Portreti Staljina na ulicama Donjecka

Foto: GettyImages

SREDIŠTE Donjecka na istoku Ukrajine počinju "krasiti" portreti bivšeg sovjetskog diktatora Josepha Staljina u nastojanju separatista da potaknu nostalgiju, javlja Guardian.

Tri portreta su postavljena na glavnom trgu i dolaze s citatom: "Naš je cilj pravedan. Neprijatelj će se dati u bijeg. Mi ćemo pobijediti".

Ukrajina je u travnju zabranila komunističku i nacističku propagandu, ali su pobunjenici odlučni u oživljavanju sovjetske povijesti, a sudeći prema reakcijama za to imaju i podršku građana.

"Ja mislim da su portreti Staljina dobra stvar. To je naša povijest i puno ljudi ovdje je zaboravilo da je on postojao," rekla je 22-godišnja studentica Yekaterina za Guardian koji ističe da nitko ne spominje smrt pet milijuna Ukrajinaca u 1930-im godinama uzrokovanu staljinističkom represijom ili glađu koja je nastupila uslijed prisilne kolektivizacije u poljoprivredi.

Vođa pobunjenika u Donjecku Alexander Zakharčenko kaže da žali zbog raspada Sovjetskog Saveza. "Sovjetska unija je bila velika zemlja i njeno uništavanje od CIA-e i drugih tajnih službi je bila velika pogreška," rekao je 39-godišnji bivši zapovjednik pobunjeničkih postrojbi. "Europa i druge zemlje su nas se bojale do kostiju".

"Kult ličnosti"

Staljinov portret je postao omiljen i u uredima pobunjeničkih dužnosnika, a zamjenik tamošnjeg ministra obrane Eduard Basurin nosi značku s njegovim profilom na svojoj uniformi.


Potraga za novim-starim identitetom tu ne prestaje, pa su separatisti svoje regije nazvali "narodnim republikama" što podsjeća na sovjetske nazive komunističkih satelita Bugarske, Mongolije i Rumunjske. "Narodna republika Lugansk" ima i novi grb na kojem su svežnjevi kukuruza i crvena zvijezda kakvu su koristile bivše sovjetske republike.

Pobunjenici čak pokušavaju oživjeti negdašnje "omladinske akcije", a ne sustežu se niti od zloglasnijih paralela pa su službu sigurnosti nazvali "Ministarstvom državne sigurnosti" čija kratica MGB odgovara onoj Staljinove tajne policije u razdoblju od 1946. do 1953. godine.

Po starim uzorima se modelira i pravosuđe, a optuženi imaju male šanse da budu oslobođeni. "U Donjecku je usvojen sovjetski model ureda tužitelja," otvoreno je priznao Andrej Spivak zadužen za reformu pravosuđa.

Vlasti pritom prikrivaju podsjetnike na tamnu stranu povijesti, pa su još u kolovozu maknule spomenik žrtvama gladi iz tridesetih godina prošlog stoljeća i uklonile kip ukrajinskog disidenta Vasilja Stuse, pjesnika i pobornika nacionalne kulture koji je nakon desetljeća provedenih u zatočeništvu 1985. umro u 47 godini života u zatvorskom kampu.   

Umirovljenica Maria je uklanjanje spomenika nazvala "kriminalnim djelom", ali se čini da njeno gledište dijeli tek nekolicina, piše Guardian.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.