HRVATSKA za razliku od svoje konkurencije na turističkom tržištu ima jednu od najvećih općih stopa PDV-a u Europskoj uniji. Španjolska i Francuska imaju stope za hotelski smještaj i ugostiteljstvo od 10 posto, Austrija na restorane ima 10 posto. Portugal hotelski smještaj oporezuje sa samo 6 posto, dok njihovi restorani podliježu PDV-u od 13 posto. Slovenija ima PDV za hotele 9,5 posto, u Italiji stope za hotele i restorane iste 10 posto.
>> Hrvatska je porezima odlučila uništiti i turizam
Istovremeno, Hrvatska je uvela ugostiteljima PDV od 25 posto, što je pogubno za naš turizam, smatra Eduard Andrić, predsjednik sindikata turizma. Smatra da država treba smanjiti poreze u turizmu, barem ako žele opstanak naše najjače gospodarske grane.
"Bojim se da Marić neće shvatiti"
"Ministar Zdravko Marić mora shvatiti da je povećanjem poreza za ugostitelje otvorio sivo tržište, kad bi tu smanjio poreze, a pooštrio kontrolu i kazne onima koji ne poštuju pravila, mislim da bi to bio puno veći učinak za proračun, a mi bismo zaustavili ljude da idu u inozemstvo jer bi napokon mogli imati i bolje plaće. Država treba popustiti u poreznom dijelu jer ako se ovako nastavi, bit će upitno kako će turizam dalje funkcionirati", rekao nam je Andrić te dodao da je bio na sastanku s ministrom turizma.
"Ministar Cappelli se slaže s tim da u turizmu trebaju biti manja porezna opterećenja, no on je samo jedan od članova vlade. Ministar Marić ima najveći utjecaj na odluke, ako sam ne shvati, a bojim se da neće, turizmu neće biti lako. On govori samo o 1-postotnom smanjenju PDV-a s 25 na 24. Trebao bi vidjeti kakve poreze imaju konkurentske zemlje u okruženju, trebali bi donijeti istu razinu poreznih opterećenja kao i ostali. Ove godine se vidi da je proradilo tržište Turske i Grčke. Oni idu s dampinškim cijenama i o tome moramo razmišljati", smatra Andrić.
Što u Ministarstvu turizma kažu na niže stope PDV-a?
Pitali smo Ministarstvo turizma hoće li se izboriti za niže stope PDV-a, na što su nam odgovorili da vlada upravo priprema sljedeći ciklus porezne reforme.
"To će dodatno stimulirati razvoj cjelokupnog gospodarstva u Hrvatskoj, a samim time i turizma. Detaljnije informacije bit će dostupne pri predstavljanju plana reforme", rekli su u Ministarstvu turizma za Index, dok su nam iz Ministarstva financija rekli da će idućeg tjedna poreznu reformu predstaviti javnosti.
Puno samohvale, malo konkretnih odgovora
S druge strane, u Ministarstvu turizma hvale se potezima ove vlade.
"Ova vlada prepoznala je važnost turizma za hrvatsko gospodarstvo te shodno tome kontinuirano radi na brojnim programima i projektima upravo kako bi se potaknuo razvoj turizma. Tako je donijela je u prosincu 2017. paket mjera za zadržavanje i rast zapošljavanja, kroz koje je donesena odluka o poreznom rasterećenju svih poduzetnika koji svojim sezonskim radnicima osiguravaju smještaj i topli obrok.
Troškovi smještaja i toplog obroka za sezonske radnike tako se više neće oporezivati kao plaća u naravi. Poslodavci su vrlo pozitivno reagirali te su sredstva koja su posljedica ovog poreznog rasterećenja preusmjerili u povećanje materijalnih prava radnika. Ova mjera turističkom je sektoru osigurala uštedu od 300 milijuna kuna, a ta sredstva su usmjerena u izgradnju smještajnih kapaciteta za smještaj radnika, različite bonuse zaposlenicima", navode u Ministarstvu turizma.
Nadalje, kako bi osigurali kvalitetnu i suvremenu izobrazbu kadrova za turizam i ugostiteljstvo, dostupne resurse usmjeravaju prema edukaciji, aktivaciji i popularizaciji turističkih i ugostiteljskih zanimanja.
"Kroz projekt razvoja Regionalnih centara kompetentnosti vrijednom gotovo 500 milijuna kuna osiguranih iz EU fondova, uz aktivnu potporu i suradnju vrhunskih stručnjaka iz javnog i privatnog sektora dodatno ćemo osnažiti interes za zanimanja u turizmu, i ugostiteljstvu, osigurati više prakse učenicima i olakšati ulazak u svijet rada u kojem će se posebno cijeniti inovativnost i poduzetnički pristup. Što se tiče daljnjih poreznih rasterećenja u turizmu", stoji u odgovoru Ministarstva turizma za Index.