U Varaždinu traju radovi na izgradnji novog POS-ovog naselja u blizini gradskog groblja. Prva od šest predviđenih zgrada bit će dovršena do jeseni, a prvi bi stanari trebali useliti do kraja godine. Popis onih koji imaju pravo prvokupa objavljen je nedavno, no neki građani upozoravaju da je sustav vrednovanja nepravedan, piše HRT.
"Prebacili vlasništvo na svoje roditelje"
Više od 850 zaprimljenih zahtjeva za 180 stanova nisu jedina muka poticane stanogradnje u Varaždinu. Rupičast i manjkav sustav prijava otvorio je vrata sivoj zoni i mogućnosti da se na natječaj prijave i oni koji već uživaju u nekretnini.
"Ljudi su morali donijeti potvrdu od svih članova kućanstva da nemaju u vlasništvu nekretninu. Istina je da su neki zlouporabili pravilnik i da su prebacili vlasništvo na svoje roditelje i onda su donijeli potvrdu da nemaju u vlasništvu nekretninu", rekao je Roman Veršić, ravnatelj JU Gradski stanovi Varaždin.
"Ne možemo kontrolirati tko živi u stanovima"
Problem je i taj što Gradski stanovi nemaju alat kojim će kontrolirati živi li u stanu stvarni vlasnik ili ne.
"Vlasnici ne smiju iznajmljivati stan 10 godina, ali, osim da policija dođe na vrata, nemamo mogućnost ulaziti u prostore", dodaje Veršić.
"Može im doći kontrola. Mislim da se ne bi smjelo dozvoliti da se na bilo koji način zlouporabi taj povlašteni status jer stvarno su cijene nekretnina otišle do 2500 eura za novogradnju, stari stanovi se prodaju za 2000 eura", kaže Miroslav Marković, zamjenik gradonačelnika Varaždina.
"Zbog toga je i navala na POS stanove tolika. Slikovitim rječnikom, za jedan stan koji se gradi borilo se pet mladih obitelji. Za mnoge će stoga topli dom i dalje ostati tek pusti sanak, govori novinar Goran Damjanić.
U budućnosti moguća nova pravila
Svjesni su u gradu da sustav natječaja s tri odvojene liste; one za osobe s invaliditetom, zatim za one koji nemaju nekretninu te naposljetku za one koji je imaju, ali im nije dostatna za život, nije nepravedniji. Zato su za nove zgrade najavili pravedniji natječaj.
"Mi ćemo sigurno na temelju iskustava s ovom listom vidjeti za jesen ili zadnje dvije zgrade da napravimo novi pravilnik koji bi obuhvatio sve nepravilnosti ili stvari koje možemo popraviti i ići ćemo na jedinstvenu listu", zaključuje Marković.