RUSKI predsjednik Vladimir Putin je afričkim čelnicima rekao da će im pokloniti desetke tisuća tona žitarica u roku od nekoliko mjeseci usprkos zapadnim sankcijama koje, kako je rekao, otežavaju Moskvi izvoz žitarica i umjetnih gnojiva. Govoreći na summitu u Sankt Peterburgu posvećenom rusko-afričkim vezama, Putin je rekao da Rusija očekuje rekordni prinos žitarica te da je spreman nadomjestiti ukrajinski izvoz u Afriku na komercijalnoj i humanitarnoj osnovi.
Moskva će, istaknuo je Putin, ispoštovati ključnu ulogu Rusije glede sigurnosti hrane na globalnoj razini.
"Bit ćemo u sljedećih tri do četiri mjeseca spremni isporučiti Burkini Faso, Zimbabveu, Središnjoj Afričkoj Republici i Eritreji po 25.000 do 50.000 tona besplatnog tona žita", rekao je Putin čije su riječi popraćene aplauzom.
"Osigurat ćemo i besplatnu dostavu tih proizvoda potrošačima", dodao je.
Putin: Siromašne zemlje su preveslane
Ovo je drugi Rusko-afrički summit od 2019. na kojem se očekuje potpisivanje raznih sporazuma.
Odgovarajući za zapadne kritike ruske odluke da napusti sporazum o izvozu žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka, Putin je ponovio da je Moskva izašla iz tog sporazuma jer nijedno obećanje o uklanjanju prepreka izvozu vlastitog žita i umjetnih gnojiva nije ispunjeno.
Neki zapadni političari tvrde da je Rusija neodgovorna i da će njezina odluka pogoditi milijune ljudi u siromašnim zemljama.
Putin je na summitu iznio podatak da je više od 70 posto ukrajinskog žita koje je izvezeno zahvaljujući tom sporazumu završilo u bogatim i srednje bogatim državama, uključujući Europsku uniju.
"Siromašnije zemlje poput Sudana su preveslane i primile su manje od tri posto ukrajinskog žita", rekao je Putin, dodavši da zapadne sankcije sprečavaju izvoz ruskog umjetnog gnojiva u siromašne zemlje.
"Ovdje imamo jedan paradoks. S jedne strane, zapadne zemlje opstruiraju isporuku našeg žita i umjetnih gnojiva, dok nas, s druge strane, licemjerno optužuju za sadašnje stanje na svjetskom tržištu hrane", rekao je Putin.
Na summitu u Sankt Peterburgu sudjeluje 49 od 54 afričke države, uz 17 šefova država i četiri premijera. Kremlj je priopćio da su SAD i Francuska "bestidno" sve poduzeli da odgovore ostale zemlje od sudjelovanja na summitu.