George Simion, čelnik druge najveće stranke u Rumunjskoj, postao je kandidat krajnje desnice za ponovljene predsjedničke izbore koji će se održati u svibnju nakon što se njegova saveznica danas povukla iz utrke kako bi mu porasli izgledi da uđe u drugi krug izbora.
Članica Europske unije i NATO-a koja graniči s Ukrajinom ponovit će predsjedničke izbore u dva kruga, 4. i 18. svibnja, nakon što je Ustavni sud poništio prvi krug u prosincu nakon optužbi za rusko uplitanje u izbore u korist radikalnog desničara, proruskog favorita Calina Georgescua. Georgescu, kao i Moskva, poriče optužbe.
No njemu je zabranjeno ponovno se kandidirati.
Ako Simion uspije pridobiti Georgescuove birače, to bi moglo odrediti hoće li se još jedna srednjoeuropska država približiti Moskvi, uz Mađarsku i Slovačku.
Georgescu nije dao podršku nijednom kandidatu nakon što je njemu onemogućeno da se kandidira.
Simion, čelnik ekstremno desne Alijanse za ujedinjenje Rumunja (AUR), te Anamaria Gavrila, čelnica Stranke mladih ljudi (POT), pridružili su se utrci uz dogovor da će se netko od njih povući ako izborne vlasti prihvate obje njihove kandidature. Gavrila se povukla danas.
"Odlučili smo podržati onoga koji ima najviše šanse (za pobjedu)", rekla je Gavrila u zajedničkom videu sa Simionom na društvenim mrežama.
Tridesetosmogodišnji Simion pratio je kako njegova stranka prelazi put od rubne skupine koja se zalagala protiv cijepljenja tijekom pandemije covida-19 do vodeće oporbene snage u Rumunjskoj tako što se obraćala radničkoj dijaspori i mladim biračima te izazivala gnjev javnosti prema mainstream političarima.
"Danas, više nego ikad, Rumunjska treba jedinstvo svojih nacionalnih snaga", objavio je Simion na društvenim mrežama.
On je kazao da nije proruski nastrojen, a ruskog predsjednika Vladimira Putina nazvao je ratnim zločincem te podržava status Rumunjske kao članice Europske unije. Međutim, poput Georgescua, rekao je da bi Rumunjska trebala biti odlučnija i slijediti vlastite interese.
Simion je podržao vraćanje granica Rumunjske na one prije Drugog svjetskog rata, što su teritoriji koji se danas nalaze na području Bugarske, Moldavije i Ukrajine. Sam je proglašen personom non grata u potonje dvije.
Anketa javnog mnijenja objavljena ranije ovog mjeseca pokazala je da će Simion ući u drugi krug izbora, ali zaostaje za Nicusorom Danom, centrističkim gradonačelnikom glavnog grada Bukurešta, koji ide na izbore kao nezavisni kandidat.