Poljaci stoljećima mrze Ruse. Ovo je bio jedan od ključnih trenutaka

FOTO: Wikipedia

Poljska, zemlja koja je kroz povijest bila na raskrižju velikih svjetskih sila, doživjela je jedan od svojih ključnih trenutaka u 1830. godini, kada je izbila Listopadska pobuna. Ovaj ustanak, poznat i kao Poljski studeni ustanak, bio je oružani odgovor poljskog naroda na rusku dominaciju i potiskivanje političkih sloboda u Kongresnoj Poljskoj, koja je u to vrijeme bila pod vlašću cara Nikole I. Ustanak je označio posljednji veliki pokušaj Poljaka da povrate svoju neovisnost prije nego što će zemlja opet biti podijeljena i pod okupacijom stranih sila.

Naziv Listopadski ustanak dolazi od izvornog pojma na poljskom (Powstanie Listopadowe) jer Poljaci jedanaesti mjesec zovu listopad. Ustanak se također može nazvati novembarskim, a često ga zovu i Poljsko-ruskim ratom. Potonji pojam često se izbjegava zbog recentnijeg rata između ova dva naroda, a koji se dogodio neposredno nakon Prvog svjetskog rata.

Nakon Napoleonovih ratova i Bečkog kongresa 1815. godine, Poljska je bila formalno priznata kao autonomna kraljevina, poznata kao Kongresna Poljska. Iako su Poljaci dobili određenu slobodu u okviru Rusije, pod vlašću cara Aleksandra I., ubrzo su se suočili s velikim ograničenjima.

Pod Nikolajem I., carom Rusije koji je naslijedio Aleksandra, pritisak na poljsku autonomiju postao je neizdrživ. Ruske vlasti su počele ukidati slobode, ograničavati obrazovne institucije te smanjivati političku samostalnost Poljske.

U takvim okolnostima, politička i vojna nezadovoljstva rastu u Kongresnoj Poljskoj, a napetosti između poljske aristokracije i ruskih vlasti mogle su se rezati nožem.

Izbijanje pobune

29. studenog 1830. godine, poljski časnici, uglavnom mladi ljudi iz poljske vojske, odlučili su se podići protiv ruskog režima. Pobunjenici su zauzeli Varšavu, glavni grad Kongresne Poljske, i pokušali uspostaviti vlastitu kontrolu nad zemljom. Prvobitni cilj pobune bio je svrgnuti ruske vlasti i ponovno uspostaviti poljsku neovisnost, dok su istovremeno tražili podršku europskih saveznika, uključujući Francusku.

Vođa pobune bio je Józef Chłopicki, bivši general poljske vojske. Početni uspjesi pobunjenika bili su značajni, jer su uspjeli osvojiti Varšavu i proglasiti novu poljsku vladu. No, usprkos entuzijazmu, Rusija je ubrzo mobilizirala vojsku i krenula u gušenje ustanka.

Bitka za Varšavu i preokret

Iako su pobunjenici imali početnu prednost i okupirali Varšavu, Rusija nije dugo čekala na odgovor. Ruska vojska, nadmoćnija u broju i opremljena boljim vojnim resursima, započela je ofenzivu. Bitka za Varšavu bila je ključna, jer je odlučivala o sudbini cijele pobune. Nakon nekoliko dana borbi, ruske trupe su 6. prosinca 1830. godine zauzele Varšavu, prisiljavajući poljske vođe da se povuku.

Iako su izgubili Varšavu, Poljaci se nisu odmah predali. Józef Chłopicki je bio prisiljen povući se prema jugu,ali s brzim slomom otpora i bez ikakve vanjske pomoći, Listopadska pobuna je doživjela neizbježan pad.

Posljedice i represija

Nakon što su Rusija i njezine trupe osvojile Varšavu, reakcija cara Nikolaja I. bila je surova. Oporba i političke slobode u Kongresnoj Poljskoj bile su zauvijek ukinute. Pobunjenici su bili brutalno kažnjeni, mnogi su pogubljeni ili prognani u Sibir, a Poljaci su bili prisiljeni živjeti pod potpunom ruskom kontrolom.

U vrijeme kada su Listopadska pobuna i njezini lideri bili poraženi, Poljska je ponovno postala potpuno ovisna o politikama iz Sankt Peterburga, a preostale političke slobode su nestale. Kako se radi o vremenu stasanja nacionalnih ideja, Poljaci su počeli razvijati svijest o svojoj narodnosti ponajprije zbog toga što su željeli dokazati da nisu Rusi.

Iako je Listopadska pobuna bila poražena, ona je postavila temelje za daljnje poljske borbe za neovisnost. U tom je trenutku Poljska izgubila svoju političku slobodu, ali priča o ruskoj surovosti prepričavala se generacijama. Kasniji pokušaji za povratak neovisnosti, poput Siječanjskog ustanka 1863. godine, također su bili neuspješni, ali su nastavili živjeti kroz poljski nacionalni identitet.

Tek u 1918. godini, nakon Prvog svjetskog rata i raspada carstava, Poljska je ponovo stekla neovisnost. Ipak, Listopadska pobuna ostaje snažan simbol poljskog otpora protiv stranih okupacija i dan danas se obilježava kao ključna točka u poljskoj povijesti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.