Prošla godina bila je najtoplija ikad. NASA objavila animaciju iz koje je sve jasno

Screenshot: NASA

Prošla godina bila je najtoplija otkad se bilježe podaci i prva koja je prešla ključni prag globalnog zatopljenja od 1.5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijskih temperatura, kažu znanstvenici. Tom prigodom NASA je na društvenim mrežama objavila zanimljivu vizualizaciju koja zorno dočarava zagrijavanje Zemlje.

Vizualizacija prikazuje kartu Zemlje s globalnim anomalijama površinske temperature, odnosno koliko je svaka regija planeta bila toplija ili hladnija u usporedbi s prosjekom od 1951. do 1980. Normalne temperature prikazane su bijelom bojom, temperature više od normalne crvenom i narančastom, a temperature niže od normalnih plavom bojom.

Animirana verzija ove karte prikazuje globalne temperaturne anomalije koje se mijenjaju tijekom vremena, počevši od 1880. godine. 

Agencija EU za klimatske promjene Copernicus (C3S) potvrdila je prethodne projekcije da će 2024. biti najtoplija ikada zabilježena godina na globalnoj razini i zaista je prva kalendarska godina u kojoj je prosječna temperatura premašila 1.5 stupnjeva iznad predindustrijskih razina.

Primarni pokretač je ljudsko djelovanje

Znanstvenici su rekli da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem primarni pokretač rekordnih temperatura, dok su drugi čimbenici poput vremenskog fenomena El Nino u Tihom oceanu, koji podiže globalne temperature, također imali utjecaja. Analiza britanskog Ureda za meteorologiju, Sveučilišta East Anglia i Nacionalnog centra za atmosferske znanosti također je otkrila da je 2024. bila najtoplija zabilježena i da je vjerojatno prva godina koja je premašila 1.5 stupnjeva.

Stručnjaci za klimu kažu da samo jedna godina s prosječnom temperaturom od 1.5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijske razine ne znači da je svijet dosegao tu razinu globalnog zatopljenja, iako su izdali upozorenja koliko je to sada blizu. No rekordna vrućina bi trebala biti poziv na buđenje, s godinom ekstremnih vremenskih nepogoda koja pokazuje koliko je opasan život sa zagrijavanjem od 1.5 stupnjeva, rekao je jedan stručnjak.

Pariški sporazum nije prekršen, no prostor za izbjegavanje prekoračenja se suzio

Ulaganje napora da se spriječi zagrijavanje svijeta za više od 1.5°C iznad predindustrijskih temperatura jedna je od ključnih obveza globalnog Pariškog sporazuma na koji su zemlje pristale 2015. godine, u pokušaju da spriječe najopasnije utjecaje klimatskih promjena.

Analiza je pokazala da je globalna prosječna temperatura 2024. bila 1.53°C iznad prosjeka 1850.-1900., s marginom pogreške od plus ili minus 0.08°C, što znači da je 2024. vjerojatno prva kalendarska godina koja je premašila 1.5°C. To je također bila 11. godina zaredom u seriji podataka koja je jednaka ili premašila 1°C iznad predindustrijskih razina.

"Jedna godina koja prelazi 1.5°C iznad predindustrijske ne znači kršenje zaštitne granice od 1.5°C Pariškog sporazuma, to bi zahtijevalo temperaturu od najmanje 1.5°C u prosjeku tijekom duljeg razdoblja", rekao je Colin Morice iz UK Met Officea. "Međutim, to pokazuje da je prostor za izbjegavanje prekoračenja od 1.5°C, tijekom dužeg razdoblja, sada vrlo tanak", upozorio je.

Svaka od proteklih 10 godina je bila jedna od najtoplijih 10 u povijesti

Prema analizi Copernicusa, temperature su bile procijenjene 1.6°C iznad predindustrijske razine (1850.-1900.) i 0.12°C iznad 2023. godine, koja je bila prethodna najtoplija godina zabilježena. Bila je to najtoplija zabilježena godina za Europu, s temperaturama 1.47°C iznad prosjeka za referentno razdoblje 1991.-2020., pokazuju brojke.

Analiza također naglašava da je globalno svaka od proteklih 10 godina bila jedna od najtoplijih 10 godina u povijesti. "Sada smo na rubu prijelaza razine od 1.5°C definirane u Pariškom sporazumu, a prosjek u posljednje dvije godine je već iznad ove razine.

Ove visoke globalne temperature, zajedno s rekordnim globalnim razinama vodene pare u atmosferi 2024., značile su neviđene toplinske valove i obilne kiše, uzrokujući bijedu milijunima ljudi", rekla je Samantha Burgess iz Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze ECMWF.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.