naplatiti najam za vrijeme dok nisu radili", završio je Čupić s nabrajanjem problema s kojima se suočavaju trgovci i trgovački centri.

Od 2. svibnja barem će moći u crkvu, pomoliti se Bogu da im pomogne.

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom za koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.